آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
شرکت ها
۲۹
مسکن

نوسان درقیمت اوراق مسکن

دنیای اقتصاد : پس ازآنکه قیمت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات بانک مسکن (تسه) در ماه های گذشته به 80 هزار تومان رسیده بود، مسوولان بانک مسکن وعده داده بودند که این اوراق را سروسامان خواهند داد و قیمت این اوراق تا سه هفته پیش به 55هزار تومان هم رسید ، اما اکنون با افزایش فصلی معاملات مسکن در کانال 60هزار تومان است. با توجه به اینکه هر برگ اوراق، امتیاز 500 هزارتومانی را به خریدار می دهد، برای دریافت یک صد میلیون تومان وام مسکن باید 200 برگ اوراق تهیه کرد و هزینه آن حدود 13 میلیون تومان خواهد بود.

براین اساس برای 200 میلیون تومان وام خرید مسکن زوجین،24 میلیون تومان باید در نظر گرفت. این در حالی است که در روزهای پایانی سال گذشته قیمت هر برگ از این اوراق کمتر از 50 هزار تومان بوده است. حتی در ماه های پاییز و ابتدایی زمستان این اوراق بین 40 تا 45 هزار تومان معامله می شد، اما با شروع فصل نقل و انتقالات قیمت آن دوباره بالا رفت. اوراق گواهی حق تقدم اوراق مسکن بانک مسکن در روزهایی که بورس مورد استقبال عموم قرار دارد و ماه های جابه جایی و نقل وانتقال مستاجران و خریداران و فروشندگان مسکن است، موردتوجه قرار گرفته است.

البته انباشت تقاضا به دلیل شیوع ویروس کرونا و خریداری اوراق تسه از سوی سرمایه گذاران غیرحرفه ای با تصور سرمایه گذاری در سهام و کاهش سفارش های فروش اوراق به دلیل عدم مراجعه برخی فروشندگان به کارگزاری ها و شعب بانک براساس توصیه های بهداشتی نیز از دیگر دلایل اعلام شده است. با توجه به اینکه این اوراق تابع عرضه و تقاضاست، مسوولان بانک هم نمی توانند در قیمت آن تاثیر بگذارند.

در این رابطه محسن کریمی رئیس اداره کل نقدینگی و خزانه داری بانک مسکن در خصوص نقش اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در خانه دار کردن مردم و علت علاقه مندی آنان به استفاده از اوراق بانک مسکن برای خرید خانه تاکید کرد که اوراق گواهی حق تقدم، فرصت استفاده از تسهیلات مسکن را بدون نیاز به سپرده گذاری در اختیار متقاضیان مسکن قرار می دهد و با وجود این اوراق، خانواده ها همواره نسبت به تامین بخشی از مبلغ موردنیاز برای خرید خانه از طریق دریافت تسهیلات از بانک مسکن اطمینان دارند.

به گفته وی، در حال حاضر سقف مبلغ تسهیلات پرداختی برای هر خانواده روی یک پلاک ثبتی 240میلیون تومان است که نسبتا رقم قابل توجهی محسوب می شود. با توجه به سازوکارهای ایجادشده در بانک طی سالیان گذشته و تجربه چند ساله پرداخت تسهیلات، مدت زمان تشکیل پرونده تا دریافت تسهیلات نیز بسیار مطلوب بوده و خللی در انجام معاملات ایجاد نمی کند و خوشبختانه هرساله بسیاری از مردم به پشتوانه همین تسهیلات صاحب خانه می شوند.

همچنین وی در پاسخ به این سوال که آیا نظارتی بر روند عرضه و فروش این اوراق توسط مشتریان یا سازمان بورس از سوی بانک مسکن با سایر مبادی قانونی دیگر صورت می گیرد؟ گفت: معاملات در فرابورس با سازوکارهای تعیین شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می شود و بانک هیچ گونه دخالتی در انجام معاملات ندارد؛ اما بدیهی است با توجه به اینکه میزان اوراق منتشرشده به مراتب بیشتر از تقاضای دریافت تسهیلات است و همچنین مدت اعتبار این اوراق نیز دو سال است، افزایش غیرمنطقی قیمت آن نمی تواند تداوم داشته باشد و در نهایت سازوکار بازار منجر به تعادل در قیمت ها خواهد شد.

رئیس اداره کل نقدینگی و خزانه داری ابراز کرد: همچون سایر ابزارهای دیگر در بازار سرمایه، مانند سهام، اوراق بدهی، حق تقدم سهام و موارد دیگر، میزان عرضه و تقاضاست که قیمت این دارایی های مالی را مشخص می کند. عوامل دیگر قطعا از طریق تاثیر بر میزان عرضه و تقاضا بر قیمت تاثیر خواهند داشت. به عنوان مثال، ممکن است در برخی ایام سال تقاضای دریافت تسهیلات بیشتر و در زمان های دیگر کمتر باشد که این موضوع نیز می تواند در صورت عدم تغییر عرضه بر قیمت ها اثر داشته باشد.

وی در خصوص تاثیر افزایش قیمت اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات بانک بر روند جذب منابع از طریق این حساب ها در بانک مسکن گفت: بدیهی است اگر بازدهی سپرده گذاران از فروش اوراق افزایش یابد تمایل به سرمایه گذاری بیشتر خواهد شد، اما با توجه به اینکه باگذشت زمان قیمت اوراق متناسب با تقاضای دریافت تسهیلات به تعادل می رسد، نوسانات شدید قیمت اعم از کاهش و افزایش شدید برای سپرده گذاران مطلوب نبوده و ریسک بازدهی آنان را افزایش می دهد. مشتریان بانک به دلیل شخصیت ریسک گریز، عموما تمایل به دریافت سودی یکنواخت از محل سپرده گذاری دارند. کریمی با بیان اینکه معاملات اوراق بر اساس سازوکارهای تعیین شده در فرابورس انجام می شود و بانک مسکن نقشی در انجام معاملات ندارد افزود: اما یکسری اقدامات از سوی بانک می تواند بر عرضه اوراق موثر باشد. به عنوان مثال در صورت افزایش جذب منابع در سپرده های ممتاز میزان انتشار اوراق افزایش خواهد یافت و این موضوع می تواند موجب کاهش قیمت اوراق شود، بنابراین اهمیت بازاریابی برای این محصول کاملا مشهود است. همچنین پیگیری برای ایجاد به موقع دارایی تسه برای مشتریان نیز از دیگر اقدامات بانک در این خصوص است که از طریق تعامل مناسب با شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) تاکنون همواره به موقع و در موعد مقرر نسبت به ایجاد دارایی ها انجام شده است. به گفته وی، قیمت اوراق متاثر از میزان تقاضای تسهیلات و همچنین میزان انتشار اوراق است. اگر میزان انتشار اوراق را ثابت فرض کنیم، تغییرات قیمت مسکن می تواند منجر به تغییر تقاضای تسهیلات شود. به عنوان مثال افزایش قیمت مسکن در برخی موارد به دلیل کاهش قدرت خرید مردم تقاضای دریافت تسهیلات را کاهش می دهد و در برخی زمان ها به دلیل انتظارات تورمی آینده تقاضای بیشتری برای تسهیلات در پی دارد. بنابراین در شرایط مختلف اثر عوامل موثر بر قیمت نیز به اشکال متفاوتی بروز پیدا می کند.