آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
بانک و بیمه
۱۳

خبر شرکت ها

مشوق های صادراتی محرکی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات

گروه شرکت ها : مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران تاکید کرد: مشوق های صادراتی محرکی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات خواهد بود.علی صالح آبادی در گفت وگو با «ایبنا» درباره اظهارات اخیر رئیس جمهوری و رئیس کل بانک مرکزی در خصوص لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات اظهار کرد: با توجه به شرایط کشور و کاهش قیمت و صادرات نفت، ارز کشور باید از محل صادرات غیر نفتی تامین شود و از جمله ضروری ترین اقدامات در کشور است که صادرکنندگان نیز باید در این زمینه کمک کنند تا با بازگشت ارز خود به کشور، ارز مورد نیاز کشور برای واردات از این محل تامین شود.

وی افزود: حال تعهداتی که صادرکنندگان دارند باید بخشی به صورت اسکناس، بخشی به صورت حواله در سامانه نیما و مابقی به عنوان واردات در مقابل صادرات باشد و جزئیات هر یک از سوی بانک مرکزی در بخشنامه ها اعلام شده است. به نظر من ضرورت این اقدام واضح است و بدون هیچ بحثی باید ارزهای حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور بازگردد.مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در ادامه تاکید کرد: اگر ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به کشور بازگردد ما هیچ مشکلی در زمینه تامین ارز برای واردات نداریم؛ البته برخی صادرکنندگان معتقدند تعرفه های گمرکی بیش از ارزش صادرات ما است که به نظرم این مباحث هم باید حل و فصل شود و هرچه سریع تر این ارزها به کشور بازگردد. به گفته وی، در شرایط فعلی صادرات بسیار اهمیت دارد و بانک توسعه صادرات نیز بسته های مختلفی را برای صادرکنندگان در نظر گرفته، اما به نظر من باید مشوق ها در کشور اجرایی شود تا با رونق صادرات، ارز حاصل از آن نیز به کشور بازگردد.صالح آبادی در پایان درباره این مشوق ها توضیح داد: تخفیفات نرخ بانکی می تواند از جمله مشوق های خوبی برای صادرکنندگان باشد که در بانک توسعه صادرات ایران نیز این تسهیلات از منابع صندوق توسعه ملی با نرخ 11 درصد اعطا می شود. همچنین در ضمانت نامه ها و... نیز باید تخفیف هایی در نظر گرفته شود. در زمینه گمرک و عوارض در نظر گرفته شده برای صادرات نیز بانک مرکزی و وزارت اقتصاد می توانند اقداماتی انجام دهند تا صادرکنندگان برای بازگشت ارز خود بیش از پیش ترغیب شوند.

 
تحول دیجیتال در بانک ایران زمین

گروه شرکت ها : مدیرعامل بانک ایران زمین، اعضای هیات مدیره، هیات عامل و اعضای هیات مدیره هلدینگ ICT بانک ایران زمین، از شرکت های جامپ و سابین تجارت آریا بازدید کردند. به گزارش روابط عمومی این بانک در این بازدید، فرهاد اینالوئی معاون فناوری اطلاعات این بانک با بیان اینکه خوشحالیم در سه سال گذشته استراتژی بانک بر مبنی بانکداری دیجیتال تدوین شد و اکنون حاکمیت بر اجرای آن تاکید دارد، اظهار کرد: رویکرد بانک ایران زمین براساس بانکداری دیجیتال و مفاهیم مربوط به آن تعریف شده و امروز بعد از گذشت سه سال بسیاری از زیرساخت های آن در بانک ایران زمین براساس چشم انداز 1400 پیاده سازی شده است.

وی با بیان اینکه 15مهر امسال با رونمایی از فرآیند بانکداری دیجیتال گام موثری در اجرا برخواهیم داشت بیان کرد: با اجرای این فرآیندها 20 سرویس بانکداری دیجیتال به مشتریان ارائه می شود.در ادامه مهدی عباس نیا، مدیرعامل شرکت جهان ارقام پارس (جامپ) به تبیین افق 1400 این شرکت پرداخت و اقدامات صورت گرفته و برنامه های آتی شرکت را در راستای بانکداری دیجیتال برای حاضران تشریح کرد.در این مراسم از دو محصول جدید «شرکت سابین تجارت آریا» رونمایی شد. فرهاد وکیلیان، مدیرعامل این شرکت توضیحاتی درباره پلت فرم پرداخت مشاغل خاص و پلت فرم کارت هدیه ارائه و گفت: رونمایی از این دو محصول هم راستا با رویکرد دیجیتالی شدن بانک ایران زمین برنامه ریزی شده است.

