آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۱
صفحه آخر
۲۰
چی بشنویم

قدم زدن در کوچه ‍ پس کوچه های بوشهر

پژمان تیمورتاش (نویسنده و کارگردان)

اولین باری که صدای لاریان را شنیدم، توی یک اتوبوس بود که داشت می رفت سمت سنندج. پیش از آن هم با گیتارش زده بود و خوانده بود، اما انگار که صدایش را نشنیده بودم. توی مسیر تهران تا سنندج، لاریان هر از گاهی گیتار را از جلدش بیرون می آورد، آرام رعشه ای به سیم می انداخت و زیر لب چیزی زمزمه می کرد، طوری که فقط خودش بشنود، طوری که فقط خودش لذت ببرد، انگار که گیتار و آن زمزمه سیگاری باشد که باید سروقتش دود شود.

محمد لاریان خواننده و یکی از ترانه سراهای گروه «سیریا»ست. بوشهری است و آن طور که می گویند توی بوشهر مردم به شادی و موسیقی معتادند، همان طور که لاریان و گروه سیریا به خواندن و سازهایشان. شاید همین تفاوت است که «میزدوتایی» را تافته جدابافته خیلی از آلبوم های موسیقی هم نسل اش در این سال ها می کند.

آلبومی شامل دوازده قطعه که شاید معروف ترین اش «قطعه شعر یادم ر» باشد که در فضای مجازی سر و صدا به پا کرده است، اما این گروه پیش از آن قطعه های دیگری مثل «هوار» یا «میز دوتایی» را هم منتشر کرده بودند.

آن طور که خود اعضای گروه می گویند سیریا از رفاقت زمان مدرسه شکل گرفته است؛ از رفاقت و هم نوازی تا اجرای زنده و حالا هم آلبوم. لحن و لهجه بوشهری و خلاصی کلام که در ادبیات موسیقی جنوب از ابراهیم منصفی تا همین سیریا و گروه های دیگری مثل «داماهی» جاری بوده، باعث شده که آدم همراه با صدای لاریان و ناز ساز های جاری در متن موسیقی، راهی بوشهر شود و توی کوچه پس کوچه هایش قدم بزند. نمی دانم شاید باید قبل از اینکه پیشنهاد گوش دادن آلبوم میزدوتایی از گروه سیریا را می دادم باید بوشهر را لای این سطور می ساختم. هرم اش را واژه می کردم و شور مردم اش را فعل. باید جمله هایم را توی کوچه پس کوچه های شهری سر و شکل می دادم که حالا به لطف احسان عبدی پور و داستان هایش خوب می شناسم اش و حروفم را با سنج و دمام  ورز می دادم تا شبیه شهری شوند چسبیده به دریا که سراسر موسیقی است و شور و ادبیات. خورشید در بوشهر سخاوتمندانه به زمین می تابد و همه چیز را غلیظ می کند. رنگ پوست را گندم گون می کند و به غذاها عطری فراموش نشدنی می دهد. واژه ها را جاندار می کند و سازها از نی انبان و بوق گرفته تا نی جفتی وحشی تر می نوازند و چاره ای جز «لرزاندن» برای آدم نمی گذارند. میزدوتایی هم محصول همین غلظت است. شاید خیلی بومی نباشد و نسبت به باقی چیزهایی که از بوشهر شنیده ایم رنگ و بوی ادبیات جاری در منطقه را نداشته باشد ،اما بوشهری را با خودش دارد که بچه های دهه هفتادی سیریا در آن زندگی کرده اند.