آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۱
ادبیات
۱۴

بررسی وضعیت ادبیات کودک و نوجوان در گفت و گو با مهدی رجبی و محمدرضا شمس

عاقبتی ترسناک در انتظار جامعه دور از کتاب

گفتگو: مریم شهبازی

از روزگاری که دارالفنون و مدارسی به سبک و سیاق جدید در کشورمان دایر شد و از سوی دیگر شاهد راهیابی روزنامه ها به فرهنگ روزمره مردم، همه گیر شدن صنعت چاپ، ترجمه متون خارجی و دیگر جلوه های مختلف دنیای مدرن  بودیم سال ها می گذرد؛ همان مظاهری که نه تنها شکل و شمایل ایران دوره مشروطه را عوض کرد بلکه حتی منجر به تولد ادبیات کودک و نوجوان در کشورمان شد. آغازی که با حضور چهره های شاخصی همچون نسیم شمال، بهار، ابوالقاسم لاهوتی و میرزا اسماعیل خان تبریزی همراه شد و حوزه تازه ای را در بخش مهمی از فرهنگ مان رقم زد. با وجود عمر به نسبت کوتاهی که از ورود این بخش به ادبیات معاصرمان می گذرد اما شاهد روندی رو به رشد در داستان نویسی گروه سنی کودک و نوجوان بوده ایم. آثاری که با پند و اندرزدهی بی واسطه آغاز شدند و حالا به وضعیتی قدم گذاشته که نویسندگان این عرصه معتقد به پرهیز از آموزش مستقیم هستند و حتی برای جنبه های زیبایی شناختی و ویژگی های ادبی اثر هم جایگاه ویژه ای قائل هستند. این تغییر نگاه تا جایی پیش رفت که شاهد انتشار آثار برخی اهالی این عرصه حتی در آن سوی مرزها بودیم؛ از نوشته های افرادی همچون هوشنگ مرادی کرمانی گرفته تا فرهاد حسن زاده و... که برخی نه تنها به زبان های دیگر ترجمه و منتشر شده اند بلکه حتی به کتاب های درسی مدارس غربی هم راه یافته اند. با وجود همه محدودیت های پیش روی دایره جغرافیایی زبان فارسی و از سویی نپیوستن ایران به معاهده کپی رایت، شاهد موفقیت هایی در این عرصه بوده ایم، هرچند که به تبع شرایطی که تحریم های سیاسی و اقتصادی حاکم بر کشورمان سبب شده و حالا شیوع کرونا هم بیش از پیش بر شدت آنها افزوده اوضاع چندان خوبی بر این بخش ادبیات مان حاکم نیست. بخشی از گفته های نویسندگان این عرصه را در گفت و گوهایی  با محمدرضا شمس و مهدی رجبی از فعالان ادبیات کودک و نوجوان می خوانید. اینکه ادبیات این گروه سنی، بویژه در عرصه تالیف شرایط مطلوبی ندارد و سیاستگذاران کشور اگر خواهان هدایت جامعه فردا به سوی ایرانی بهتر هستند باید از همین حالا با سرمایه گذاری برای کودکان و نوجوانان آغاز کنند؛ اتفاقی که تحقق بخش مهمی از آن در گرو کتابخوان شدن نسل آینده است. محمدرضا شمس را آنهایی که پیگیر ادبیات کودک و نوجوان هستند می شناسند؛ نویسنده ای که علاوه بر تالیف در عرصه ترجمه هم حضوری جدی دارد؛ او کمی بعد از پیروزی انقلاب با رسانه های خاص کودک و نوجوان همچون «کیهان بچه ها»، «رشد»، «سروش نوجوان» و... هم همکاری پیوسته داشته؛ برخی داستان های شمس در کتاب های درسی مقطع دبستان هم جای گرفته اند. اما مهدی رجبی، نویسنده به نسبت جوانی است که از ورود او نیز به این عرصه سال ها می گذرد. رویکردی که رجبی در اغلب نوشته هایش در پیش گرفته گویای توجه او به مسائل روانشناختی و از سویی مشکلاتی است که کودکانی با شرایط خاص جسمی یا اجتماعی درگیر آنها هستند. نوشته های رجبی در برخی جایزه ها و جشنواره های جهانی موفق به کسب عنوان برگزیده شده که از جمله آنها می توان به برگزیده فهرست کتابخانه مونیخ و همچنین جایزه کلاغ سپید آلمان اشاره کرد. درباره وضعیت فعلی ادبیات کودک و نوجوان از زبان این دو نویسنده کشورمان می خوانیم.
آقای رجبی ارزیابی تان از وضعیت فعلی کتاب های کودک و نوجوان بویژه در بخش تالیف چیست؟

