آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۲
حوادث
۱۹

عملیات نفسگیر برای انتقال بیمار 400 کیلویی

معصومه ملکی

دو ساعت طول کشید تا امدادگران اورژانس، بیمار 400کیلویی را از خانه بیرون آورده و به بیمارستان منتقل کنند. این زن 67 ساله در خانه دچار مشکل تنفسی شده بود .

ساجد بخشی ، رئیس عملیات  بحران دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان  به خبرنگار جام جم گفت : ساعت  7 و 30 دقیقه   صبح  ششم تیر امسال فردی با همکاران ما در اورژانس رودسر تماس گرفت و اطلاع داد مادر خانواده  دچار بیماری حاد تنفسی شده و بد حال  است.  سطح هوشیاری او پایین آمده و   می ترسند  بلایی سرش بیاید .  در ادامه گروهی از امدادگران اورژانس با دریافت نشانی خانه این زن   67 ساله که در خیابان سر پلی زاده  رودسر بود به آنجا اعزام شدند.

  وی افزود:اولین امدادگران که در محل حاضر شدند، پس از ورود به خانه با بیمار زنی که 400  کیلو وزن دارد رو به رو شدند. آنها اقدام اولیه را برای درمان این زن که  دچار مشکلات  تنفسی شده  بود آغاز کردند،اما نیاز به نیروهای امدادی بیشتری داشتند.   بنابراین درخواست نیروی کمکی کردند.  سپس  چند تیم از   امدادگران   اورژانس در محل حاضر شدند. شش امدادگر اورژانس با کمک چهار عضو خانواده این زن، توانستند عملیات احیا را انجام دهند.

رئیس عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان  ادامه داد: وزن 400کیلویی این زن، انتقالش به بیمارستان را با مشکل رو به رو کرده بود. سرانجام بعد از دو ساعت  تلاش بی وقفه توانستند این زن را به خیابان منتقل کنند. امدادگران  اورژانس  بعداز برداشتن برانکارد در آمبولانس مجبور شدند  این بیمار 400کیلویی را   روی تشکی که کف آمبولانس پهن کرده  بودند،  بگذارند . بعد او را به بیمارستان شهید انصاری رودسر  منتقل کردند. این بیمار در بیمارستان بستری و حالش مناسب است و  به زودی مرخص می شود و نزد خانواده اش برمی گردد.

  بخشی گفت : با خانواده این بیمار که حرف زدیم، معلوم شد او چند سال است از بیماری اضافه وزن رنج می برد و نمی تواند از خانه بیرون برود و شرایط سختی دارد ، اما خانواده اش با مهربانی سعی  می کنند او را برای کاهش وزن ترغیب کنند. این عملیات از بی سابقه ترین عملیات های اورژانس بود و امدادگران با تلاشی دو ساعته این زن را از خانه خارج کردند.