آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۰
اقتصادی
۴

کارگران هفت تپه: 3 ماه است حقوق نگرفته ایم

سرویس اقتصادی: کارگران شرکت هفت تپه خوزستان که بارها با مشکل عدم دریافت حقوق مواجه بوده اند اخیرا هم اعلام کردند سه ماه است حقوق نگرفته اند.

نماینده تعدادی از این کارگران روز گذشته در تماس با گروه اقتصادی کیهان با اشاره به مشکلات کارخانه نیشکر پس از خصوصی سازی گفت: یکی از این مشکلات این است که بارها حقوق کارگران به تعویق افتاده است که در آخرین نمونه آن هم الان سه ماه است ما حقوق نگرفته ایم.

البته ماجرای مشکلات این کارخانه از سال 97 یعنی سه سال پس از خصوصی سازی هفت تپه  شروع شد که برخی کارگران در اعتراض به مشکلات معیشتی و تعویق در پرداخت حقوق هایشان، اقدام به اعتصاب کردند؛ در نهایت، پس از کش و قوس های فراوان، مشکل آن زمان کارگران حل شد، در حالی که ریشه های مشکل همچنان لاینحل باقی مانده بود.

در واقع، مشکل اصلی همان فساد در روند خصوصی سازی بود که منجر به روی کار آمدن تیم های مدیریتی فاسد می شد، در همین نمونه، دو ماه پیش دادگاه رسیدگی به پرونده 18 جلدی تخلفات امید اسدبیگی، مدیرعامل شرکت هفت تپه (که مبلغ اتهام قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارزها، بیش از 1/4 میلیارد دلار بود) آغاز شد!

همین فسادها زمینه ساز مشکلات معیشتی کارگران شد، تا اینکه اواخر خرداد ماه، کارکنان نیشکر هفت تپه شوش در مقابل ساختمان مدیریت تجمع کرده و خواستار پرداخت حق بیمه، حقوق و رسیدگی به وضعیت شرکت شدند.

در این زمینه خبرگزاری مهر هم نوشت: برخی کارکنان عقیده دارند پرداخت نشدن حقوق آنها و تاخیر در این مورد نوعی تلاش مالکان شرکت برای اثر گذاشتن بر روند رسیدگی به تخلف مالکان شرکت است. این ادعا در شرایطی مطرح شده که برخی از فعالان فضای مجازی هم آن را متذکر شدند.

در این باره یکی از فعالان فضای مجازی نوشت: «می خواهید به ریشه فساد و قدرت مافیا در سازمان خصوصی سازی پی ببرید؟ به این جمله قاضی مسعودی مقام خطاب به مالک هفت تپه دقت کنید: تا شما را احضار می کنیم حقوق کارکنان را عقب می اندازید، از هیچ چیز ترس ندارند حتی مردن ملت از گرسنگی!»

همان طور که اشاره شد ریشه مشکلات این شرکت (و شرکت های مشابه) فساد در نحوه واگذاری هاست، موضوعی که رهبر انقلاب هم به خوبی آن را دریافته و در دیدار اخیر خود با مسئولان قوه قضائیه یکی از مصادیق مبارزه با فساد را برخورد با خصوصی سازی های مورددار عنوان کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای در این باره فرمودند: «فرض کنید که بخش خصوصی از دولت کارخانه ای را می خرد، بعد آن کارخانه را معطل می کند، معوق می کند، کارگرش را بیرون می کند، ماشین آلاتش را حراج می کند، زمینش را هم مثلا یک ساختمان 20 طبقه یا 25 طبقه می سازد! خب اینها ضربه به اقتصاد کشور است؛ اینها را می توانید به معنای واقعی دنبال کنید که ارتباط با معیشت مردم دارد.»