وضعیت پیچیده ای است؛ هم از جهت شرایط نامطلوب اقتصادی و هم محدودیت ها و موانعی که ابتلا به کرونا ایجاد کرده و مشکلاتی افزون برگذشته را به نشر و فرهنگ مان تحمیل کرده است. هرگاه شرایط نامطلوب می شود نخستین قربانی، عرصه فرهنگ و بویژه کتاب است. نمی دانم چه بر سر بخش های مختلف نشرمان خواهد آمد؛ به گمانم باید کمی بیشتر صبر کنیم چراکه هرچه بگویم ممکن است برعکس آن رخ بدهد. از معدود کارهایی که این روزها تا حدی فرهنگ را زنده نگه می دارد همین اقدامات برخی دوستان و علاقه مندان در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است که البته خود من علاقه چندانی به آن ندارم. با این حال همین کارها به مخاطبان کم سن و سال این مساله را گوشزد می کند که حتی در شرایط فعلی هم نباید کتابخوانی را فراموش کنیم. ما ملتی هستیم که بهای چندانی برای تولیدات فرهنگی قائل نیستیم و نه تنها مسئولان، بلکه خودمان هم به محض مواجهه با هر مشکلی اولین کالایی که از زندگی مان حذف می شود کتاب است؛ تازه اگر کتاب جایی در سبد خرید خانوارمان داشته باشد. این در حالی است که کتاب همان مهم ترین بخش زندگی است که نباید حذف شود. اگر کتاب از زندگی کودکان و نوجوانان حذف شود، به رغم کسب مدارک تحصیلی متعدد بازهم با افرادی بی سواد ازنظر فرهنگی- اجتماعی روبه رو خواهیم بود. ادبیات یکی از مهم ترین ابزارها در راستای آگاه سازی بچه ها در قبال آدم ها، جامعه و حتی محیط زیست است. باید به هر ترتیبی چراغ عرصه نشر را روشن نگه داشت تا این سال سخت تمام شود.

در ماه های اخیر شاهد مراجعه بیشتر مردم به پلتفرم های فروش کتاب برای آثار چاپی یا حتی فرمت های دیجیتالی آن همچون e-book بوده ایم؛ این استقبال توانسته تا حدی منجر به حفظ مخاطبان کتاب های کودک و نوجوان شود؟

فکر نمی کنم آن چنان تاثیری به جای گذاشته باشد. آن طور که از آمار کتاب های خودم و شنیده ها درباره آثار دیگر دوستان متوجه شده ام اوضاع خیلی بدتر از قبل شده است. اینکه فکر کنیم پلتفرم های فروش کتاب جبران محدودیت های مراجعه به کتابفروشی ها را کرده اند تصور اشتباهی است. اگر فروش اینترنتی تاثیر قابل توجهی گذاشته بود شاهد کم شدن فاصله انتشار کتاب ها بودیم؛ اما این طور نشده است.

و این مساله چه تاثیری در کم توان شدن کتاب های تالیفی این گروه سنی داشته؟

برای آنکه امکان ادامه حیات از ناشران در شرایط دشوار فعلی سلب نشود آنان ترجیح می دهند به سراغ نویسندگانی بروند که صاحب آثاری منتخب در جوایز بین المللی شده اند یا منتقدان جهانی درباره موفقیت آنها اتفاق نظر داشته اند. وضعیت فروش ترجمه، هرچقدر هم بی کیفیت باشند خیلی بهتر از کتاب های تالیفی است. اما وقتی بحث تالیف، بویژه کتاب چاپ اولی از نویسندگان جوان به میان می آید ناشر ناچار به حساب و کتاب می شود! حالا بحث سود پیشکش، مساله اصلی نگرانی از بازگشت سرمایه اصلی است. خروج از چنین شرایطی وظیفه مسئولان فرهنگی است؛ اینکه حتی برای شرایط بحرانی هم تمهیدات اقتصادی در نظر بگیرند تا بخش فرهنگ و بویژه کتاب از ادامه حیات خود بازنمانند. اینکه می گویم شرایط بهتر نشده بخشی براساس وضعیتی است که خودم تجربه می کنم؛ بااینکه سال هاست نوشتن حرفه اصلی زندگی ام شده اما تحت تاثیر وضعیت فعلی درآمدم چیزی نمانده که به صفر برسد. اگر چاره ای اندیشیده نشود، با توجه به اینکه همچنان با کرونا دست به گریبان خواهیم بود چیزی از نشرمان باقی نمی ماند.

