آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
شرکت ها
۲۸

بین الملل

دردسرسندسازی شرکت نفتی سنگاپوری

 دنیای اقتصاد : طبق گزارش اولیه تهیه شده توسط یک دادگاه در سنگاپور، شرکت هین لئونگ هیچ آینده ای به عنوان یک شرکت مستقل ندارد، زیرا ارزش دارایی های خود را حداقل 3 میلیارد دلار «بیش از واقعیت» اعلام کرده است. این گزارش از سوی شرکت «پی دبلیوسی» به عنوان بازرس ویژه دادگاه سنگاپور تهیه شده است.

به گزارش «دنیای اقتصاد» به نقل از رویترز، در گزارشی که این هفته در دادگاه عالی سنگاپور ثبت شده است، مدیران شرکت خدمات مشاوره ای پرایس واتر هاوس کوپرز (پی دبلیو سی) اعلام کرده اند که تعداد قابل ملاحظه ای بی نظمی در امور مالی این شرکت تجاری سنگاپوری کشف کرده اند.

دو منبع آگاه و نزدیک به این موضوع، یافته های شرکت پی دبلیو سی را تایید کردند. این یافته ها که بر اساس اسناد و مصاحبه با کارمندان در تحقیقات دو ماهه در مورد امور مالی و فعالیت های تجاری شرکت هین لئونگ صورت گرفت، به دست آمده است.

شرکت خدمات مشاوره ای پرایس واتر هاوس کوپرز (پی دبلیو سی)، یک شرکت چندملیتی خدمات حرفه ای بریتانیایی است که در زمینه خدمات حسابداری و حسابرسی، ارائه خدمات مشاوره مدیریت، مشاوره مالی و سرمایه گذاری، امکان سنجی، مشاوره حقوقی و مالیاتی فعالیت می کند و به عنوان دومین شرکت خدمات حرفه ای در جهان محسوب می شود.

پس از آنکه در ماه آوریل به دلیل سقوط قیمت نفت و شیوع همه گیری ویروس کرونا در سراسر جهان، بانک ها خواستار بازپرداخت وام های خود شدند، شرکت هین لئونگ که یکی از بزرگ ترین شرکت های تجارت نفتی آسیاست، تحت بازرسی و کنترل قضایی قرار گرفت.

با توجه به نیاز این شرکت به بازپرداخت بدهی های خود که بالغ بر حدود 5/ 3 میلیارد دلار است، قرار است شرکت خدمات مشاوره ای پی دبلیوسی به عنوان بخشی از فرآیند مدیریت بازرسی و کنترل قضایی، امور مربوط به شرکت هین لئونگ را مدیریت کند.

این شرکت حسابداری اظهار کرد: از تاریخ 31 اکتبر 2019 میلادی، شرکت هین لئونگ دارایی های خود را بیش از واقعیت جلوه داده است. از جمله اینکه حداقل 23/ 2 میلیارد دلار مطالبات خود را که وصول آنها نامحتمل است جزو دارایی های خود به حساب آورده و 800 میلیون دلار هم نسبت به آنچه اعلام کرده، کسری داشته است.

پی دبلیو سی  در این گزارش اظهار کرد: «شرکت هین لئونگ به این دلیل دارایی های خود را بیش از واقعیت اعلام کرده بود تا ضرر و زیان هایی که طی سال ها در این شرکت انباشته شده بود را پنهان کند.»

پی دبلیو سی افزود: شرکت هین لئونگ در حال حاضر دارای 5/ 3 میلیارد دلار بدهی است و فقط 275 میلیون دلار دارایی دارد، این شرکت «هیچ چشم انداز معقولی برای تجدید ساختار یا احیا ندارد.» در این گزارش آمده است: «احتمال تجدید ساختار و احیای این شرکت تجارت نفتی در صورتی وجود دارد که در شرکت های دیگر گروه هین لئونگ ادغام شود و «خانواده لیم» از آن پشتیبانی و حمایت کند.» شرکت هین لئونگ متعلق به لیم اوون کوین بنیان گذار 70 ساله شرکت، پسرش لیم چای منگ و دخترش لیم هوئی چینگ است. پی دبلیو سی  پیشنهاد کرد که هین لئونگ با سایر شرکت هایی که به طور کامل یا بخشی از آنها متعلق به خانواده لیم هستند ادغام شود. از جمله این شرکت ها می توان به شرکت اوشن تنکرز که تحت مدیریت بازرسی و کنترل قضایی هم هست؛ گروه شیه که صاحب ناوگان تانکرها است؛ شرکت یونیورسال گروپ هلدینگ و پایانه نفتی یونیورسال ترمینال، اشاره کرد. در این صورت یک پلت فرم یکپارچه تجارت نفت ایجاد خواهد شد. بنا بر این گزارش، «احیای ساختار پیشنهادی نیازمند تعهد و همکاری خانواده لیم برای تزریق دارایی های شخصی خود است.» پی دبلیو سی در گزارش خود اعلام کرد، شواهد و مدارکی پیدا کرده است که نشان می دهد شرکت هین لئونگ طی 10 سال گذشته نه تنها 808 میلیون دلار ضرر و زیان حاصل از تجارت مشتقات نفتی را پنهان کرده بود، بلکه بالغ بر 1/ 2 میلیارد دلار نیز سود نشان داده بود.

