آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۷۹۹
سیاسی
۳

در گفت و گو با مهدی شریفیان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح شد

اشتغال، معیشت و مسکن، اولویت های مجلس یازدهم

حانیه مسجودی

یازدهمین دوره از مجلس شورای اسلامی بیش از  یک ماه است آغاز به کارکرده و نکته جالب این که برخی جریانات سیاسی و رسانه های مدعی عدالت، گزارشانی با محوریت مطالبات 4 سال اخیر مجلس دهم را از نمایندگان و مجلس فعلی در دستور کار خود قرار داده اند. همان رسانه هایی که در 4 سال گذشته مجلس دهم حتی یک گزارش نیز با رویکرد بررسی عملکرد رئیس مجلس وقت، علی لاریجانی، نداشتند امروز خبرهایی با عناوین مختلف علیه محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس جدید منتشر می کنند، دریغ از این که هنوز 2 ماه از آغاز به کار رسمی مجلس نگذشته است. بوق نفاق و تفرقه افکنی این جریانات همواره گوش اصحاب رسانه را آزرده و گاهی نیز مردم را به فکر فرومی برد؛ این حجم از تخریب و حمله علیه قالیباف و مجلس یازدهم آن هم در ابتدای کار به چه علت است؟ 

 دست مدعیان و مهاجمان پر از خالی است

مهدی شریفیان، نماینده مردم اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در مورد حملات اخیر رسانه های اصلاح طلب به مجلس یازدهم و به ویژه رئیس مجلس در گفت وگو با «رسالت» بیان می کند: در بررسی این موضوع علل مختلفی را می توان برای شدت گرفتن حمله برخی جریانات به رئیس مجلس برشمرد که زیاد هم پوشیده و پنهان نیست. اما از بررسی نحوه مبتذل و سطحی که در حملات در پیش گرفته شده است می توان به یک نکته مهم پی برد

و آن اینکه علت و انگیزه هر چه باشد، دلیل مهمی به نظر نمی آید چراکه وقتی هجمه ای این چنین به فرد یا جریانی شکل می گیرد، از نحوه پرداختن به مسئله می توان فهمید دست مدعیان و مهاجمان چقدر پر یا خالی است.

وی افزود: مجلس یازدهم به مثابه قطار در حال حرکت و پویاست. اما برخی در مواجهه با آن، این رویکرد را پیش گرفته اند که مانع حرکت  جهادی آن شوند و وقتی تفاوت این مجلس از لحاظ توان، انرژی، کار جهادی و انقلابی با برخی مجالس قدیم در حال آشکار شدن است، برخی به محض شروع حرکت، سنگ اندازی را آغاز می کنند. اما به لطف خدا فکر نمی کنم این اقدامات تاثیری بر یک مجلس با برنامه و پرتوان داشته باشد.

شریفیان تصریح کرد که نیروهای انقلابی حاضر در مجلس، حول محور وحدت وارد این مجلس شده اند و اگر قرار بود این حملات و تهاجم ها بر آن ها اثر سوء بگذارد پیش ازاین اثر گذاشته بود. بنابراین بعدازاین نیز همین وحدت برای خدمت ملت در بین نمایندگان انقلابی مجلس وجود خواهد داشت.

وی ادامه داد: مردم خادمان خودشان را خوب می شناسند و با جوسازی ها و حاشیه سازی ها نیز آشنا هستند. اصلاح طلبان طی سال های گذشته عملکرد نامناسبی از خود نشان دادند و به همین دلیل نیز مردم از آن ها ناامید شدند و اگر امروز نیز به مجلس فعلی حمله یا سعی بر تخریب نمایندگان و رئیس مجلس دارند برای پوشاندن عملکرد خودشان است.

نماینده مردم اسلامشهر در مجلس با اشاره به شفافیت آرای نمایندگان و تاثیر آن به تخریب های اخیر، گفت: مجلس یازدهم به دلیل تاخیر در تشکیل کمیسیون ها  کمی با وقفه در رسیدگی به طرح ها و لوایح مواجه شده است که  به زودی کار خود را آغاز می کند؛ یکی از طرح ها نیز موضوع شفافیت آرا  ست که مطالبه جریان انقلابی بوده و هست. امیدوارم این طرح پس از بررسی در کمیسیون مربوطه در صحن علنی با رای همکاران به نتیجه برسد تا مردم به یکی از حقوق خود برسند.