و باید منتظر تعطیلی تالیفات کودک باشیم؟

اگر اوضاع به همین روال ادامه پیدا کند چیزی نمانده که تالیف آثار کودک و نوجوان تعطیل شود. باز اوضاع ترجمه بهتر است و مشکلات کمتری پیش روی آن قرار دارد؛ اما بزرگ ترین بحران متوجه ما نویسندگان است که دیگر کاری از عهده مان ساخته نیست. مهم ترین مسئولیت به عهده مسئولان و همه آنهایی است که باید از فرهنگ دفاع کنند، از رسانه ای نظیر تلویزیون گرفته تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید برای تداوم حرکت صنعت نشرمان تلاش کنند. صنعت نشر چرخه گسترده ای را شامل می شود که حذف یا تضعیف روزافزون آن منجر به بیکاری طیف وسیعی می شود که باید منتظر تبعات آن برای کلیت جامعه باشیم. یکی از اتفاقات خوبی که طی این سال ها شاهد آن بودیم ورود نویسندگان جوانی به ادبیات کودک و نوجوان بوده که برخلاف نسل های قبل، با نگاهی جدی به این عرصه، نوشتن را آغاز کرده اند و برخوردار از دانش نظری خوبی هستند. مگر تعداد کل نویسندگان کودک و نوجوان و همچنین گروه سنی بزرگسال در نهایت چند نفر می شود که نتوان از آنان حمایت کرد؟ در بهترین شکل ممکن، حتی با احتساب آنهایی که فقط یک کتاب نوشته اند به پنج هزار نفر می رسد. حالا بماند که تعداد نویسندگان جدی همه گروه ها شاید در خوش بینانه ترین شکل 200 نفر شود. خسارت فرهنگی عظیمی است که جبران آن هزینه بسیاری را طلب می کند؛ هرچند که شاید تا حدی هم غیرممکن باشد.

تعطیلی بخش تالیف چه تبعاتی برای جامعه به دنبال دارد؟

وقوع این اتفاق شکل گیری جامعه نابهنجاری را سبب می شود؛ در شرایطی که افتخارمان به فرهنگی چند هزار ساله است باید برای بقای آن کاری کنیم. در استفاده از ابزار مهمی همچون ادبیات در جامعه پذیری افراد به هر دو حوزه تالیف و ترجمه به یک اندازه نیاز است. اگر کم کم نویسندگانمان دلسرد شده و دست از کار بکشند امکان کسب تجربه فرهنگی از داشته های خودمان برای بچه های غیرممکن می شود. آن وقت است که بچه ها با محیط زیست و آدم های جامعه ای که در آن زندگی می کنند و... غریبه می شوند. کتاب خارجی هم خوب است اما در آن خبری از این فرهنگ مشابه و دردهای مشترک و حتی خوشی های شبیه هم نیست.

و چه آسیبی متوجه نسل آینده می شود؟

عاقبت ترسناکی است. در ایران با حدود 15 میلیون دانش آموز روبه رو هستیم؛ حتی اگر آنان را 10 میلیون نفر هم در نظر بگیریم همچنان رقم قابل توجهی است. با این حال تیراژ کتاب ها درنهایت یک هزار و اغلب پانصد نسخه است. چرا؟ چون عموم ما ایرانیان کتاب نمی خوانیم. بعد می گوییم چرا کتاب های ما با تیراژهای آن چنانی منتشر نمی شوند. اگر چنین گلایه هایی مطرح می کنیم باید آن طرف ماجرا را هم ببینیم. اینکه اگر مسئولان کاری نمی کنند خودمان هم توجهی به ضرورت مطالعه در میان اعضای خانواده نداریم. بچه ای که دور از کتاب پرورش پیداکرده عجیب نیست که در نوجوانی به دنبال فالو کردن فلان آقایی برود که از هر لفظ ناشایست یا صحبتی برای جذب مخاطبان کم سن و سال بهره می گیرد. کودکانی که اینچنین به هفده- هجده سالگی برسند که دیگر قابل تغییر نیستند. حالا هرچقدر بگوییم رسانه ملی باید توجه بیشتری به ترویج کتابخوانی داشته باشد کسی جدی نمی گیرد؛ برنامه یک ساعته آخر شب، آن هم وقتی همه خواب هستند که تاثیری به جای نمی گذارد. ای کاش مسئولان رسانه ملی بگذارند پای نویسندگان به رادیو و تلویزیون باز شود. مگر کتاب گناهی کرده که برخی این چنین درصدد نادیده گرفتن آن هستند.

