آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۱
صفحه آخر
۲۰

10 تیر

به نام تاریخ

صد و سومین روز از سال 99 که البته مصادف است با 30 ژوئن میلادی، علاوه بر سالروز تولد و درگذشت هنرمندان و چهره های ادبی و فرهنگی یک مناسبت دیگر هم دارد. نخستین چاپ کتاب مشهور «بربادرفته» سال 1936 در چنین روزی منتشر و توزیع شد و مارگارت میچل نویسنده آن به شهرت رسید. «بربادرفته» همچنان پرخواننده ترین داستان در امریکاست هرچند که این روزها فیلم آن به دلیل اشاره های نژادپرستانه مورد انتقاد قرار گرفته است.

تولدها:

محمد اسحاق بلوچ نسب: دوتار نواز مشهور اهل سیستان و بلوچستان امروز هفتاد و سومین سال تولدش را جشن می گیرد. او علاوه بر نوازندگی، آهنگسازی هم می کند و مدیر انجمن موسیقی چابهار و گروه ساحل مکران است. موسیقی نواحی ایران و آوازهای رضوی ایران زمین از آلبوم های اوست. البته بلوچ نسب در بسیاری از آلبوم های موسیقی به عنوان نوازنده حضور داشته است.

هرمز هدایت: بازیگر قدیمی تئاتر و تلویزیون سال 1324 در چنین روزی به دنیا آمد. او از جوانی تئاتر را دنبال کرد و سال 1345 «گروه تئاتر پویا» را همراه دوستانش راه اندازی کرد و یک سال بعد در اولین کار حرفه ای اش همراه علی نصیریان و عزت الله انتظامی روی صحنه رفت. او نمایش هایی چون «هفت کردار» و «چایخانه باغ پریان» را کارگردانی کرده و در نمایش هایی چون «تنبور نواز»، «تاجر ونیزی»، «دیو پری» هم بازی کرده است. هدایت در برنامه های مخصوص کودک و نوجوان دهه 60 و 70 فعال بود و صدای او را در سریال «خانه مادربزرگه» به جای شخصیت محبوب هاپوکومار شنیده اید.

مهدی پاکدل: بازیگر جوان و محبوب سینما و تلویزیون ایران امروز 40 ساله می شود. مهدی پاکدل که هم عکاس است و هم در موسیقی دستی دارد در فیلم هایی چون «چهارراه استانبول»، «تنگه ابوقریب»، «ماجرای نیمروز»، «دایره زنگی» و در سریال هایی چون «اولین شب آرامش»، «ما چند نفر» و «کیمیا» حضور داشته است. مدتی پیش نمایشگاهی از عکس های مهدی پاکدل برگزار شد که مورد توجه قرار گرفت. این روزها سریال «هم گناه» را با بازی او در شبکه نمایش خانگی می بینید.

احد ده بزرگی: شاعر آیینی ایران سال 1328 در چنین روزی به دنیا آمد. او از کودکی و نوجوانی اشعار آیینی می سرود و پیش از پیروزی انقلاب انجمن ادبی حافظ را تشکیل داد که پس از سال 57 با نام انجمن ادبی شاعران انقلاب اسلامی کارش را ادامه داد. «نی نوای نینوا»، «سرود سحر»، «خطبه خون» و «آرزوی کربلا» از مشهورترین آثار اوست.

    سالروز تولد غلامحسین نوری نگارگر، مهرداد رضایی بازیگر، حمید احمدی شاعر، رضا جمالی حاجیانی شاعر، ابراهیم شیری داستان نویس، محمد قهرمان شاعر، حمید مرادی شاعر، کرامت یزدانی داستان نویس، محمد سیمزاری بازیگر، فاطمه صمصامی بازیگر و کارگردان، ویلیام وایلر کارگردان امریکایی و چارلز لاتن بازیگر انگلیسی هم امروز است.

درگذشت ها

سهراب شهیدثالث: 7 تیر و همزمان با تولد کارگردان موج نوی سینمای ایران درباره او نوشتیم و خواندید. امروز سالگرد درگذشت اوست. کارگردانی که همچنان «طبیعت بی جان» و «یک اتفاق ساده» ای که ساخت مورد توجه هنردوستان است و به گفته آیدین آغداشلو مردم گریزی بود که مردم را دوست داشت. شهیدثالث سال های پایانی عمرش را در ایران نبود و پس از اینکه نتوانست در آلمان و چکسلواکی آن زمان اقامت بگیرد و زندگی کند به امریکا رفت و دیگر هم فیلمی نساخت. شهیدثالث سال 77 در چنین روزی براثر عود کردن سرطان روده در شیکاگو درگذشت.

لایق شیرعلی شاعر اهل تاجیکستان 20 سال پیش در چنین روزی درگذشت.