آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۰
دانش و پژوهش
۷
ساخت ایران

بازیابی فلزات سنگین و ارزشمند از پسماند لامپ های ال ای دی

محققان دانشگاه تربیت مدرس با ایده ای فناورانه موفق به بازیابی فلزات سنگین و ارزشمند از پسماند لامپ های ال ای دی شدند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مجری این طرح با اشاره به اینکه در این طرح، بازیابی به شیوه «فروشویی زیستی» انجام می شود گفت: روش های گوناگونی، چون فیزیکی، شیمیایی و زیستی برای بازیافت فلزات سنگین از پسماندها وجود دارد، اما فروشویی زیستی در مقایسه با روش های رایج ارزان تر و دوستدار محیط زیست است.

آقای محمد موسوی افزود: در این روش از میکروارگانیسم هایی مانند باکتری و قارچ بازیافت و جداسازی انجام می شود و باکتری با تولید ماده، باعث خروج فلزات ارزشمند از پسماند می شود.

وی گفت: لامپ های سوخته پس از جمع آوری و خرد و پودر شدن با استفاده از روش یاد شده بازیافت فلزات سنگین و ارزشمند انجام می شود.

آقای موسوی با بیان اینکه این تیم تحقیقاتی پنجمین گروه تحقیقاتی در دنیا است که روی این فناوری کار کرده است افزود: اکنون دانش فنی این فناوری در کشور موجود است، اما هنوز صنعتی نشده است.

گفتنی است، میزان تولید پسماند لامپ های ال ای دی همچون دیگر پسماندهای الکترونیکی در حال افزایش است و این پسماندها که حاوی فلزات ارزشمند و البته مخرب محیط زیست مانند رادیون، مس، طلا و نقره هستند به عنوان ضایعات در محیط زیست رها می شوند.