فارغ از اینکه مسئولان بالاخره کاری می کنند یا نه، توصیه ای برای والدینی داشته باشید که هنوز متوجه ضرورت مطالعه نشده اند.

ابتدای امر شاید ندانیم که حذف کتابخوانی چه تاثیری بر زندگی فرزندانمان به جای می گذارد، اما کمی که بگذرد و ببینیم الگوی آنها افراد مبتذل شبکه های اجتماعی شده اند آن وقت است که تازه متوجه می شویم چه کرده ایم! آن وقت است که پدر خانواده از پرخاشگری دختر یا پسرش گلایه دارد و می گوید من که برای رفاه فرزندم هرکاری کرده ام پس چرا این طور شد. از این پدر و مادر باید پرسید که در سال های کودکی فرزندت برای او چند مرتبه کتاب خواندی؟ اصلا حواست بود که کتابخوانی هم باید به عادتی در زندگی اش تبدیل شود. اینها بخشی از آن روی ماجرایی است که بدون جست و جو درباره چرایی اش تنها گلایه می کنیم. بچه ها را باید به سمتی هل داد که بخواهند بیشتر بدانند؛ آن وقت است که شاهد کاهش قابل توجه ناهنجاری های فردی و حتی اجتماعی خواهیم بود.

ارزیابی تان از عملکرد رسانه ها در این زمینه و حتی میزان اثرگذاری آن چیست؟

رادیو و تلویزیون از اثرگذارترین رسانه های کشورمان است که مسئولان آن متاسفانه کاری نمی کنند؛ برنامه هایی ساخته و پخش می شود اما آن قدر کم هستند که نمی توان انتظاری از آنها داشت. اگر مسئولان رسانه ملی خواهان اقدامی در این زمینه باشند باید در ساعت های پرمخاطب خود برنامه هایی را به نهادینه کردن فرهنگ مطالعه اختصاص بدهند. اگر عزمی در این زمینه باشد که به گمانم نیست، کارهای زیادی می توان کرد تا کودکان و نوجوانان جذب کتابخوانی شوند. در این زمینه می توان حتی از اثرگذاری شخصیت های تلویزیونی پرطرفدار میان بچه ها نظیر عمو پورنگ اشاره کرد. به خاطرم هست که دریکی از برنامه ها، مادری تماس گرفت که: «عموپورنگ چکار کنم؟ بچه ام غذا نمی خوره و می گه عموپورنگ باید به من بگه که غذا بخورم!» این تنها بخشی از قدرت رسانه است؛ خب عموپورنگ اگر به بچه ها بگوید که کتاب بخوانند، کتاب هم می خوانند. هنرمندان این چنینی علاوه بر هنر خودشان، درنتیجه سرمایه گذاری خود جامعه به این مرحله رسیده اند. چرا از قدرت آنان استفاده نکنیم؟ این اتفاقی نیست که تنها با یک مرتبه در ماه رخ بدهد، باید برنامه ریزی روزانه انجام شود.

اتفاقی که در دهه اخیر شاهد آن بودیم ورود نویسندگانی به عرصه کودک و نوجوان است که به تئوری های نوشتن، اصول روان شناختی و از سویی مسائل اجتماعی توجه دارند؛ به نظر می رسد با نسل جدیدی از نویسندگان این گروه سنی طرف هستیم. اگر همچنان شاهد حمایتی از سوی این بخش فرهنگمان نباشیم با احتمال از دست دادن این افراد روبه رو خواهیم شد؟

