آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۲
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

اختصاص کدکارگاهی به کسب ‎و کارهای مجازی تا دو ماه آینده

ایسنا: دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اشاره به افزایش شفافیت در فعالیت کسب وکارهای مجازی گفت: حاکمیت علاقه مند است بسیاری از کسب وکارهایی که به دلیل موانع ثبت رسمی، به صورت زیرزمینی و غیرنظام مند فعالیت می کنند، به صورت رسمی و شفاف فعالیت خود را به ثبت برسانند.

رضا باقری اصل اظهار کرد: درحال حاضر مصوبه ای برای تخصیص کد کارگاه به تمام کسب وکارهای مجازی براساس محل اقامت قانونی یا به صورت مشترک با دیگر کسب وکارها، در شورای اجرایی فناوری اطلاعات تصویب شده است. به این ترتیب کسب وکارهای مجازی و تجارت الکترونیک می توانند با ارائه کدپستی یک آدرس مشترک با سایر شرکت ها یا محل اقامت قانونی، کد کارگاه کسب وکار خود را دریافت کنند. تصویب آن برای همه کسب وکارها و شرکت های تجاری مستلزم تصویب در شورای عالی کار است. وی در توضیح مزایای طرح ثبت شرکت ها با آدرس مشترک گفت: یکی از مسائلی که از سوی هیات دولت و وزرای ذی ربط مورد تاکید قرار گرفته ، افزایش شفافیت در فعالیت کسب وکارهای مجازی است. حاکمیت علاقه مند است بسیاری از کسب وکارهایی که به دلیل موانع ثبت رسمی، به صورت زیرزمینی و غیرنظام مند فعالیت می کنند، به صورت رسمی و شفاف فعالیت خود را به ثبت برسانند. ثبت شرکت ها با آدرس مشترک و بدون نیاز به کدپستی یکتا، یک مانع بزرگ و یک هزینه سربار را برای اجاره دفتر از جلوی پای کسب وکارهای نوپا برای ثبت رسمی کسب وکارهای شان برمی دارد.

باقری اصل در پاسخ به این سوال که کسب وکارهای مجازی از چه زمان می توانند از مزایای این مصوبه بهره مند شوند گفت: به لحاظ حقوقی این مصوبه باید مراحل اداری و ابلاغ خود را طی کند که تصور می کنم یک یا دو ماه طول بکشد، اما تصویب آن نهایی شده و حداکثر تا دوماه دیگر برای فضای مجازی و کسب وکارهای اینترنتی اجرایی خواهد شد. باقری اصل در توضیح ماهیت کسب وکارهایی که می توانند از این مصوبه بهره مند شوند گفت: تا پیش از تصویب شورای عالی کار، فقط کسب وکارهای مجازی و اینترنتی می توانند بدون آدرس کد کارگاه دریافت کنند. لازمه دریافت کد کارگاه برای شرکت های مجازی بر مبنای آدرس اقامت قانونی یا به صورت مشترک، این است که ماهیت کسب وکار آنها نیازمند مجوز اداره اماکن نیروی انتظامی نباشد. وی گفت: براساس این مصوبه دیگرکد کارگاه ها برای شرکت های فناوری اطلاعات نیازمند کدپستی یکتا نیست و کسب وکارهای اینترنتی می توانند به سادگی بدون نیاز به آدرس واحد کد کارگاه دریافت کنند. کسب وکارهای اینترنتی هم که در دفاتر مشترک فعالیت می کنند، می توانند به ازای هر کسب وکار یک شرکت در همان آدرس کدکارگاه دریافت کنند.

کارگران آمازون در آلمان اعتصاب می کنند

مهر : کارگران آمازون در آلمان در اعتراض به شرایط ایمنی و ابتلای برخی همکارانشان به کووید-19، اعتصاب می کنند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دلیل این اعتصاب، اعتراض به اقدامات ایمنی پس از ابتلا به کووید-19 عده ای از کارگران در مراکز لجستیک این شرکت است. اتحادیه کارگری «وردی» روز گذشته اعلام کرد این اعتصاب با شعار «کار خوب و سلامت» 48 ساعت طول می کشد تا نسبت به فقدان شفافیت آمازون درباره کارگران مبتلا به ویروس کرونا اعتراض خود را نشان دهد. «اورهان آکمن» نماینده این اتحادیه کارگری می گوید: ما اطلاعاتی در اختیار داریم که نشان می دهد 30 تا 40 تن از همکاران مان به ویروس کرونا مبتلا شده اند. این درحالی است که آمازون از مدت ها قبل برای دستمزد بهتر و شرایط کارگران لجستیکی با اتحادیه های کارگری در آلمان اختلاف نظر دارد. طبق اطلاعات موجود کارگران در مراکز آمازون در لیپ زیگ، بادهرسفلد، راینبرگ، ورنه و کوبلنتس اعتصاب می کنند. آنها معتقدند آمازون سودآوری را بر ایمنی کارگران ترجیح می دهد. آمازون در بیانیه ای این اتهامات را رد و اعلام کرد از ماه ژوئن 4 میلیارد دلار برای حفاظت از نیروی انسانی و مشتریان خود در برابر کووید-19 در سراسر جهان هزینه می کند. پس از ایالات متحده آمریکا، آلمان دومین بازار بزرگ آمازون به حساب می آید.

تحریم تبلیغات در فیس بوک جهانی می شود

مهر : سازمان دهندگان کمپین بایکوت تبلیغات در فیس بوک تصمیم دارند شرکت های اروپایی را وادار کنند به طور جهانی این شرکت را تحریم کنند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، فهرست حامیان سازمان دهندگان کمپین تحریم تبلیغات در فیس بوک به سرعت درحال افزایش است و اکنون بسیاری از شرکت های بزرگ خود را آماده می کنند تا با اقدامی جهانی برای حذف محتوای نفرت پراکنانه به این شبکه اجتماعی فشار وارد کنند. کمپین «نفرت برای سودآوری را متوقف کنید» از شرکت های بزرگ در اروپا می خواهد تبلیغات در فیس بوک را بایکوت کنند. کمپین مذکور در ماه جاری آغاز شد و بیش از 160 شرکت از جمله وریزون (اپراتور مخابراتی) و آنلیور اعلام کردند تبلیغات در فیس بوک را در ماه جولای متوقف می کنند. گروه های حمایت از حقوق مدنی همراه سازمان «Free Press and Common Sense» این کمپین را پس از مرگ جورج فلوید به دلیل خشونت پلیس آمریکا آغاز کردند. گروه های حمایت از حقوق مدنی معتقدند فیس بوک و شبکه های اجتماعی برای مقابله با نفرت پراکنی و اخبار جعلی اقدامات کافی انجام نمی دهند. درهمین راستا کمپین مذکور تلاشی برای آن است که فیس بوک را وادار کند اقدامات تاثیرگذارتری در این زمینه اتخاذ کند. در حال حاضر شرکت های بزرگ مانند آنلیور و هوندا تبلیغات فیس بوکی خود را فقط در آمریکا متوقف کرده اند. اما این کمپین سعی دارد شرکت ها را وادار کند تبلیغات خود در فیس بوک را به طور جهانی متوقف کنند.