در ادامه این مراسم عبدالمجید پورسعید، مدیرعامل بانک ایران زمین، ضمن خرسندی از اقدامات انجام گرفته در این شرکت ها برای اجرای بانکداری دیجیتال اظهار کرد: با اجرای موارد اعلامی در حوزه بانکداری دیجیتال می توان گفت تحولی در حوزه بانکداری در نیمه مهرماه در بانک ایران زمین خواهیم داشت. وی بیان کرد: سال ها پیش در حوزه بانکداری الکترونیک شاهد این موضوع بودیم و امیدوارم این موضوع در سال جاری با اجرایی شدن این فرآیندها در بانک ایران زمین انجام شود.مجتبی شیروانی، قائم مقام بانک ایران زمین، توضیحاتی را در خصوص ادامه راه پیشرفت و موفقیت شرکت های تابعه با حاضران مطرح کرد.وی بر لزوم وجود رویاپردازی در رسیدن به اهداف تجاری سودآور و امتداد مسیر خلاقانه در رویکرد شرکت های تابعه، تاکید کرد.

در پایان پیش نویس مجلدی با عنوان «گزارش محیط شناسی صنعت پرداخت» که حاصل تلاش همکاران متخصص در شرکت سابین تجارت آریا است؛ توسط «وکیلیان» مدیرعامل این شرکت به پورسعید مدیرعامل بانک ایران زمین به واسطه 20 سال حضور موثر در «صنعت پرداخت» اهدا شد؛ تا پیش گفتار این کتاب با قلم ایشان برای پژوهش و تحقیقات آیندگان این صنعت، سودمند واقع شود. همچنین در خبر دیگری از این بانک اعلام شد، معاون استانی و رئیس شعبه خوراسگان بانک ایران زمین در راستای حمایت از تولیدات داخلی، از کارخانه کارتن سازی امینی اصفهان بازدید کردند. به گزارش روابط عمومی در این بازدید بهزاد ترویجی معاون اداری و مالی مدیر شعب استان های اصفهان، قم، مرکزی و چهار محال و بختیاری ضمن تشریح پیشینه فعالیت های بانکداری مدرن در بانک ایران زمین، به ارائه توضیحاتی در زمینه صدور ال سی داخلی و انواع ضمانت نامه ها پرداخت و با اشاره به مهیا بودن شرایط گسترش همکاری های فی ما بین، خواستار گسترش روابط هر دو بنگاه اقتصادی شد.وی افزود بانک ایران زمین از تمام ظرفیت خود در جهت حمایت از تولید در سال 99 استفاده می کند و تلاش دارد در سالی که مزین به سال جهش تولید است همگام با سیاست های کلی کشور اقدامات متناسب را عملی کند.

سپس علیرضا امینی، مدیر کارخانه گزارشی در خصوص مراحل تکمیل، نصب و راه اندازی خط تولید ارائه و با تشریح تاریخچه شرکت  اظهار کرد: اکنون شرکت در سه شیفت به صورت شبانه روزی مشغول به فعالیت است که روزانه 150 تن ورق کارتنی تولید و برای 200نفر به صورت مستقیم و 500 نفر غیر مستقیم اشتغال زایی کرده است.

وی در ادامه با اشاره به روند سخت تعمیرات این دستگاه ها به تولید قطعات و بازسازی دستگاه تولیدی توسط شرکت و عدم وابستگی به هر گونه تکنسین های خارجی اشاره و عنوان کرد در سال جاری موفق به راه اندازی یک خط تولید در شهر حله کشور عراق شده ایم که توان عملیاتی ما را در بحث مراودات بانکی با سایر کشور ها را نیز تحت تاثیر قرارداده است.

در پایان حاضران توافق کردند ضمن گسترش همکاری های فی مابین، مراودات بانکی بیش از پیش ادامه یابد.