آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۰
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

ده ها شرکت بزرگ جهانی، فیس بوک را تحریم کردند

ده ها شرکت بزرگ بین المللی از جمله «کوکاکولا» و خودرو سازی «هوندا» در اعتراض به نوع برخورد شبکه فیس بوک با کامنت ها و مطالب توام با نفرت پراکنی و اخبار جعلی، این شبکه اجتماعی را تحریم کردند.

به نوشته دویچه وله، این ابتکار با نام StopHateForProfit# که توسط برخی سازمان های فعال در زمینه حقوق شهروندی از دو هفته پیش کلید خورد، در وب سایت خود نام تقریبا 90 شرکتی را فهرست کرده که تبلیغاتشان را در فیس بوک متوقف کرده اند. برخی شرکت ها درصدد بسط این بایکوت به دیگر شبکه های متعلق به فیس بوک مانند اینستاگرام هستند.

جیمز کوینس، مدیرعامل شرکت کوکاکولا، گفته است: «جایی برای نژادپرستی در این جهان و در هیچ شبکه اجتماعی وجود ندارد.»

«استارباکس»، شرکت کافی شاپ زنجیره ای آمریکایی هم اعلام کرده که هر تبلیغی در شبکه های اجتماعی را تا اطلاع ثانوی متوقف می کند. «هرشیز»، شرکت صنایع غذایی آمریکایی نیز که با تولید شکلات و فرآورده های قندی در جهان پیشتاز است، به نوشته برخی رسانه ها در آمریکا، اعلام کرده به بایکوت تبلیغ و عدم پخش آگهی در شبکه فیس بوک می پیوندد.

ماجرای بایکوت و تحریم شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک به دنبال موج اعتراض های گسترده به نژادپرستی و خشونت پلیس در آمریکا و سانسور اخبار این وقایع، همچنین انتشار مطالب جعلی و نژادپرستانه در فیس بوک بالا گرفت. خودداری مارک زاکربرگ (موسس و مدیر فیس بوک) از اقدام علیه اظهارات جنجالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم سهم بسزایی در افزایش این موج علیه این شرکت داشته است. این همراهی با ترامپ، حتی برخی کارکنان فیس بوک را هم بر آن داشت تا به سیاست های کارفرمای خود اعتراض کنند. یادآوری می شود که مارک زاکربرگ موسس و مدیر فیس بوک، چهره ای صهیونیست است و زمانی به دلیل آنکه گفته بود برای کشتن هر فلسطینی، 100 سکه طلا جایزه می دهد، از سوی پارلمان رژیم اشغالگر قدس مورد تمجید قرار گرفت. یکی از ساختمان های مرکزی فیس بوک در سرزمین های اشغالی قرار دارد و این شرکت بارها به خاطر فروش اطلاعات کاربرانش از جمله برای به ریاست جمهوری رساندن ترامپ، رسوا شده است.

اهدای جایزه ویژه سپهبد شهید سلیمانی در جشنواره تئاتر مقاومت

دبیر هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت، از اهدای جایزه ویژه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در مراسم اختتامیه این جشنواره خبر داد.

«حمید نیلی» با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت موضوع مقاومت و ضرورت ترویج سیره و روش چهره محبوب فرهنگ پایداری ایران و سیدالشهدای جبهه مقاومت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، در نظر داریم تا در آیین پایانی و اختتامیه جشنواره امسال، با اهدای جایزه حاج قاسم سلیمانی، از یک اثر برجسته و برگزیده تقدیر به عمل آوریم.

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس افزود: تصمیم داریم این جایزه را برای دوره های بعدی جشنواره تئاتر مقاومت نیز نهادینه و تثبیت کنیم و پس از این، در پایان هر دوره از جشنواره، این جایزه ویژه به یک اثر برگزیده تعلق گیرد، تا به نوعی ادای دین، تعلق خاطر و همبستگی جامعه متعهد و فرهیخته تئاتر کشور با این سردار آسمانی ابدی شود.

نیلی استقبال از جشنواره را بیش از انتظار ارزیابی کرد و گفت: با توجه به درخواست های مکرر هنرمندان و اهالی شریف تئاتر کشور، تصمیم گرفتیم مهلت ارسال آثار را در سه بخش صحنه ای، خیابانی و محیطی و دانشجویی تمدید کنیم. نیلی افزود: خوشبختانه آثار رسیده از نظر کمی، نویدبخش پویایی و زنده بودن جریان تئاتر مقاومت در سراسر کشور است و امیدواریم تا پس از ارزیابی های مقدماتی و اولیه، از بعد کیفی نیز به نتایج قابل قبولی دست یابیم. گفتنی است، هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح، آذرماه سال جاری با دبیری حمید نیلی برگزار خواهد شد.

کانون نویسندگان و تهیه محتوا برای رسانه های صهیونیستی و سعودی!

کانون نویسندگان، تشکل منسوب به نویسندگان کمونیست و چپگرا که روزگاری خود را الگوی ترقی و مبارزه با امپریالیسم می دانستند، حالا فقط به تامین کننده محتوا برای رسانه های مرتجع ترین دولت های جهان تبدیل شده اند!