 وقوع این اتفاق چندان دور از تصور نیست، نویسنده ای که نه قدر می بیند و نه منفعت مادی نصیب او می شود به مرور دلسرد می شود. من نویسنده که تقریبا از هجده سالگی ام نوشتن را شروع کرده ام هنوز هیچی ندارم. این اتفاق بدی است که متوجه فرهنگمان شده و حیات آن را به خطر می اندازد. اهالی کتاب سال هاست با عشق کار می کنند، بااین حال باید شرایطی فراهم شود که حداقل های زندگی آنان فراهم شود. از دست دادن توازن تالیف و ترجمه اتفاق بدی است. ترجمه راهی است برای آشنایی ما با داشته های جهانی، منتهی درصورتی که توازن آن با تالیف حفظ شود. در غیر این صورت ترجمه به بازاری تجاری تبدیل می شود و کم کم مهم ترین هدف ناشران بیش از فعالیت های اقتصادی، کسب سود است و فرهنگ فراموش می شود. وقتی فرهنگ جایگاهی درستی در زندگی مان پیدا کند آن وقت نگرانی کمتری برای رفت وآمد فرزندانمان در اجتماع داریم؛ خیالمان راحت است هم آدم هایی که با آنان در ارتباط هستند از طریق فرهنگ هنجارهای اجتماعی- اخلاقی را یاد گرفته و هم بچه ها رفتار صحیح در برابر خطرهای احتمالی را می دانند. اینها مواردی است که از طریق مصرف کالاهای فرهنگی در آدم ها نهادینه می شود.

از بحث ارزیابی وضعیت ادبیات کودک و نوجوان که بگذریم، سال ها از وقوع بیماری هایی همچون طاعون یا حتی بروز حوادثی نظیر جنگ جهانی دوم می گذرد بااین حال همچنان شاهد تالیف آثار متعددی در این رابطه هستیم. فکر می کنید پاندمی کرونا تا چه اندازه ادبیات امروزمان را تحت تاثیر خود قرار بدهد؟

اثرگذاری این اتفاق جهانی از همین حالا شروع شده، حتی آن طور که در خبرها خوانده ام همین حالا آثار متعددی در جهان نوشته شده که به مرور منتشر می شوند. با فاجعه ای در سطح گسترده جهانی روبه رو هستیم که همه وجوه زندگی امروز را تحت تاثیر قرار داده؛ بخش مهمی از ادبیات هم بازتاب اتفاقاتی است که بر اجتماع می گذرد. کرونا به رغم همه تبعات منفی اش برای انسان امروز لازم بود، باید اتفاقی رخ می داد تا برخی از چیزهایی که فراموشمان شده را به یادآوریم؛ متاسفانه یادمان رفته بود که زندگی مان به یکدیگر گره خورده است. سال هاست خودخواهانه در حال تغییر و از میان بردن اکوسیستم به نفع خودمان هستیم، من کاری به نظریه توطئه و مباحث سیاسی که درباره شیوع این بیماری می گویند ندارم، این اتفاق را به نوعی پاسخ طبیعت به تعدی های پی درپی به حیات آن می دانم.

آقای شمس به عنوان یکی از فعالان ادبیات کودک و نوجوان، ارزیابی تان از وضعیت فعلی کتاب های این گروه سنی چیست؟

همچون ادبیات بزرگسال آسیب های متعددی متوجه این بخش است که از جمله آن می توان به شرایط نابسامان ترجمه اشاره کرد. مخالفتی با انتشار آثار خارجی ندارم، چراکه نشر و حتی فراتر از آن ادبیات مان به آشنایی با داشته های ادبی جهان نیازی جدی دارد؛ بویژه که ما بسیاری از مباحث و اصول ضروری برای ورود به ادبیات کودک و نوجوان را از آن سوی مرزها گرفته ایم. اما نکته ای که به آن تاکید دارم ضرورت برقراری توازن میان تالیف و ترجمه است. با این حال بازار کتاب مان مملو از ترجمه هایی شده که از کمترین سطح استانداردها برخوردارند و حتی گاهی فاقد ارزش ادبی هستند.

 ناشران را چقدر می توان در بروز این آشفتگی مقصر دانست؟

شرایط اقتصادی و از سویی ناشران بی تجربه، نشرمان را به سوی افزایش همکاری با مترجمان جوان و بی تجربه ای کشانده که حق الزحمه کمتری طلب می کنند. طبیعی است که چنین افرادی نتوانند به سبک و لحن صاحب اثر وفادار بمانند و در اغلب مواقع دست به انتشار ترجمه های تحت اللفظی بزنند. این مساله رواج ترجمه هایی ناشیانه و بی کیفیت را سبب شده است.

