آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۷۹۹
صفحه اول
۱
یادداشت

صنعت سیمان نیازمند حمایت همه جانبه

حمیدرضا هوشیاری

اندوخته گذاری ذخایر بیمه ای و سرمایه گذاری جهت حفظ و ارتقای آن ها از وظایف ذاتی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی بوده و یکی از ویژگی های شستا تنوع و تکثر در سبد سرمایه گذاری باهدف مدیریت ریسک می باشد. شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین یکی از هلدینگ های تخصصی تابعه شستا است که از تجمیع 3 هلدینگ سیمان، حمل ونقل و ساختمان به وجود آمده است. درگذشته 3 هلدینگ جهت مدیریت شرکت های تابعه سیمان تامین در شستا فعالیت می کرد و ازاین رو می توان به اهمیت و جایگاه این هلدینگ در مجموعه شستا پی برد. سرمایه های موجود در شستا متعلق به خیل عظیمی از بیمه شدگان می باشد و لزوم سه جانبه گرایی کارفرما، کارگر و دولت و ماهیت بین النسلی بودن ثروت و سرمایه موجود در تامین اجتماعی بر کسی پوشیده نیست و صیانت از آن هم همواره دغدغه نهادهای نظارتی بوده است. لذا هر حرکتی که در راستای شفاف سازی پرتفوی هلدینگ های تابعه در راستای صیانت از سرمایه های بیمه شدگان صورت پذیرد قابل تقدیر خواهد بود. در همین راستا در ماه گذشته شستا وارد بورس شد و در حال حاضر نیزهلدینگ سرمایه گذاری سیمان تامین نیز موفق به اخذ پذیرش و درج نماد با عنوان «سیتا» در فهرست نرخ های بورس اوراق بهادار تهران شده است.صنعت سیمان کشور به لحاظ ظرفیت در جهان، جایگاه هفتم را دارا بوده و این نشان دهنده اهمیت بسزای این صنعت به عنوان تامین کننده زیرساخت توسعه کشور می باشد. از این منظر هلدینگ سیمان تامین با در اختیار داشتن حدود 30% سهم ظرفیت کشور در جهان جایگاه چهاردهم را به خود اختصاص داده است و این امر بدان معنی است که شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین به تنهایی با تولید بیش از 25 میلیون تن ظرفیت، توانسته جایگاه 14 جهان را به دست آورده و در ایران نیز با توجه به پراکندگی جغرافیایی بازیگر اول صنعت سیمان باشد.یکی از دغدغه های اصلی و همیشگی صنعت سیمان با توجه به قیمت پایین این محصول، مسئله حمل ونقل می باشد که هلدینگ سیمان تامین با دارا بودن قوی ترین و گسترده ترین شرکت حمل ونقل ایران در این زمینه سینرژی و هم افزایی خوبی را ایجاد کرده و در بزنگاه ها و در موارد اضطراری از ظرفیت این شرکت برای مدیریت حمل و ارسال سیمان به اقصی نقاط کشور استفاده شده و می شود. از طرف دیگر «سیتا»خود نیز به واسطه شرکت های ساختمانی ریشه دار و   تراز اولی که داراست، مصرف کننده جدی سیمان در حوزه ساخت مسکن می باشد و شاید از این حیث که چرخه تولید، حمل و مصرف در یک هلدینگ و تحت یک مدیریت واحد وجود داشته باشد، هلدینگ سیمان تامین «سیتا» در صنعت ساختمان نیز منحصربه فرد تلقی گردد.

لذا عرضه 15 درصد از سهام این هلدینگ در بورس جهت ارتقای سرمایه های بیمه شدگان و تامین مالی از بازار سرمایه، اقدامی مهم و قابل تقدیر می باشد. با توجه به برنامه های حمایتی و سیاست های تولید و عرضه مسکن و اینکه دغدغه اصلی دولت و مجلس اهمیت تولید مسکن عنوان شده، دورنمای روشنی را می توانبرای این هلدینگ ترسیم کرد.

به نظر می رسد پذیرش و عرضه سهام شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین علاوه بر ارتقای نسبتامناسب ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران، موجبات شفافیت هرچه بیشتر پرتفوی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) را فراهم نماید.شستا در تداوم روند شفافیت هرچه بیشتر اطلاعات دارایی های تحت مدیریت خود، همچنان بحث پذیرش و عرضه سهام شرکت های فرعی و وابسته خود را به شدت پیگیری می نماید .

عرضه شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین می تواند توجهات جامعه سرمایه گذاری و فعالان بازار سرمایه را هرچه بیشتر به سمت صنعت سیمان جلب نماید به این امید که بتوان از حمایت های آنان در آینده به منظور بهبود جایگاه چانه زنی با نهادهای قیمت گذار بهره گرفت تا تدریجا  این صنعت بتواند به جایگاه شایسته خود دست یابد.