آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۲
صفحه آخر
۲۰

مرور و عبور

گفت و گو با احمدرضا درویش درباره فیلم متولد ماه مهر

می شود این گونه فرض کرد که درویش یک روز فیلم تایتانیک را دیده و تحت تاثیر غرق شدن آن کشتی قرار گرفته، در همان روز یک فیلمفارسی دهه 40 و 50 دیده که دختر و پسر موتورسواری می کنند. در همینجا ناگهان ساخت متولد ماه مهر با چاشنی جنگ در ذهنش جرقه می زند؟ اگر این جوری هم که باشد بد نیست !  سوال من این است، آیا صحیح است ما از تایتانیک اقتباس کنیم؟ اگر شده باشد با یک هدفی اشکال دارد؟ اگر کسی تحت تاثیر یک فیلم قرار بگیرد و احساس کند می خواهد فیلمی را بر اساس یک فیلم خارجی بسازد و ایرانیزه کند، چه اشکالی دارد؟

حتی اگر آن فیلم با انگاره های سیاسی ساخته شده باشد؟ ولی زیباشناسی فیلم که ربطی به صهیونیست ندارد. فرض بگیرید فیلم های آمریکایی که مثلا علیه فلسطین و مبارزان لبنان ساخته می شود.فیلم ساخته شده که عده ای کماندو و چترباز می آیند و می زنند و حزب الله را می کشند و از بین می برند و می روند.  شما داری از زیر جواب دادن به سوال من در می روید؟من می گویم اگر یک فیلم مثل همین فیلمی که مثال زدم ساخته شود و قهرمانان ما فلسطینی بشوند و اسرائیلی ها را از بین ببرند این چه اشکالی دارد؟ در پاسخ به سوال شما هم می گویم اولا نفس الهام گرفتن و ایده گرفتن هیچ اشکالی ندارد بلکه اگر هم با هوشیاری و زرنگی برداشت صحیح و قوی همراه باشد، کار مثبتی است. (صفحه 3)

مصرف  240 میلیارد تومان دارو در یک سال

ایرانی ها در سال 78 بیش از 2400 میلیارد ریال  برای خرید دارو هزینه کرده اند که سرانه آن برای هر ایرانی حدود 40 هزار ریال است. دریادار دوم دکتر کاظم ایاصوفی، مدیرعامل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح با اعلام این مطلب در سمینار تجویز دارو گفت: عامل اصلی پیدایش فرهنگ غلط دارویی در جامعه ایران بی دقتی پزشکان در تجویز دارو و القای باورهای اشتباه در ذهن مردم بوده و ریشه آن مربوط به دوران حاکمیت بخش خصوصی بر بازار دارویی کشور است.(صفحه 14)

مجید مجیدی؛ دبیر جشن سینما

هیات مدیره خانه سینما مجید مجیدی را به عنوان دبیر چهارمین جشن سینمای ایران انتخاب کرد.

در این جشن دست اندرکاران حرفه ای سینمای کشور آثار تولید شده و به نمایش درآمده طی یک سال گذشته را مورد ارزیابی قرار داده و بهترین های سینمایی را معرفی می کنند.چهارمین جشن سینمای ایران روز بیست و یکم شهریور همزمان با روز ملی سینما برگزار خواهد شد. (صفحه 16)

قالیباف؛ فرمانده نیروی انتظامی شد

رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا در حکمی، سردار سرتیپ پاسدار خلبان، محمد باقر قالیباف را به سمت فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.

در بخشی از این حکم نوشته شده : اکنون با آغاز مسوولیت شما در چارچوب وظایف قانونی و روابط مقرر با جانشین فرماندهی کل، حرکت آن نیرو در پاسداری از امنیت عمومی و دفاع از جان و مال آحاد ملت در سرتاسر کشور آهنگی سریع تر بگیرد و روحیه ابتکار و حسن تدبیر شما بر موانع و مشکلات فائق آید. تاکید ویژه اینجانب بر مقابله جدی با نا امن کنندگان شهر و روستا و آلوده سازان معبر شهری و بیابانی به خصوص در نقاط مجاور مرز و برخورد قاطع با عاملان سرقت و ناامنی اجتماعی و شیوع مواد مخدر است. (صفحه 2)

مخالفت با فرمان جهاد بن لادن

رهبر مسلمانان و رئیس شورای مفتی های روسیه مخالفت شدید خود را با اقدام اسامه بن لادن در فراخوانی مسلمانان برای جهاد اعلام کرد.

زیدالدین با شرکت در یک مصاحبه اختصاصی عنوان کرد: مسلمانان برای شرکت در جهاد علیه پیروان مذاهب دیگر هیچ گونه توجیه قابل قبولی ندارند. رهبر مسلمانان روسیه افزود: مسلمانان پیروان آیین مسیح و یهود را برادران خود می دانند و اشخاص تروریستی که خود را در پیش چشم برخی از مسلمانان موجه نشان می دهند هیچ گونه حقی برای اعلام جهاد ندارند. (صفحه 13)