آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۲
حوادث
۱۹

محاکمه دوباره 6 مامور پلیس به اتهام قتل 3 متهم

شش مامور نیروی انتظامی که در جریان عملیات تعقیب و گریز، سه متهم را به قتل رساندند بعد از نقض رای قصاص از سوی دیوان عالی کشور بار دیگر در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شدند.

آبان ماه سال 94، ماموران نیروی انتظامی سبزوار با دریافت نیابت قضایی، تعقیب یک فرد متهم به قتل را در تهران در دستور کار خود قرار دادند. متهمان در حال فرار با یک خودرو در اتوبان خاوران شناسایی شده و ماموران برای متوقف کردن آنها، اقدام به شلیک به سمت خودرو کردند. در تیراندازی پلیس سه نفر از سرنشینان خودرو جان خود را از دست دادند و نفر چهارم به شدت مجروح شد. شش مامور پلیس هم پس از تحقیقات در دادسرا متهم به مشارکت در سه فقره قتل عمدی شدند.

به این ترتیب پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شد و هر شش متهم به قصاص محکوم شدند. با نقض رای از سوی دیوان عالی کشور، پرونده بار دیگر برای رسیدگی به شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شد و روز گذشته متهمان پای میز محاکمه رفتند.

به گزارش خبرنگار جام جم، در ابتدای جلسه مادر یکی از مقتولان که مبتلا به بیماری صرع هست دچار حمله عصبی شد و تا رسیدن او رژانس دقایقی در رسیدگی وقفه ایجاد شد. با شروع جلسه، اولیای دم تقاضای قصاص متهمان را کردند و وکیل یکی از اولیای دم در طرح شکایت خود گفت: «متهمان ضوابط و قوانین تیراندازی در عملیات تعقیب و گریز را رعایت نکرده اند. حدود چهل تیر به خودرو شلیک شده بود که در خودروی مقتولان حمام خون به راه افتاده بود.»

سپس یکی از متهمان در دفاع از خود گفت: «با دریافت نیابت قضایی برای دستگیری چند متهم به قتل و متهم به قاچاق اسلحه که از زاهدان اسلحه وارد سبزوار کرده بودند، از سبزوار به تهران آمدیم. ساعت یک بامداد خودروی مورد نظر را شناسایی کردیم، کل عملیات تعقیب و گریز ده ثانیه هم طول نکشید. متهمان اسلحه و قمه داشتند و با نور بالای جلوی دید ما را می گرفتند. از چهل تیر شلیک شده حدود بیست گلوله را هوایی زدیم. بقیه تیرها را به زمین یا بدنه ماشین شلیک کردیم و قصد کشتن آنها را نداشتیم.»

دیگر متهمان هم با تایید حرف همکار خود ادعا کردند که قصد قتل نداشته اند.

قضات دادگاه ختم جلسه را اعلام کردند و صدور رای به بعد از مشورت قضات موکول شد.