آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
نفت ، پتروشیمی و کالاهای پایه
۱۶

بازار کامودیتی ها

نزول هفتگی بهای شاخص های نفتی

بهای نفت پس از آنکه در ابتدای هفته معاملاتی گذشته، روندی صعودی در پیش گرفته بود و نفت وست تگزاس اینترمدییت حتی در ساعاتی از معاملات به اوج سه ماهه خود رسید، با افزایش شمار مبتلایان به بیماری کووید-19 در چین، آمریکا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان امیدواری به افزایش تقاضای نفت طی ماه های آینده در هاله ای از ابهام قرار گرفت و ممکن است بسیاری از کشورها مجبور به بازگرداندن محدودیت های تردد خود شوند که تهدیدی جدی برای بازار نفت در معاملات آتی و تحویل فیزیکی محسوب می شود. گزارش موجودی های نفت آمریکا در هفته گذشته برای سومین بار پیاپی نشان از افزایش میزان نفت ذخیره شده داشت که این امر نیز تاثیری منفی بر بازار گذاشت.

تهدید کرونایی بازار حامل های انرژی

طی هفته گذشته قیمت حامل های انرژی در بازار نایمکس آمریکا با کاهش تمام شاخص های کالایی اصلی مانند قیمت بنزین و گازوئیل همراه بود. کندشدن مجدد روند بازگشایی کسب و کارها و امکان برقراری مجدد محدودیت های کرونایی باعث شد تا قیمت بنزین با کاهشی حدودا 5/ 9 درصدی به یک دلار و 15 سنت در هر گالن برسد. گازوئیل نیز 25 دلار و 50 سنت در هر تن کاهش قیمت را تجربه کرد تا سایه سنگین کرونا بر بازار فرآورده های نفتی کاملا محسوس باشد. کاهش قیمت نفت و آینده نامشخص صنعت پتروشیمی و پالایشگاه ها به همین دلیل نیز عامل تضعیف کننده دیگری در بازار حامل های انرژی است. قیمت گاز طبیعی هم در ادامه روند ناامیدکننده خود طی ماه های اخیر باز هم 13 سنت کاهش یافت تا به بهای یک دلار و 54 سنت در هر میلیون Btu معامله شود. در بورس کالایی دالیان چین نیز پلی پروپیلن و پی وی سی هم هفته ای منفی را پشت سر گذاشتند.

رشد هفتگی مس و آلومینیوم

مس از 5 روز کاری هفته گذشته موفق به کسب 4 بازدهی مثبت شد تا هفته را با 23/ 2 درصد رشد به پایان ببرد. هرچند در هفته گذشته مس یک روز بد را با کاهش 37/ 0 درصدی نیز به ثبت رساند. از میانه ماه مارس به این سو قیمت مس روندی صعودی به خود گرفته چراکه تقاضا افزایش داشته و عرضه در پرو و شیلی به دلیل کرونا به شدت کاهش پیدا کرده است. در این میان، پیش بینی می شود در بلندمدت بهای این فلز همچنان رو به رشد باشد و در 5 سال آینده شاهد پایداری این روند در بازار مس باشیم. آلومینیوم نیز در هفته گذشته به قیمت 1598 دلار بر تن رسید تا با بیش از 29 دلار افزایش، رشدی 86/ 1 درصدی را رقم بزند.

افزایش قیمت سنگ آهن عیار بالا

بهای میلگرد در جنوب اروپا به دلیل افزایش خرید کارخانه های ایتالیایی تقویت شد اما این مقطع فولادی در شمال این قاره کاهش یافت چراکه تقاضای آلمان برای آن افت محسوسی داشته است. قیمت سنگ آهن در چین نیز به دو سو حرکت کرد. در حالی که بهای سنگ آهن عیار پایین در هفته گذشته کاهش بیش از 2 درصدی داشت تا زیر 90 دلار در هر تن بسته شود، قیمت سنگ آهن عیار 62 به عنوان شاخص معیار و عیار 65 در این مدت افزایش بیش از یک درصدی ثبت کردند.