هین لئونگ همچنین «اسناد جعلی و ساختگی در مقیاس گسترده» ایجاد کرده بود تا این تصور را القا کند که مشتریان به این شرکت بدهی دارند، و مطالبات شرکت را بیشتر نشان داده بود تا در شرکت امنیت سرمایه گذاری ایجاد کند.

شرکت پی دبلیو سی افزود که تحقیقات خود را پس از ارائه این گزارش نیز ادامه خواهد داد.

 
ماموریت «ایمپاسیبل» برای جذب گیاه خواران

 دنیای اقتصاد : پاتریک براون، مدیرعامل و بنیان گذار شرکت فرآورده های گوشتی «ایمپاسیبل فودز» به سی ان بی سی گفت که صنعت تولید گوشت در حال منسوخ شدن است. در زمانی که مصرف کنندگان روزافزونی در حال گرایش به گزینه های سالم تر در رژیم غذایی خود هستند، براون متقاعد شده است که بازار دامی طی دو دهه آتی منسوخ خواهد شد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، او در مصاحبه ای با این شبکه خبری گفت: «از منظر غذایی، محصولات ما درزمینه پروتئین و کیفیتی که در محصولات دامی باید باشد، سازگار است. محصولات ما ازنظر سلامت و ارزش غذایی در رتبه نخست قرار دارند.»

وی افزود: «به همین دلیل است که فکر می کنم مردم به طور روزافزونی این مهم را درک می کنند که محصولات گیاهی قرار است به طور کامل با محصولات دامی طی 15 سال آتی جایگزین شوند. این ماموریت ما خواهد بود چراکه این تحول اجتناب ناپذیر است.» ایمپاسیبل فودز تنها یک روز پیش از این مصاحبه اعلام کرده بود که با شرکت استارباکس به توافق همکاری دست یافته است تا بتواند ساندویچ های صبحانه ایمپاسیبل را در فروشگاه های زنجیره ای قهوه استارباکس قرار دهد، درحالی که تمایل مشتریان استارباکس در ایالات متحده به استفاده از غذاهای گیاهی روبه فزونی است.

وی در مورد این توافق گفت: «استارباکس جزو اصلی ترین گزینه های ما برای همکاری بود چراکه قدرت برند آنها بالا است و در تمامی نقاط ایالات متحده شعبه دارند.»

ساندویچ صبحانه ایمپاسیبل، مخلوطی از تخم مرغ، پنیر چدار، سس است که درون یک نان سفید ایتالیایی قرارگرفته است. این همکاری تلاشی از سوی استارباکس برای عرضه گزینه های بیشتر غذایی در شعب خود و نیز جذب مصرف کنندگان جوان تر توسط ایمپاسیبل فودز است. براون می گوید حدود یک سوم از جمعیت ایالات متحده بین 18 تا 29 سال سن دارند و این جمعیت حداقل ماهانه یک بار به یکی از شعب استارباکس مراجعه می کنند. ازاین رو ایمپاسیبل فودز تصمیم گرفته است تا بتواند رد پای جدیدی را در میان جمعیت جوان آمریکا ثبت کند. تا پایان ماه مارس 2020، استارباکس دارای 15 هزار و 200 شعبه در سراسر ایالات متحده بوده است.

براون گفت: «این فرصت بزرگی محسوب می شود. این اقدام بزرگ ترین عرضه سراسری است که داشته ایم و البته از سوی دیگر شراکت با برند خارق العاده ای نظیر استارباکس نیز به همان اندازه اهمیت دارد.»

ایمپاسیبل فودز مواد غذایی نظیر گوشت قرمز، لبنیات و گوشت ماهی را همراه با ترکیبات انحصاری بر پایه مواد گیاهی به تولید می رساند و این اقدام برای نخستین بار در صنعت گوشت توسط همین شرکت انجام شد. محصولات ایمپاسیبل اغلب در رستوران های مطرح و زنجیره ای ایالات متحده عرضه می شوند.