آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۱
فرهنگی
۱۹

مظفری در نشست دو سالانه سرامیک ایران مطرح کرد : دو سالانه سرامیک ایران عامل بهبود و نشاط فضای اجتماعی

صبح دیروز نشست خبری یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک با حضور هادی مظفری، مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی و هیربد همت آزاد، دبیر دوسالانه در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران و جمعی از اعضای شورای سیاستگذاری و کمیته برگزاری دوسالانه برگزار شد.

به گزارش «ایران» این نشست که با رونمایی پوستر هفدهمین دوسالانه سرامیک، اثر فرهود تعالی آغاز شد، با صحبت های هادی مظفری ادامه یافت. او برگزاری چنین رویدادی را برای بهبود فضای اجتماعی و ایجاد نشاط عمومی مفید دانست و با مطرح کردن خواسته هنرمندان تجسمی برای برگزاری دوسالانه ها گفت: «برگزاری این رویدادها متاثر از خواست و استقبال در انجمن های تخصصی است.»

مظفری ادامه داد: «اما و اگرهایی مبنی بر مخالفت ارشاد یا متمرکز کردن رویدادها در جشنواره فجر مطرح بود که هیچ کدام صحت ندارد. باور ما این است که دولت نباید دوسالانه برگزار کند و این مهم باید به انجمن های تخصصی اعطا شود. دلایل به تعویق افتادن را مطالعه کردیم و بخشی از آن را در تغییرات انجمن ها یافتیم که دوره های آن دو ساله است.»

مظفری توضیح داد:«کوتاه بودن دوره مدیریت انجمن ها و تلاقی دوسالانه موجب می شود تامین بودجه و برنامه ریزی انجمن ها مخدوش شود.»

وی تاکید کرد:«با کاهش شیوع کرونا شاهد دوسالانه سرامیک و مجسمه سازی خواهیم بود و از سوی انجمن عکاسان و نقاشان برای برگزاری دوسالانه تخصصی در سال 1400 صحبت هایی شده و اداره کل هنرهای تجسمی کمک هایی برای برگزاری این رویدادها مهیا کرده است.»

او افزود: «با شرایط پیش آمده جامعه امروز به لحاظ نشاط و بهبود فضای اجتماعی نیازمند برنامه های فرهنگی است و از سوی دیگر آفرینش آثار هنری در دوران کرونا نیازمند فضا برای عرضه است. سال سخت اما پر رویدادی پیش رو داریم. با وجود شرایط جامعه تلاش می کنیم به تک تک برنامه ها دست پیدا کنیم.»

در ادامه این نشست هیربد همت آزاد دبیر دو سالانه گفت: «برنامه ریزی برای یک دوسالانه در شرایط امروز بسیار دشوار است و همه از جوانب آن آگاهیم و این برنامه ریزی با عزم جدی هنرمندان و مدیران میسر شده است. برگزاری در این شرایط کرونا علاوه بر دستاورد هنری، موجب ایجاد فضای شور و نشاط برای هنرمندان آن رسانه می شود.»

او درباره امکان بهره گیری از برندها و بخش های خصوصی برای مشارکت در این رویداد گفت «رایزنی هایی برای این مهم صورت گرفته است که مربوط به قبل از کرونا بود. آسیب های اقتصادی کرونا شرایط مساعد صنعت را مخدوش کرد و به هر حال باید انتظارات حامی متناسب با شرایط ما باشد. شاید حامی آماده فعالیت باشد؛ اما خواسته های آن در اختیارات ما نباشد.»

همت آزاد درباره شک برگزاری دوسالانه گفت: «در بخش مسابقه شورای انتخاب آثار متشکل از 6 نفر است و در دو مرحله آثار پذیرش می شوند. مرحله نخست از روی عکس ارسالی و در مرحله دوم آثار منتخب مرحله نخست از روی اثر فیزیکی برگزیده می شود. در نمایشگاه سه اثر برگزیده بدون رتبه بندی خواهیم داشت که جایزه این بخش 20 میلیون تومان است. همچنین دو نفر مورد تقدیر قرار می گیرند که جایزه آنان 10 میلیون تومان است.»

دبیر جشنواره گروه داوری مرحله نخست را متشکل از بهزاد اژدری، مجید ضیایی، محمود محرومی، بیتا فیاضی، مجتبی شاه کوچکی و نفیسه خلج معرفی کرد. در مرحله دوم داوری برعهده بهزاد اژدری، مجید ضیایی، حمید سوری و ژاک کافمن است.

همت آزاد تاکید کرد: «در این رویداد من از تمام هنرمندان تجسمی دعوت می کنم تا با کمک از زبان سرامیک ایده های خود را بیان کنند و این رویداد قرار است در فضای بینارشته ای برگزار شود.»

دوسالانه ملی سرامیک ایران از نهم آبان تا هفتم آذرماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.