آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۱
صفحه اول
۱
یادداشت

چالش های تولید در آستانه روز صنعت

محسن صالحی نیا (معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت)

اکوسیستم کسب و کار همواره متاثر از شاخص هایی است که هریک به نوبه خود می توانند زمینه این فضا را بهبود یا اثری منفی بر آن داشته باشند. امروزه نقش بنگاه های کوچک و متوسط (SMEs) تاثیر زیادی بر اقتصاد کشورها و تولید ناخالص داخلی (GDP) آنها دارد که البته این تاثیر در کشورهای درحال توسعه جایگاه ویژه ای دارد و در ایران نیز نقش این بنگاه ها بسیار قابل توجه است. در کنار SMEها نقش مشاغل خدماتی نیز چه در نرخ مشارکت اقتصادی و چه در سهم این گروه در اشتغال کشور بر کسی پوشیده نیست.

از سوی دیگر همگی مطلعیم که واحدهای صنعتی کوچک و متوسط ایران به دلیل تحریم های ظالمانه امریکا از یک سو و همچنین اپیدمی ویروس کووید19 از سوی دیگر، با شوک بی سابقه ای مواجه شده است. این حادثه که خارج از اختیار ما و بنگاه های اقتصادی کشورمان بوده است، نه تنها غیرقابل پیش بینی بوده، بلکه غیرقابل اجتناب نیز بوده است. بسیاری از مشتریان نهایی در زنجیره ارزش(vca) واحدهای MSME’s، واحدهای صنفی بوده اند که به دلیل الزام به تعطیلی در ایام پایانی سال، امکان فروش نداشته اند.

 شرایط خاص اقتصاد کشور در سال 1398 و مشکلات ناشی از شیوع کرونا ویروس در پایان سال منجر به عدم توان بنگاه های اقتصادی در فروش کالاهای خود و در نتیجه عدم امکان ایفای تعهدات و پرداخت بدهی شان به شرکت های پخش و به تبع آن تولیدکنندگان شد که این معضل به نوبه خود به معضل بزرگ تولیدکنندگان و کاهش موجودی سرمایه در گردش و ایفای تعهدات تولیدکنندگان نسبت به طرف های تجاری شان خواهد انجامید.

از سوی دیگر، نظر به تاثیر عوامل فوق در کاهش درآمدهای دولت و محدودیت های بودجه ای سال 1399، با شرایط خاص و پیچیده ای در اقتصاد ایران مواجه هستیم. دولت امکان حمایت کامل از MSME’s را ندارد، لذا با توجه به شرایط موجود می بایست برنامه ای مدون برای کاهش اثرات کووید19 بر صنایع کوچک و متوسط ایران تدوین نمود.

 بدیهی است باید بپذیریم که این میهمان ناخوانده، در سال آتی شمسی نیز اثرات خود را بر کسب و کارهای مختلف خواهد گذاشت و لذا می بایست از هم اکنون آمادگی اتخاذ تصمیمات بهنگام و درست برای سال آتی را نیز داشته باشیم. هرچند به دلیل ناشناخته بودن کووید19، استفاده از روندها (Trends) و وقایع (Events) برای این ویروس تا حد زیادی ناآشناست، اما سیاست کلی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران بهره گیری از موارد مشابه در کشورهای مختلف است که ما را در اتخاذ تصمیمات منطقی تر با هدف حمایت از صنایع کوچک و متوسط یاری می رساند.

چالش ها و مشکلات

کاهش تقاضا برای محصولات و مشکل تامین نقدینگی: از آنجا که شیوع ویروس کووید19 منجر به رکود اقتصادی خواهد شد، کاهش قدرت خرید باعث کاهش مصرف و تقاضا برای محصولات شده و به احتمال زیاد در نیمه اول سال 1399 با مشکل بازار و به تبع آن عدم نقدینگی کافی برخوردار خواهند بود.

صادرات محصولات:با توجه به وضع ملاحظات و استانداردهای بهداشتی خاص درپی شیوع ویروس کووید19 توسط کشورها، صادرات محصولات، بخصوص محصولات غذایی و بهداشتی به برخی از کشورها بسیار سخت و به برخی دیگر از کشورها احتمالا با فرآیند طولانی همراه خواهد شد. از سوی دیگر، تحریم های بین المللی سبب شده است فعالیت های اقتصادی صادراتی صنایع کوچک و متوسط با مشکل مواجه و به تبع آن، زندگی کارگران و فعالان صنعت در تنگنا قرار گیرد.

مدیریت محیط کسب و کار (خطوط تولیدی): با توجه به ابلاغ پروتکل های بهداشتی در زمینه فعالیت واحدهای صنعتی از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ضرورت رعایت آن برای حفظ سلامت کارگران و مردم، در حال حاضر یکی از دغدغه های مدیران واحدهای صنعتی، تامین نیازهای بهداشتی کارگران این واحدهاست. مدیریت مجموعه های تولیدی با رعایت پروتکل های ابلاغی منجر به افزایش هزینه های جانبی تولید شده و کارآیی تولید نیز کاهش یافته است؛ لذا بعضی از واحدهای تولیدی ناچار به اعمال سیاست های انقباضی گشته اند. همچنین دورکاری در واحدهای صنعتی سبب پایین آمدن راندمان تولید شده که همگی باعث ایجاد فشار بر صنایع کوچک و متوسط شده است.

حفاظت از صنایع

ترویج نگاه انتظار آینده نگر و تغییر محور، بررسی تبعات کرونا و فرصت های پیش آمده، شناسایی روندها، شناسایی نقاط ضعف فرآیندهای کسب و کار و اصلاح آن، رفتار شناسی مشتری در نقاطی که شیوع کرونا خاتمه پیدا کرده، تقویت تجارت الکترونیکی، مدیریت فروشگاه های مجازی و در نهایت حفظ امید صنعتگران، از جمله مهم ترین برنامه های سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در زمان پاندمی بوده است. سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران همچنین با هدف مساعدت به سرمایه گذاران واحدهای تولیدی، نحوه پرداخت اقساط حق بهره برداری اراضی در شهرک ها و نواحی صنعتی تابعه خود را تسهیل و شرایط واگذاری زمین را بر اساس دستورالعمل بهره برداری سال گذشته تمدید کرد تا در حد توان و امکانات مالی خود یاری گر جامعه صنایع کوچک و متوسط کشور باشد.