آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
شرکت ها
۲۸

راهبرد بزرگ ترین فولادساز جهان در روزگار کرونا: آرسلورمیتال اموال خود را می فروشد

دنیای اقتصاد : شرکت آرسلور میتال در حال ارزیابی فروش احتمالی دارایی های زیرساختی خود در کانادا است، جایی که بزرگ ترین و سودآورترین فعالیت سنگ آهن را برای این شرکت به همراه داشته است. آرسلور میتال در نظر دارد برای کاهش بدهی ها و تقویت ترازنامه خود برخی از دارایی هایی این شرکت را بفروشد. شرکت آرسلور میتال، بزرگ ترین تولیدکننده فولاد در جهان یک شرکت چندملیتی - هندی است که دفتر مرکزی آن در لوکزامبورگ مستقر است. در پی شیوع و همه گیری ویروس کرونا، فعالیت های ساختمانی و تولید خودرو کاهش یافته است و این موضوع باعث شد تا شرکت آرسلور میتال با افت شدید تقاضا روبه رو شود. به همین خاطر به تازگی با فروش سهام و اوراق قابل تبدیل توانسته است 2 میلیارد دلار جذب کند.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، منابع آگاه به فایننشال تایمز گفتند برخی از دارایی هایی که این شرکت ممکن است در فهرست فروش قرار دهد شامل راه آهن به طول 420 کیلومتر است که سالانه 24 میلیون تن سنگ آهن معدن مونت رایت در شمال کبک را جابه جا می کند.

این در حالی است که شرکت آرسلور میتال قادر است دارایی های خود ازجمله راه آهن و بندر را حفظ کند و با فروش کل زیرساخت ها یا بخشی از سهمی که در آن دارد، این شرکت را در رسیدن به هدف خود برای کاهش بدهی خالص به 7 میلیارد دلار از 5/ 9 میلیارد دلار کمک کند. مقامات بانکی اظهار کردند، این دارایی ها به سرمایه گذاران زیرساخت یا صندوق های بازنشستگی کانادا واگذار می شوند، چراکه آنها به دنبال سرمایه گذاری های طولانی مدت با بازده ثابت هستند. بر اساس گزارش سالانه آرسلور میتال، عمر معدن مونت رایت 34 سال است.

هنگامی که شرکت معدنی و بازرگانی سوئیسی «گلنکور»، چهار سال پیش کسب وکار حمل ونقل زغال سنگ خود در استرالیا را فروخت، تقریبا 900 میلیون دلار به دست آورد.

این راه آهن که در سال 1960 میلادی برای حمل سنگ آهن شرکت معدن کبک کارتیه به یک ترمینال در شهر پورت کارتیه ساخته شد، در کنار زیرساخت های دیگر، زیرنظر یک شرکت تابعه که 700 کارمند عادی دارد، اداره می شود. این خط راه آهن 30 موتور، حدود 2900 واگن و پنج قطار خالی  دارد که هرروز در یک سفر رفت وبرگشت به معدن که 35 ساعت طول می کشد در حال فعالیت است. شرکت آرسلور میتال 15 درصد از سهام عملیات سنگ آهن کانادا را در سال 2013 به یک کنسرسیوم متشکل از شرکت فولادسازی پوسکو کره جنوبی و شرکت چاینا استیل به قیمت 1/ 1 میلیارد دلار فروخت. دارایی های زیرساخت نیز بخشی از این معامله بودند. صنعت فولاد در خارج از چین به خاطر اقدامات انجام شده برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا به شدت ضربه خورده است.

در اروپا، تولیدکنندگان فولاد تولیدات خود را کاهش داده اند و خطوط تولید کارخانه ها به حالت تعلیق درآمده است. این در حالی است که در ماه جاری مدیران ارشد این صنعت در نامه ای سرگشاده هشدار دادند که ادامه بقای این صنعت در معرض خطر جدی قرار گرفته است مگر اینکه اتحادیه اروپا محدودیت های تجاری بر واردات را تقویت کند. شرکت آرسلور میتال نیز مانند بسیاری از رقبا، تولید تعدادی از کارخانه های خود در این قاره را کاهش داده است. به خاطر کاهش تقاضای صنایع خودرویی و رقابت با واردات ارزان قیمت این کالا، به تولیدکنندگان فولاد در اروپا ضربه سختی وارد شده است. سنگ آهن عنصر اصلی موردنیاز برای ساخت فولاد است  و به دنبال بسته شدن معادن در برزیل و تقاضای شدید صنعت فولاد چین، قیمت آن رو به رشد است.

این گروه هندی برای واحدهای اصلی اروپایی خود که در انگلستان و هلند مستقر هستند، از دولت تقاضای کمک مالی دولتی کرده است. کارگران کارخانه هلند تقریبا پس از سه دهه برای اولین مرتبه در برابر برنامه کاهش مشاغل، اعتصاب کردند.

گفته می شود این تولیدکننده فولاد در حال بررسی فروش سایر دارایی های سنگ آهن خود، واقع در برزیل و لیبریا است.

شرکت آرسلور میتال در ایالات متحده، مکزیک، بوسنی، اوکراین و قزاقستان نیز فعالیت می کند.