آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۰
دانش و پژوهش
۷
بهداشت جهانی

سازمان جهانی بهداشت: کرونا به این زودی ها نمی رود!

مشاور ارشد مدیرکل سازمان جهانی بهداشت و یکی از مقام های بلند مرتبه مسئول در حوزه مقابله با شیوع ویروس کرونا اعتقاد دارد ویروس کرونا به این زودی ها از روی کره زمین محو نمی شود.

 به گزارش وبدا، «دکتر آیلوارد» در گفت وگو با مجله تایم به چندین سوال که می تواند سوال های بسیاری از مردم درباره ویروس جدید کرونا باشد، پاسخ داد.

اگر به آینده نگاه بیندازیم، چه پیش بینی می کنید؟ آیا کووید-19 می تواند به طور کلی نابود شود؟

آنچه به نظر می رسد این است که ما واقعا در سراسر کره زمین موج بزرگی از این بیماری را خواهیم داشت مگر اینکه اتفاق بسیار خاصی در نیمکره جنوبی رخ دهد. و سوال اینجاست که چه اتفاقی می افتد؟ آیا این بیماری به کلی از بین می رود؟ آیا قرار است وارد دوره ای از موج های چرخه ای شویم؟ اغلب مردم بر این باورند که سناریوی نخست که می گوید ممکن است ناپدید شود بسیار بعید است بلکه به راحتی بین افراد سرایت می کند بنابراین احتمالا ایجاد موج های مختلف یا سطح پایین بیماری محتمل تر است.

بسیاری از این چیزها به آنچه کشورها انجام می دهند بستگی دارد. اگر بتوانیم تک تک موارد را آزمایش کنیم، موارد ابتلا را جدا کنیم و... می توان به طور کلی موارد ابتلا را کم کرد. اگر کشورها فقط اقدام به قرنطینه کردن و بستن شهرها بدون پیدا کردن موارد کنند ممکن است در کوتاه مدت موفق باشند اما می تواند باز موج شیوع برگردد.

آیا دلیلی برای نگرانی از موج دوم شیوع این ویروس در چین وجود دارد؟

قطعا وجود دارد و چین نیز نگران است. وقتی به چین سفر کردم، یکی از نکات قابل توجه که فهمیدم این بود که در گفت وگو با فرمانداران، شهرداران از آنها پرسیدم هم اکنون چه کاری می کنید؟ آنها گفتند ما در حال ساخت تخت خواب هستیم، دستگاه تنفس مصنوعی می خریم و خودمان را آماده می کنیم. آنها گفتند که انتظار ندارند که ویروس از بین برود اما انتظار دارند که بتوانند جامعه را مدیریت کنند، اقتصاد را به جلو ببرند و روی سیستم درمانی نیز مدیریت داشته باشند. آنها معتقدند که دیگر نمی توانند در وضعیت مشابه قبل قرار گیرند.

چرا میزان مرگبار بودن این ویروس در ایتالیا بالا است؟

ترکیبی از عوامل دخیل است. اگر به ایتالیا و میانگین سنی این کشور نگاه کنید متوجه می شوید که این کشور پس از ژاپن پیرترین جمعیت جهان را در خود جای داده است. آنها شدیدتر مبتلا می شوند و احتمال مرگ آنها بیشتر است.

کدام کشورها در آسیب پذیرترین وضعیت قرار دارند؟

همه آسیب پذیر هستند اما مسئله بزرگ این است که چه اتفاقی می افتد وقتی این شیوع در کشورهای کم درآمد رخ دهد؟ در جاهایی شیوع رخ دهد که امکانات پزشکی محدود است مانند آفریقا.

این از موضوعاتی است که نمی خواهیم حتی آن را تصور کنیم چراکه شمار این کشورها بسیار زیاد است.

آیا دلیلی برای این نگرانی وجود دارد که شمار افراد آلوده در ایران بیشتر از تعداد افرادی باشد که به طور رسمی اعلام می شوند؟

هفته گذشته که با معاون وزیر [بهداشت ایران] صحبت کردم، یکی از نگرانی های آنها گرفتن اطلاعات با همه امکاناتشان از همه استان ها بود. من همیشه می شنوم که مردم می گوید «اوه این کشور موارد را پنهان می کند» یا «این کشور تمام اطلاعات خود را به اشتراک نمی گذارد.» معمولا کشورها با دشواری به دنبال به دست آوردن داده های معناداری هستند. بدترین کاری که می توانند انجام دهند این است که تخمین هایی را با اعداد بزرگ منتشر کنند.

پیام شما به جوانان در سراسر جهان چیست؟

این یکی از جدی ترین بیماری هایی است که در طول زندگی با آن روبه رو خواهید شد. آن را بشناسید و به آن احترام بگذارید. به عنوان یک فرد برای شما خطرناک است. برای والدین شما، به ویژه پدربزرگ ها و مادربزرگ های شما و افراد سالمند بسیار خطرناک است و به طور کلی برای جامعه شما خطرناک است. شما یک جزیره جدا نیستید بلکه شما بخشی از یک جامعه گسترده تر هستید، شما بخشی از زنجیره های انتقال هستید. اگر به این بیماری آلوده شوید، این ماجرا را پیچیده تر می کنید و نه تنها خودتان بلکه افراد دیگر را نیز در معرض خطر قرار می دهید.

چگونه این ماجرا پایان می گیرد؟

این ماجرا با پیروزی بشریت بر ویروس تمام خواهد شد، در این مورد تردیدی وجود ندارد. اما پرسش این است که ما چه میزان و با چه سرعتی اقدام های لازم را برای به حداقل رساندن تلفات این ویروس انجام می دهیم؟ با گذشت زمان، ما داروهای درمانی خواهیم داشت، واکسن خواهیم داشت و در مقابل آن خواهیم ایستاد.

نیازمند همکاری بالا و شکیبایی از سوی عموم مردم هستیم چرا که در نهایت مردم هستند که می توانند این ماجرا را متوقف کنند و یا روند آن را کند کنند تا تحت کنترل دربیاید.