 سر و سامان بخشیدن به این مشکل باید از خود بدنه نشر شروع شود یا از سیاستگذاران فرهنگی هم کاری ساخته است؟

فارغ از اقداماتی که می تواند از بدنه نشر آغاز شود دولت هم با سیاستگذاری اصولی تاثیر بسزایی خواهد داشت؛ کافی است مروری بر فعالیت معاونت فرهنگی در دوره اصلاحات داشته باشید؛ به خاطرم مانده که آن زمان ناشران در ازای انتشار هر کتاب ترجمه شده باید پنج اثر تالیفی منتشر می کردند.

 پس این طور نیست که برخی مسئولان می گویند امکان هیچ نظارتی وجود ندارد!

اگر متولیان فرهنگی بخواهند می توانند تا حدی این آشفتگی را سر و سامان ببخشند، همچون دوره ای که اشاره شد، البته من اصراری به انتشار تناسب پنج به یک تالیف نسبت به ترجمه ندارم اما مسئولان باید به فکر چاره ای جدی باشند. در انتخاب آثار خارجی باید دقت بیشتری صرف شود و ناشران هم نباید به سراغ مترجمانی بروند که هنوز ابتدایی ترین اصول این کار را نمی دانند. ترجمه ای که برخوردار از ویژگی های ادبی نباشد نه تنها دریچه تازه ای به سوی مخاطب و نویسندگان این عرصه باز نمی کند بلکه آسیب هم می زند.

 در این بین چه شرایطی برای تالیف قائل هستید؟ بویژه با آسیب هایی که تاکید دارید توجه افراطی به ترجمه سبب شده!

با توجه به مواردی که درباره برخی از آنها صحبت شد؛ تالیف در هیچ کدام از گروه های سنی حال و روز خوبی ندارد. افزون بر نابسامانی های ترجمه باید وضعیت بد اقتصادی کشور و به تبع آن بی توجهی مسئولان را هم به دلایل اثرگذار بر این شرایط اضافه کرد. توان اقتصادی مردم به شکل قابل توجهی کاهش یافته و همان معدود کتابخوان هایی که ضرورت این بخش را درک کرده بودند توان کمتری برای خرید آثار منتشر شده دارند. مسائل ناشی از کرونا هم که اندک رمق باقی مانده برای نشرمان را گرفته، دیگر خبری از برپایی جلسات نقد و بررسی یا حتی دوره های قصه خوانی نیست. در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی کارهایی می شود منتهی کافی نیستند و حتی گاهی به سبک و سیاقی غیراصولی برگزار می شوند که بیش از هدایت منجر به سردرگمی مخاطبان می شوند. هر چند که به گمانم به مرور شاهد تقویت اقدامات مجازی خواهیم بود و فعالان این عرصه راه خود را پیدا می کنند.

 حداقل در مورد ترجمه با این بحث روبه رو هستیم که مترجم یا ناشر به سراغ آثاری می رود که موفق به کسب جوایز مختلف شده اند یا در عرصه جهانی در زمره به اصطلاح bestsellerها قرار گرفته اند. با این حال شما همچنان تاکید دارید که حتی شاهد انتخاب آثار خوبی در بخش ترجمه هم نیستیم!

ضعف هایی که برشمردم قابل تعمیم به همه کتاب های ترجمه شده کودک و نوجوان نیست و بخشی از آثار ترجمه شده کیفیت خوبی دارند. کتاب هایی که از آن سوی مرزها به کشورمان راه پیدا می کنند باید آنقدر ترجمه های خوبی داشته باشند که به پیشبرد ادبیات معاصرمان کمک کنند و البته یکی از ملزومات وقوع چنین اتفاقی رعایت حق کپی رایت است. از سوی دیگر تا وقتی به «معاهده برن» نپیوسته ایم باید منتظر برخوردهای نامناسب در کشورهای دیگر با نویسندگان و ناشران خود باشیم. تقصیری هم ندارند؛ وقتی حقوق دیگران را نادیده بگیریم آنان هم ما را به رسمیت نمی شناسند. آسیب این مساله در ابعاد گسترده ای به همه ابعاد صنعت نشرمان لطمه می زند. بنابراین اگر در چنین اوضاعی دست به ترجمه می زنیم حداقل بهتر است به گونه ای باشد که انتشار این آثار به تبعات بین المللی آن ارزش داشته باشد. ترجمه براساس قوانین کپی رایت حتی بیش از اقدامات احتمالی مسئولان ثمربخش خواهد بود که یکی از ابتدایی ترین آنها محدود شدن ترجمه آثار از سوی مترجمان مختلف بویژه در گروه سنی نوجوان است.