 شفافیت آرا، حق مردم است اما برخی جریانات آن را به اهرم فشار و سوءاستفاده تبدیل کرده اند

وی افزود: از طرف دیگر در مورد عدم شفافیت آرا  و رابطه آن با تخریب های اخیر رسانه های اصلاح طلب، می توان گفت این مسئله اهرم فشار برخی جریانات سیاسی است که از آن سوءاستفاده می کنند؛ چراکه در مجلس های قبل شاهد بودیم که نه تنها شفافیت آرا وجود نداشت بلکه مخالفت جدی هم با آن شد اما برخی جریانات و رسانه های وابسته به آن ها، توجهی به این مطالبه مردم نکردند.

شریفیان معتقد است که این امر نشان می دهد هدف جریانات سیاسی و تخریب مجلس برای شفافیت آرا ، تصویب شفافیت آرا  نیست بلکه وسیله ای است برای فشار سیاسی بر مجلس یازدهم است. اما لازم به ذکر است که شرایط خاص کشور نیازمند وفاق و همدلی بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: مجلس انقلابی یازدهم در حالی بارای و انتخاب مردم روی کارآمد که اولویت برنامه خود را رسیدگی به وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم عنوان کرده بود و به این ترتیب در مسیر ورود به برنامه ریزی ها نیز رسیدگی به شرایط اشتغال، معیشت و رفع معضل بیکاری و مسکن را در اهم برنامه های خود تعریف کرده است.

این نماینده تصریح کرد: در شرایط فعلی که مسائل مرتبط با نظام اقتصادی به طور روزافزون در حال افزایش است، بدیهی است که مجلس انقلابی یازدهم در مسیر رسیدگی به مطالبات مردم پیش برود و در انتخاب اولویت های خود تحت تاثیر حواشی مختلف قرار نگیرد. مجلس یازدهم نباید در حل مشکلات اقتصادی گامی به عقب برداشته و از آن کوتاه بیاید. محور فعالیت مجلس یازدهم بر وفاق و همدلی حداکثری استوار بوده و در حال حاضر نیز برای حل مسائل مردم نمی توان بدون داشتن این راهبرد توفیقی حاصل کرد و ضروری است که با در نظر گرفتن احتمال وجود اختلاف نظر و اختلاف سلیقه در راهکارها و روش ها، این مجلس با حداکثر همراهی دوستانه باهدف حل مسئله مردم گام برداشته و پیش رود.

 درست نیست مسئولیت مشکلات تشدید یافته فعلی را بر عهده مجلس نوپای یازدهم گذاشته و تکیه دولت بر سیاست های غلط را نادیده گرفت

شریفیان گفت: یک بررسی اجمالی از فضای عمومی کشور نشان می دهد مردم طالب توجه فراجناحی و ملی از طرف همه سلایق، گروه ها و جریان ها به مسائل اقتصادی کشور و حل مشکلات هستند و پسندیده نیست با هر هدف یا نگرش و یا قصد و نیتی به تضعیف این همراهی پرداخته شود و همه موظف هستند هرقدر که امکان دارد برای تبدیل گفتمان غالب فضای فکری کشور به «همدلی برای حل مسائل مردم» کمک کنند تا به بیشترین بازدهی دست یابیم. بنابراین صحیح نیست مسئولیت مشکلات تشدید یافته فعلی کشور را بر عهده مجلس نوپای یازدهم گذاشته و تکیه دولت بر سیاست های ناصحیح و دور از ژرف نگری را نادیده گرفته، بر وعده های پوچ و توخالی دولت در ابتدای تشکیل و در انتخابات چشم بسته و اظهاراتی مطرح شود که به روح متحد اجتماع خدشه و صدمه وارد کرده و آن را آزرده سازد.نماینده مردم اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: مسئول تغییر و بهبود شرایط فعلی هر سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه هستند که در کنار یکدیگر و به پشتوانه همراهی و حضور مردم باید بتوانند بر مشکلات فعلی فائق آمده و با در پیش گرفتن رویکرد فرا بخشی گام های استواری را برای رقم زدن آینده ای بهتر برای کشور بردارند. همچنین باید تاکید کرد که مردم نگاهشان به تصمیمات و برنامه های دولت و مجلس دوخته شده و آن را رصد کرده و زیر نظر دارند. بنابراین شنیده شدن هرگونه چندصدایی، مشاهده هر نوع تخریب بر اساس مقاصد سیاسی و حزبی و جناحی از سمت هر طرف که باشد بر میزان امیدواری مردم تاثیر خواهد گذاشت.شریفیان در پایان تاکید کرد که زمان رقابت و بازی های سیاسی سپری شده است و برای تقویت اراده ملی و برون رفت از مسائل فعلی کشور، پرهیز از اختلاف و اختلاف افکنی و درگیر کردن کشور با بازی های سیاسی بیهوده باید به همه توصیه شده و در منظر همگان قرار گیرد.