آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
آینده نگر بازار
۱۵

رکورد ارزش معاملات خرد سهام شکست

دوئل تاریخی در بورس تهران

یکی از روش های پیش بینی قیمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت ها براساس شواهد موجود پیش بینی شده اند.

بازار سهام : تقابل بی سابقه بازیگران سهام

نهمین رشد متوالی بازار سهام در روز یکشنبه با صعود 7/ 1 درصدی شاخص کل بورس به قله جدید رقم خورد. این رشد در شرایطی رقم خورد که سهام حدود 22 درصد از کل شرکت ها با نوسان 10 درصدی قیمت مواجه شدند و از صف خرید به صف فروش و بالعکس تغییر مسیر دادند. بسیاری از معامله گران که طی این مدت سودهای دلچسبی کسب کرده بودند، از بازار خارج شدند و در نقطه مقابل، شمار زیادی از سرمایه گذاران از فرصت اصلاح قیمت ها برای ورود به جریان معاملات استفاده کردند. در پی این تقابل تاریخی ارزش معاملات خرد سهام در بورس و فرابورس از 26 هزار میلیارد تومان گذشت و رکورد جدیدی در کارنامه بازار سهام ثبت شد. بسیاری جابه جایی این رکورد را نشان دهنده توقف رالی اخیر ارزیابی می کنند و عده دیگری آن را نشانی از تداوم ورود پول های تازه به بازار می دانند.

بازار سکه : رکوردشکنی سکه از مجرای بورس

بازار سکه هم روز یکشنبه به تبعیت از روند نرخ ها در بازار ارز در یک قدمی اوج تاریخی قرار گرفت. هر سکه طرح جدید ساعت 16 دیروز در بین معامله گران بازار تهران به قیمت 8 میلیون و 700 هزار تومان معامله شد و افزایشی معادل 200 هزار تومان را به ثبت رساند. سکه با صعود دیروز در فاصله 20 هزار تومانی از سقف تاریخی مستقر شد. همزمان قیمت گواهی سپرده سکه -تحویل یک روزه- در بورس کالا از مرز بی سابقه 8 میلیون و 900 هزار تومان عبور کرد و رکوردی تازه برای این بازار برجا گذاشت. رکوردشکنی سکه در بورس کالا همزمان با اصلاح نسبی قیمت ها در بازار سهام و تحمیل محدودیت های جدید در بازار مسکن (تعیین سقف اجاره بها) رقم خورد. انتظارات صعودی برای طلای جهانی هم زمینه را برای تقویت خریدها و رکوردشکنی در بازار سکه فراهم کرد.

بازار طلای جهانی : آمادگی اونس برای عبور از سقف روانی

اونس طلا هفته گذشته 6/ 1 درصد افزایش یافت و در سطح 1772 دلاری به کار خود پایان داد. نگرانی از موج جدید شیوع کرونا و خوش بینی به ارائه مضاعف بسته های محرک پولی منجر به ثبت سومین صعود متوالی فلز زرد در هفته قبل شد. همچنان پیش بینی ها برای طلا صعودی است. 67 درصد از تحلیلگران شرکت کننده در نظرسنجی هفتگی سایت کیتکو انتظار رشد قیمت طلا را در هفته پیش رو دارند. از نگاه تحلیلگران رونمایی از عملکرد اقتصاد در سه ماهه دوم و کاهش مورد انتظار سود شرکت ها عامل تلاطم بازارهای ریسکی و حرکت سرمایه ها به سمت طلاست. موضوعی که می تواند اونس را برای پیشروی تا مرز 1800 دلار حمایت کند. عبور اونس از این سطح به منزله هموار شدن راه طلا برای فتح قله 2هزار دلاری است. البته تقویت دلار از محل رشد تقاضای احتیاطی مهم ترین عامل فشار بر طلاست.

بازار اوراق مسکن /: تقابل دولت و بازار در مسکن

بازار اوراق مسکن روز گذشته با رشد دسته جمعی قیمت به کار خود پایان داد. قیمت هر ورقه از امتیازهای دی 97 همچون سایر اوراق تسهیلات طی معاملات یکشنبه بیش از 4 درصد افزایش یافت و کانال 70 هزار تومانی را پس از دو هفته تصاحب کرد. پیشروی «تسه»ها در حالی ادامه یافت که دولت در ادامه سیاست های سرکوبگرانه خود این بار روی حوزه مسکن انگشت گذاشت. رئیس جمهور دیروز از ممنوعیت افزایش بیش از25،20 و 15 درصدی نرخ اجاره بها برای مسکن در تهران، کلانشهرها و سایر شهرها خبر داد. همچنین دیروز بانک مرکزی گزارش تحولات مسکن در خرداد را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، متوسط قیمت مسکن تهران در خردادماه به سطح 9/ 18میلیون تومانی رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 6/ 11 و 5/ 42 درصد افزایش داشته است.

بازار نفت : طلای سیاه در محاصره کرونا

قیمت نفت خام آمریکا هفته گذشته 2/ 3 درصد کاهش یافت و به سطح 2/ 38 دلار رسید. آمار ابتلا به کرونا سیگنال های مثبت را در سایه قرار داد و منجر به افت قیمت ها برای دومین هفته در ژوئن شد. بر اساس آخرین گزارش ها، حدود 40 درصد از مبتلایان آمریکایی کرونا ساکن ایالت های کالیفرنیا، تگزاس و فلوریدا به عنوان مراکز اصلی تقاضای سوخت بوده اند. تشدید همه گیری کرونا در این سه ایالت بزرگ مصرف کننده بنزین در آمریکا بر بهبود تقاضا برای نفت تاثیرگذار خواهد بود. در سمت مقابل، افزایش شیوع کرونا در بین کارکنان میادین نفتی نیجریه هم احتمال بروز اختلال سمت عرضه در بزرگترین میدان نفتی آفریقا را تشدید کرده است. انتشار داده های مهمی چون شاخص مدیران خرید و اشتغال در آمریکا و چین برای ماه ژوئن می تواند نقش مهمی در امیدبخشی یا ایجاد نگرانی در بازار نفت ایفا کند.