این کانون که متشکل از نویسندگان هوادار حزب توده، سازمان منافقین و جبهه ملی است، در سال های ابتدای انقلاب، فعالیت گسترده ای داشت و محفلی بود که اغلب نویسندگان کمونیست در آن رفت و آمد داشتند. کانون نویسندگان اما طی سال های اخیر، دیگر هیچ فعالیت فرهنگی ندارد و فقط، گاهی با صدور بیانیه سیاسی علیه جمهوری اسلامی، ابراز وجود می کند.

 نکته قابل تامل این است که این بیانیه ها نیز تنها در رسانه های وحشی ترین و جنایت پیشه ترین دولت های جهان بازتاب پیدا می کنند! به طور مثال، کانون نویسندگان روز گذشته بیانیه ای را در واکنش به صدور حکم محکومیت برخی از معاندان و آشوبگران در ایران صادر کرده است. اما مثل همیشه، این بیانیه فقط در چند رسانه وابسته به دولت های آمریکا، رژیم آل سعود و رژیم صهیونیستی منتشر شده است! یعنی گروهی که روزگاری خود را طلایه دار مبارزه با ارتجاع و استبداد و استعمار می دانست، حالا به جایگاهی سقوط کرده است که فقط خوراک تبلیغاتی برای رسانه های استعماری جهان را تامین می کند!

انجمن شاعران جوان و مقاومت در تونس تاسیس خواهد شد

شاعران و نویسندگان جوان در تونس، با هدف مقابله فرهنگی با رژیم صهیونیستی و حمایت از مقاومت، گرد هم می آیند.

میثم فراهانی، رایزن فرهنگی کشورمان در تونس با بحری العرفاوی، شاعر و نویسنده تونسی درباره جایگاه ادبیات در توسعه فرهنگ بین ملت ها دیدار و گفت وگو کرد. رایزن فرهنگی کشورمان در این دیدار با اشاره به برگزاری نشست های مختلف ادبی و شعری با حضور ادبای دو کشور در سال های گذشته و لزوم تقویت بیش از پیش آن، از تاسیس انجمن شعرای جوان و مقاومت تونس خبر داد و بیان داشت: همواره شعر و شعراء توانسته اند در زمان های مختلف تاریخی با بهره مندی از ذوق لطیف شعری، به بیان واقعیت های زمان بپردازند. در عصر حاضر مسئله قدس شریف و فلسطین به عنوان موضوع اصلی جهان اسلام و دغدغه آزادی خواهان جهان و از جنبه های مختلف سیاسی، حقوقی، اجتماعی و فرهنگی به عنوان موضوع روز جهان مورد توجه قرار دارد لذا نقش شعرا در تبیین شرایط مردم مظلوم فلسطین و تصویر ظلم های رژیم صهیونیستی نقشی مهم، تاثیرگذار و تاریخی است. از این رو بر آن شدیم به منظور ساماندهی حرکتی فرهنگی ادبی با محوریت قدس شریف، انجمن شعرای جوان و مقاومت را در تونس تاسیس و برنامه های متنوعی را در قالب غز ل خوانی، قصیده خوانی، مثنوی خوانی و نیز حمایت از شعرای جوان برای ارائه و تولید آثار ادبی به اجرا درآوریم. در ادامه بحری العرفاوی، ضمن استقبال از اقدام رایزنی فرهنگی جهت تاسیس انجمن شعرای جوان از آمادگی شعرای تونسی برای حضور فعال در انجمن و همکاری با رایزنی فرهنگی به منظور تقویت هرچه بیشتر آن خصوصا در زمینه مقاومت و فلسطین خبر داد.

کتاب «پدر معنوی حزب الله» به چاپ چهارم رسید

چاپ چهارم کتاب پدر معنوی حزب الله؛ خاطرات و تحلیل های سیدحسن نصرالله درباره آیت الله بهجت توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

این کتاب مجموعه خاطرات و تحلیل های سیدحسن نصرالله «یکی از قله های حماسه در جهان امروز و از پرورش یافتگان نور انقلاب» درباره آیت الله بهجت می باشد که توسط وحید خضاب نویسنده و مترجم کتاب از افغانستان تا لندنستان ترجمه و توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.

در بخشی از این کتاب که به صورت گفت وگو با سیدحسن نصرالله می باشد آمده است: «بنده شخصا بسیاری از چیز هایی که در مورد حضرت شیخ بهجت نوشته و جمع آوری شده بود را خواندم، ولی معتقدم آیت الله بهجت در واقع پدری معنوی بودند و ما نیز ایشان را پدری معنوی می دانستیم. این موضوع پس از رحلت امام خمینی تقویت شد. هنگامی که دیدیم رهبر و ولی امر ما یعنی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(دام ظله الشریف) وقتی برای زیارت به قم مشرف می شوند بسیار اصرار دارند با حضرت شیخ(قدس سره) دیدار کنند، توشه بگیرند، سوال کنند، استفاده ببرند و از راه نمایی های او بهره ببرند، دیگر تکلیف ما به عنوان سربازان و پیروان آن رهبر مشخص بود. در نتیجه شاید پس از رحلت حضرت امام خمینی(قدس سره الشریف) این ابوت روحی و معنوی و ارتباط روحی قوی تر شد.»