 ضرورت محدود شدن ترجمه های چندباره را از جهت سردرگمی مخاطبان در انتخاب آثار می دانید؟

هم نکته ای که شما اشاره کردید و هم اینکه دیگر خبری از مسابقه ای که مدت هاست در انتشار آثار خارجی شاهد هستیم که به عرضه ترجمه های ناقص منجر شده نخواهیم بود. در اغلب موارد، بویژه در حوزه کتاب های کودک و نوجوان مخاطب آنقدر کم سن و سال است که متوجه ضعف ترجمه نمی شود و در عوض از کتابخوانی دور می شود.

 و نپیوستن ایران به معاهده برن چقدر در مهجور ماندن ادبیات کودک و نوجوان مان اثرگذار بوده؟

تا وقتی به قوانین بین المللی احترام نگذاریم آنها هم به سراغ ترجمه آثار ما نمی روند؛ این مساله در نهایت، حذف ادبیات کودک و نوجوان مان را از عرصه بین المللی به دنبال خواهد داشت. باید تا به امروز همه این مناسبات حل شده بود تا دیگران ما را به چشم راهزنان فرهنگی نگاه نکنند. با وجود همه ضعف هایی که متوجه ادبیات این بخش شده نویسندگان خوبی در زمینه ادبیات کودک و نوجوان قدم به عرصه گذاشته اند که قادر به ارائه کارهایی در حد بین المللی هستند. به گمانم یکی از مهم ترین دلایلی که نویسندگان ما در جوایز جهانی انتخاب نمی شوند همین مساله است که مناسبات جهانی را رعایت نمی کنیم. این مساله حتی به کاهش ارتباطات ما با دیگر اهالی نشر و در نتیجه اش ابهام در بخشی از حوزه های ادبیات کودک و نوجوان شده؛ آنچنان که به عنوان مثال در همین گروه سنی در جریان بخشی از تحولات و سبک های انتشار کتاب نیستیم.

 در عرصه کتاب های بزرگسال بخشی از ترجمه های ناقص به شتابی بازمی گردد که ناشران در عرضه کارهای مطرح دارند. در حوزه کودک و نوجوان همچنین مساله ای مطرح است یا اینکه همچنان مخاطبان این گروه سنی را جدی نمی گیرند؟

متاسفانه نهادهای ادبی و فرهنگی مان هنوز کودکان و نوجوانان را جدی نمی گیرند حالا ادبیات آنان که جای خود دارد؛ از اینکه کودکان آینده سازان کشورمان هستند می گویند اما این گفته ها همچنان در حد شعار مطرح است، حتی در برنامه های موفق تلویزیونی هم با جمله های اشتباهی روبه رو هستیم همچون اینکه: «چرا مثل بچه ها رفتار می کنی؟» و... به کار بردن این عبارت های تحقیر آمیز در برنامه هایی نظیر فیلم ها و سریال ها حاکی از همین نگاه اشتباه است. اگر بچه ها جدی گرفته می شدند که اینقدر ترجمه های بد روانه بازار نشرمان نمی شد.

 در شرایط امروز با نسل متفاوتی از پدران و مادران روبه رو هستیم، افرادی که به طور میانگین از سطح قابل قبول تحصیلات برخوردارند؛ در میان این خانواده ها هم شاهد توجه جدی به کتابخوانی نیستیم؟

حتی در میان این خانواده ها هم ارجحیت با کتاب های درسی است؛ البته شرایط قدری بهتر شده و روند رو به جلویی را شاهد هستیم. برخی والدین حتی در شرایط فعلی هم تا حد توان کتاب می خرند که این اتفاق خوبی است، حتی شیوع کرونا هم میان خانواده هایی که اشاره شد مانع کتاب خریدن آنان برای فرزندانشان نشده است. این تجربه ای است که خودم از طریق کانال قصه گویی ام درک کرده ام و می بینم که چقدر از آن استقبال می شود.