آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۳
اقتصاد
۳

نبض اقتصاد

قوانین جدید برای بازگشت ارز

حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تعلیق کارت های بازرگانی صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی نداشته اند، گفت: با توجه به اعلام قبلی در 7 تیر کارت بازرگانی 2500صادرکننده ای که رفع تعهد ارزی آنها صفر بوده است، تعلیق شد. وی تصریح کرد: با بسته شدن در چاه های نفت، ارز مورد نیاز برای  مواد اولیه کارخانجات، مواد اولیه تولید از ارز حاصل از صادرات تامین می شود، بنابراین انتظار داریم صادرکنندگان در راستای بازگشت ارز حاصل از صادرات به اقتصاد کشور کمک کنند. رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: 31 تیر 99 آخرین فرصت برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگانی (تولیدکنندگان صادرات محور) است که ارز خود را به کشور برنگردانده اند. وی گفت: صادرکنندگان از مالیات معاف هستند، اما بعد از وضع قانون رفع تعهد ارزی، صادرکننده کسی است که ایفای تعهدات ارزی انجام دهد، بنابراین اگر رفع تعهد ارزی انجام ندهد از معافیت مالیاتی نیز برخوردار نخواهد بود، از این رو برای رفع تعهد ارزی سال 98 اگر صادرکنندگان تا پایان تیر رفع تعهد ارزی انجام ندهند، سازمان امور مالیاتی آنها را به عنوان صادرکننده نخواهد شناخت و طبیعتا عملیات تجاری آنها مشمول مالیات خواهد بود. زادبوم اظهار کرد: به علت شرایط کرونا امارات تمایل دارد تردد کالا از طریق کانتینر و به صورت دریایی انجام شود، لذا تردد تجارت با قطر و کویت نیز به همین صورت است و از طریق دریایی ارتباط با روسیه و قزاقستان نیز برقرار است.

فروش مرغ بالاتر از 15 هزار تومان ممنوع است

مهدی یوسفخانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: بر اساس تصویب کارگروه تنظیم بازار قیمت فروش هر کیلوگرم مرغ 15 هزار تومان است و واحدهای متخلف با برخورد قاطع بازرسان اصناف، وزارت صمت و تعزیرات حکومتی مواجه می شوند.

طرح جدید واگذاری زمین به مردم با اقساط 10ساله

محمود محمود زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با هدف تامین مسکن اجاره ای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت پیشنهادی را به هیات دولت دادیم که خوشبختانه تصویب شد و دولت بر اساس آن می تواند زمین 99ساله در اختیار شرکت های اجاره ای حرفه ای یا نهادها و دستگاه های عمومی بگذارد که اینها تولید مسکن اجاره ای کنند. وی افزود: این واحدها در هر شهر به خصوص با اولویت کلانشهر ها و شهر های مراکز استان ها ابزاری برای کنترل بازار اجاره خواهند بود. مصوبه بعدی موضوع فروش اقساطی زمین بود، چون در طرح اقدام ملی، بخشی از زمین ها به مدت 99 سال واگذار و بخشی از آن به عنوان فروش اقساطی که با مصوبه دولت 10ساله اقساط می شود. معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در این بخش برای متقاضیان حقیقی بدون کارمزد و با قیمت کارشناسی روز محاسبه می شود، ولی آنها تا 10سال اقساط پرداخت می کنند که البته دو سال به عنوان دوران ساخت تنفس دارد و این زمین ها مستقیم به مردم واگذار می شود.