آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۰
دانش و پژوهش
۷
طبیعت

ثبت رکورد طولانی ترین رعد و برق جهان

انجمن جهانی هواشناسی رکوردهای تازه ای را در مورد طولانی ترین رعد و برق های جهان به ثبت رسانده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، انجمن مذکور دو رکورد را در این زمینه تایید کرده که یکی مربوط به طولانی ترین رعد و برق از نظر مدت زمان وقوع و دیگری مربوط به طولانی ترین رعد و برق از نظر مسافت است.

بر همین اساس در تاریخ 4 مارس سال 2019 رعد و برقی در کشور آرژانتین به وقوع پیوست که آسمان را به مدت 16/73 ثانیه روشن کرد. این رقم دو برابر بیشتر از رکورد قبلی است که به مدت 7/74 ثانیه در جنوب فرانسه ثبت شده بود.

طولانی ترین رعد و برق از نظر میزان مسافت طی شده نیز مربوط به جنوب برزیل است. این رعد و برق در تاریخ 31 اکتبر سال 2019 رخ داد و پس از آغاز، شعاع های مختلف رعد و برق مذکور مسافتی بیش از 700 کیلومتر را در ابرها تحت پوشش قرار دادند. رکورد قبلی ثبت شده در این زمینه مربوط اوکلاماها در سال 2007 با مسافتی حدودا 321 کیلومتری بود.

محققان می گویند ممکن است در طبیعت رعد و برق های قدرتمندتری نیز رخ داده باشد، اما فناوری های فعلی موفق به ثبت و شناسایی آنها نشده باشند.

هر رعد و برق به طور متوسط حاوی 5 گیگاژول انرژی است که معادل 1/4 مگاوات ساعت انرژی برق است. انسان هنوز نتوانسته به علت غیرقابل پیش بینی بودن محل و زمان وقوع رعد و برق ها، قدرت بسیار زیاد و مدت زمان کوتاه وقوع انرژی حاصل از این پدیده را جمع آوری و ذخیره کند.