آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
اصناف و تشکل ها
۳۰
یادداشت

راهکار نفوذ به بازار منطقه ای مبلمان

مهدی خاکی فیروز

چین، ایتالیا و آلمان بیشترین سهم از تجارت جهانی مبلمان را در اختیار دارند. از بازار حدود 200 میلیارد دلاری تجارت مبلمان بین کشورها، به ترتیب 16، 11 و 5/ 8 درصد صادرات در اختیار سه کشور یاد شده است. اما ایران با صادرات بسیار پرنوسان خود که در فاصله 5 تا 20 میلیون دلار در نوسان است سهمی کمتر از یک صدم درصد صادرات جهانی مبلمان را در اختیار دارد.

این در حالی است که با توجه به نوسان نرخ ارز، دانش فنی و هنری ساخت مبلمان در ایران، نقدینگی در گردش و نیروی انسانی خلاق، می توان برای افزایش این سهم برنامه ریزی کرد.

هرچند بزرگ ترین بازارهای واردات مبلمان جهان یعنی آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه و ژاپن هم از نظر جغرافیایی و هم سطح کیفی محصولات، فاصله قابل اعتنایی با تولیدکنندگان ایرانی مبلمان دارند ولی فراموش نکنیم بازارهای منطقه ای مانند افغانستان، آسیای میانه شرقی، جنوب و مرکز عراق و بخشی از پاکستان و عمان می توانند بازار سهل الوصول تری برای مبلمان ایرانی باشد.

با این حال متاسفانه ایران از تراز منفی در تجارت مبلمان رنج می برد و واردات سالانه کشورمان به رغم نوسان های سالانه، در سال 2008 از مرز 350 میلیون دلار نیز عبور کرد.

مطابق تحقیقات تفصیلی اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران که در سال 1390 انجام گرفت، توجه جدی تری به بازار کشورهای عراق، ارمنستان، گرجستان، قزاقستان، امارات و جمهوری آذربایجان و در عین حال رفع موانع ارتقای کیفی و کمی تولید و تجارت فرامرزی، می تواند راهگشای جهش صادراتی و مثبت شدن تراز تجارت خارجی مبلمان کشورمان باشد.

این تحقیق نشان می دهد در بازار عراق، کشورمان باید با سه رقیب قدرتمند ترکیه، ایتالیا و امارات رقابت کند.

رقبای اصلی ما در ارمنستان را کشورهای چین، امارات و ایتالیا تشکیل می دهند.

در قزاقستان باید رفتار شرکت های روسیه، چین و ایتالیا را زیر نظر داشته باشیم و با آنها رقابت کنیم.

در امارات نیز چین، ایتالیا و مالزی رقبای اصلی هستند. در جمهوری آذربایجان برای رقابت با ترکیه، چین و ایتالیا به خلاقیت تولید و بازاریابی حرفه ای تر نیاز داریم. مجموع این رقابت ها نشان می دهد که ایتالیا، چین و آمریکا رقبای اصلی ما در بازار منطقه ای مبلمان هستند.

در همه این بازارها اولویت اصلی خریداران به ترتیب کیفیت، قیمت و طراحی است و برند و خدمات پس از فروش در مرحله بعدی قرار دارد.

به همین دلیل، شاید بتوان از طریق خوشه های صنعتی و تولید و تجارت مبلمان، به ارتقای کیفیت و مدیریت قیمت تمام شده اهتمام ورزید.این مطالعات نشان می دهد بر خلاف تصور رایج که بازار منطقه در اختیار برندهای پرتبلیغ ترکیه ای مانند ایستکبال قرار دارد، بازار 600 میلیونی همسایگان ایران توجه جدی تری به کیفیت و قیمت دارند و صرف تبلیغات بدون توجه به برنامه ریزی رقابت پذیرکردن تولید، نمی تواند راهگشا باشد.