آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۳
رسانه
۵

نشست خبری تبیین رویکردهای نوین امور بین الملل برای حضور در جشنواره های بین المللی برگزار شد

فرصتی برای بروز توانایی های صداوسیما

زینب علیپور طهرانی

نشست تبیین رویکردهای نوین امور بین الملل برای حضور در جشنواره بین المللی «ABU PRIZES 2020» با حضور علی فهیم دانش، مشاور رئیس صداوسیما و مدیرکل امور بین الملل و اصحاب رسانه روز گذشته در ساختمان اداری سازمان صداوسیما برگزار شد. در این نشست فهیم دانش ضمن آشنایی با اصحاب رسانه درباره رویکردهای جدید امور بین الملل سازمان و حضور برنامه سازان تلویزیونی در عرصه های بین الملل سخنانی را بیان کرد.

به گزارش جام جم، فهیم دانش ابتدا گفت: در رویکرد نوین بخش بین الملل تلاش داریم حضور فعال، هوشمند و نتیجه محور در جشنواره های بین المللی داشته باشیم. جشنواره بین المللی فرصتی است تا مخاطب خاص در عرصه جهانی با توانمندی های سازمان صدا وسیما که به عنوان یکی از بزرگ ترین سازمان های رسانه ای دنیاست، آشنا شود. جشنواره ها فرصتی برای بروز توانمندی هاست. وی همچنین افزود: اقداماتی در چند سال اخیر و در زمان ریاست دکتر علی عسکری افتاده است که برنامه سازی های مطلوب و حضور پررنگ رسانه ملی در عرصه های مختلف فرهنگی اجتماعی، در داخل کشور و تلاش هایی که برای جذب مخاطب حداکثری است را نشان می دهد؛ یکی از نمودهای آن حضور در جشنواره بین المللی است که مردم خاص در خارج از کشور از توانایی آن آشنا باشند و آشنایی با برنامه سازی رسانه ملی یکی از تاثیرات آن است که برنامه های خود را روی آنتن شبکه های خارجی می بینیم. ضمن این که با برنامه های ما با فرهنگ ایران و گفتمان عالی جمهوری اسلامی در عرصه هنری بیشتر آشنا می شوند. این یک فرصت بی بدیل است که امکانات و توانایی های قابلیت های جمهوری اسلامی در خارج از مرز های جمهوری اسلامی شناخته شود.

حضور پررنگ مراکز استان ها در ABU

فهیم دانش در ادامه عنوان کرد: امسال دبیرخانه ای در امور بین الملل صداوسیما ایجاد کرده ایم و تولیدات رادیویی و تلویزیونی بین المللی توسط یک گروه آشنا به اتمسفر بین المللی مورد بازبینی قرار دادند و مواردی که قابلیت عرضه در فضای بین الملل داشته را جمع آوری کردیم و برخی از آنها که  در جشنواره های بین المللی  می شد عرضه کرد را محک زده و انتخاب کرده ایم. ضمن این که از برگزیدگان هم تقدیر به عمل خواهد آمد. وی همچنین افزود: تم جدید این جشنواره احترام و شناخت توانایی و پذیرفتن خود و دیگران است. آثاری که انتخاب شد چند وصف قابل توجه داشته. در تلویزیونی آثار کودک، مستند، سرگرمی، ورزشی و.. در رادیو جایزه بهترین محتوای دیجیتال، مستند نمایشی و... خواهیم داشت. فهیم دانش در ادامه درباره حضور پررنگ برنامه سازهای مراکز استان ها نیز گفت: یکی از شاخص ترین آثار این جشنواره بخش عمده ای از تولیدات تلویزیونی است که از مراکز استان ها انتخاب شده است. ضمن این که حضور جوان ها و برنامه سازان و تهیه کننده های خانم نیز چشمگیر است. برنامه هایی نیز برای سایر ادیان و همچنین موضوع هایی چون محیط زیست نیز در این جشنواره خواهیم داشت.

