آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۰
صفحه اول
۱
جهان

وقاحت امریکایی

احمد دستمالچیان

دولت ایالات متحده امریکا با توجه به ضعف بسیار شدید در عرصه های مختلف سیاست خارجی، تنها یک سلاح برای پیشبرد اهداف سیاسی اش در اختیار دارد. واشنگتن تلاش دارد با اعمال تحریم های یک جانبه و ظالمانه علیه ملت های آزادیخواه و مستقل عمل کند.

واشنگتن می خواهد با گرسنه نگه داشتن مردم و جلوگیری از رسیدن مواد غذایی و دارویی به مردم کشورهای مستقل، کاری کند تا اراده مردم این کشورها شکسته شود و در مقابل امریکا تسلیم شوند. امریکایی ها این شیوه را در برابر ایران، عراق، لبنان و بسیاری کشورهای دیگر در پیش گرفته اند. همان مسیر شکست خورده ای که امریکایی ها برای به زانو در آوردن مردم ایران چهار دهه پیش آغاز کردند، این روزها در لبنان هم دوباره از سر گرفته شده است و من معتقدم که مردم لبنان در مقابل این زیاده خواهی ها و تعرض ها ایستادگی خواهند کرد. واقعیت مهم این است که اقدامات امریکا باعث شده تا ملت های آزادیخواه، اراده قوی تری برای مقابله با دخالت ها و هجمه های امریکا پیدا می کنند. مردم ایران - که بزرگ ترین آسیب دیده از یکجانبه گرایی، اقدامات تجاوزکارانه و ظلم های امریکا هستند - در مقابل این رفتار آبدیده شده اند و شاهدیم که به رغم همه مشکلات روز به روز به سمت استقلال و خودکفایی در همه عرصه ها پیش می روند. هر چند تبعات این مسیر باعث شده که مردم در تنگناهای بهداشتی و سلامتی قرار بگیرند، اما باعث شده است که مردم ایران در مقابل ظلم های امریکا بایستند، این ایستادگی برای مردم دیگر کشورهای منطقه هم به الگویی برای استقلال و آزادی از بند استکبار تبدیل شده است و مردم کشورهایی مانند لبنان هم در همین مسیر گام بر می دارند. عملکرد دولت دونالد ترامپ و وضعیت ترامپیسم یک حالت بسیار وقیحانه است. 

ترامپیسم در طول سه سال گذشته تمامی مرزهای عرف های دیپلماتیک، رویه های معمول سیاسی و ادب و احترام در سیاست خارجی را پشت سر گذاشته است. به همین دلیل است که سفیر امریکا در لبنان، اخیرا با کنار زدن تمام عرف های دیپلماتیک، مستقیما به دخالت در امور داخلی کشور محل ماموریتش می پردازد. معلوم است که آقای ترامپ و دولت برخواسته از چنین شخصی، که هیچ عرف و آدابی را به رسمیت نشناسند. امریکایی ها تلاش می کنند جنگ روانی سنگینی را به راه بیندازند تا اراده مردم مقاوم لبنان را بشکنند. امریکایی ها با تبلیغات و ترویج این ایده که حزب الله مقصر تحریم ها و محاصره اقتصادی لبنان است، می خواهند مردم را علیه سمبل مقاومت لبنان بشورانند و حمایت مردمی از این گروه را کم کنند. حزب الله سمبل ملی و افتخار لبنان است که همه اقشار و طوایف با افتخار به آن نگاه می کنند. همه گروه ها و طوایف لبنانی در مقاومت در برابر اشغالگری و تعرض خارجی با حزب الله همراهند. مردم لبنان، مردم آگاه و مقاومی هستند؛ اگر این گونه نبود، امریکا دهه ها پیش با کمک عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی می توانست اراده مردم لبنان را بشکند، در دورانی که لبنان زیر بمباران های سخت و سنگین در بیروت و جنوب زندگی می کردند. تلاش های واشنگتن، اقدامات عبث و بیهوده ای است که نهایتا جز ریختن بیشتر آبروی امریکا نتیجه دیگری برای این کشور در لبنان نخواهد داشت. امروز، دولت حسن دیاب در بیروت وارث اقتصاد دولت های قبلی است. دولت هایی که به خصوص در دوره سعد حریری کشور را زیر بار فساد و ورشکستگی فرو بردند. حریری به طور سنتی به دلیل نسبت خانوادگی و با حمایت دولت های خارجی به ویژه عربستان سعودی حکومت را در لبنان سال ها در اختیار داشت و مشکلات اقتصادی گسترده کنونی امروز در لبنان، میراث سوءمدیریت و فساد جاری در دولت او و دیگر اسلافش است. دولت دیاب تلاش می کند که این روزها را با درایت پشت سر بگذارد. قطعا مبارزه با این حجم از فساد و مشکلات اقتصادی بی دردسر و ساده نیست، اما مردم لبنان قطعا به دولت کشورشان کمک می کنند تا بدون نیاز به دخالت خارجی از این دوره سخت هم عبور کنند.