آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۰
دانش و پژوهش
۷
پیشگیری

آیا نور خورشید در تابستان ویروس کرونا را غیرفعال می کند؟

ارزیابی اشعه خورشید در غیرفعال سازی ویروس کرونا توسط دو محقق بازنشسته آمریکایی صورت گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، مطالعه ای تحت عنوان «ارزیابی غیرفعال سازی ویروس کرونا توسط اشعه خورشیدی» توسط دو محقق بازنشسته دولت آمریکا انجام شده است که میزان تاثیر اشعه های UVB را بر غیرفعال سازی ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان بررسی کرده است. آنان به این نتیجه رسیده اند در فصل زمستان ویروس کرونا در محیط خارج از خانه زنده می ماند و رشد می کند، اما نور و اشعه ماوراءبنفش در فصل تابستان به صورت شدیدتری وجود دارد که باید سبب غیرفعال شدن سریع کووید 19 در طول تابستان در بسیاری از شهرهای پرجمعیت جهان شود ضمن اینکه نور خورشید احتمالا تاثیر قابل توجهی بر آسیب زدن به DNA و RNA این ویروس و کاهش توانایی تکثیر آن خواهد داشت.

این محققان عنوان می کنند ویروس کووید 19 هنگامی که فرد آلوده سرفه یا عطسه می کند، از طریق قطرات ناشی از سرفه و عطسه پخش می شود و در شرایط مناسب ساعت ها روی اشیا باقی می ماند و باعث ابتلای دیگران به این عفونت می شود. اما پرتوهای فرابنفش نورخورشید قبل از اینکه ویروس کرونا بتواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود، به سرعت این قطرات را خشک کرده و آنها را از بین می برند. بر اساس نتایج این مطالعه، افراد سالم که در خارج از منزل، نور خورشید دریافت می کنند در معرض دوز ویروسی کمتری قرار می گیرند و شانس بیشتری برای افزایش یک واکنش ایمنی موثر دارند.

بسیاری از کاربران مخالف این نتایج و گفته ها هستند و معتقدند چرا با وجود گرمای 50 درجه در استان های جنوبی ایران همچنان آمار مبتلایان به کرونا سیر صعودی را طی می کند و خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارد. جمعی از کاربران اما بی توجهی استانداران و هیئت مربوطه و همچنین عدم فاصله گذاری اجتماعی در بانک ها، مراکز دولتی و مکان های عمومی و تجمعات پنهانی را دلیل اصلی بالا رفتن آمار ابتلای مردم به ویروس کرونا عنوان می کنند. کاربرانی نیز معتقدند انتقال این بیماری از طریق فرد به فرد و عدم رعایت نکات بهداشتی است و به همین دلیل است که این ویروس همچنان جولان می دهد و گسترش پیدا کرده است.