استفاده از تجربه های موفق گذشته

مدیرکل امور بین الملل همچنین درباره آثار ارائه شده نیز توضیح داد: آثار ارئه شده مربوط به سال 98 و سه ماه اول سال 99 است که در این بازه زمانی تولید شده اند. همچنین از میان استان ها آثار ارئه شده مربوط به استان های گلستان، گیلان، کرمانشاه و لرستان است. همچنین شبکه یک، سیما فیلم و الکوثر. این جشنواره احتمالا در آذرماه برگزار خواهد شد که البته به دلیل کرونا هنوز مشخص نیست این جشنواره به صورت مجازی برگزار خواهد شد یا فیزیکی. وی تاکید کرد: آموزش فرهنگ تولید آثار داخلی به افراد و برگزاری دوره های تخصصی و انتقال تجربه در برنامه سازی و همچنین حضور و به کارگیری از تجربه برنامه سازان موفق یکی از اهداف ماست. تلاش ما این است در جشنواره های بین المللی به سمت تجاری سازی برویم و حتی از تجربه های گذشته خود نیز استفاده و هم افزایی به دیگر نهادها داشتیم.

 
مکث 1
برای خوشایند داوران سیاه نمایی نمی کنیم

فهیم دانش در پاسخ به سوال جام جم مبنی بر این که از آنجا که داوران و مخاطبان خارجی مجذوب فیلم های تلخ در جشنواره های بین المللی می شوند، چه آثاری انتخاب شده تا هم به مذاق داوران خوش بیاید و هم سیاه نمایی از ایران نباشد، گفت: ما تلاش داریم انتخابی باشد  که فنی و با استانداردهای بین المللی تطابق داشته باشد. اما در ماهیت هم این نکته قابل تامل است. یکی از وظایف مهم سازمان صداوسیما در عرصه داخلی بحث نشاط است. شما به صورت معدود می توانید فیلمی پیدا کنید که تولید صداوسیما باشد و خدای ناکرده سیاه نمایی داشته باشد و نشاط را از مردم بگیرد و امیدشان را نسبت به آینده کمرنگ کند. همان طور که رهبر معظم انقلاب تاکید کردند نشاط را گسترش بدهیم و امید به آینده را در مردم افزایش بدهیم. نشان بدهیم که ملت ایران راه پرعزت مدارانه ای را در پیش دارد. برنامه هایی هم که تولید می شود در این قالب است. البته این نافی وظیفه ما نیست برای این که مشکلات و معضلات کشور را به مسوولان منتقل نکنیم و در این زمینه ها صدای مردم نباشیم. اما در دید کلی پیگیری معضلات و مشکلات به گونه ای نیست که سیاه نمایی شود. کارهایی هم که ارائه داده ایم با همین هدف بوده. علاوه بر این که تم جشنواره هم امسال بر پایه احترام، شناخت و پذیرفتن تفاوت های خود با دیگران است. بنابراین در این موضوع خود ABU هم دنبال سیاه نمایی نیست و جشنواره ای نیست که سیاسی باشد. بنابراین آثاری انتخاب شد که نشاط و امید به زندگی در آن لحاظ شده باشد. به عنوان مثال یکی از فیلم های ورزشی درباره یکی از قهرمانان ورزشی است که دچار ضایعه نخاعی شده، اما در عرصه های بین الملل حضور دارد.

 
مکث 2
همزیستی مسالمت آمیز ادیان

وی در پاسخ به سوال دیگر جام جم در خصوص این که اصولا آثاری که در جشنواره های داخلی برگزیده شده اند را به جشنواره ABU ارائه کرده اید یا نه هم توضیح داد: دید ما بر این اساس است که از فیلمسازهای جوان و با انگیزه مان حمایت کنیم تا آثارشان در عرصه های بین المللی دیده شود و این خیلی مطلوب است. به عنوان مثال سریالی انتخاب شده که در آن زیبایی های یکی از روستاهای شمالی به تصویر کشیده شده و همچنین بخشی از فرهنگ زیبای ایرانی یا مستندی انتخاب شد که درباره یک ورزشکار سوئدی است که به ایران سفر کرده بود. بنابراین بحث محیط زیست، کرونا و همزیستی مسالمت آمیز ادیان جزو نکات مهمی است که در انتخاب هایمان مدنظر داشتیم. در رویکرد نوین قصد داریم حضور مستمر، هوشمندانه و فعال در تمام جشنواره های بین المللی داشته باشیم. از این رو در جشنواره هایی که در کشورهایی چون ژاپن، روسیه، استونی، آلمان، بلژیک و کره برگزار می شود، حضور خواهیم داشت، چون فرصت بسیار ضروری است که صداوسیما در عرصه بین الملل بتواند توانایی خودش را نشان بدهد.