آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۱
حوادث
۱۲

بازگشت مرد 600 میلیاردی به کشور

گروه حوادث: مرد صراف که با خیانت در امانت 600 میلیارد تومان از یک شرکت دولتی کلاهبرداری کرده و تحت تعقیب اینترپل بود در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس دستگیر و به کشور بازگردانده شد.

به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، سردار کاظم مجتبایی جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا درباره جزئیات این پرونده گفت: متهم این پرونده بیش از چهار سال تحت تعقیب پلیس بین الملل ناجا بود که با درخواست اعلان قرمز از اینترپل جهانی، تعقیب و تلاش برای دستگیری وی آغاز شد و در نهایت یکشنبه شب گذشته وی از یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به کشور بازگردانده شد.

وی در ادامه تصریح کرد: متهم طی این چند سال به 4 کشور اروپایی و آسیایی سفر کرده بود و به دنبال راهی برای فرار از چنگال قانون بود اما با اقدام های اطلاعاتی و هماهنگی های دیپلماسی پلیس بین الملل ناجا با سازمان اینترپل جهانی بالاخره متهم در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس دستگیر و به کشور منتقل شد. بر اساس این پرونده متهم از یک شرکت دولتی120 میلیون درهم، معادل 600 میلیارد تومان کلاهبرداری و به نوعی خیانت در امانت کرده بود که با این پول ها، اقدام به ساخت و ساز در برخی کشورها کرده و به نوعی مرتکب پولشویی هم شده بود.

سردار مجتبایی خاطرنشان کرد: این متهم صرافی داشته و به نوعی امین یکی از شرکت های دولتی بود و فعالیت هایی برای آن شرکت انجام می داده اما پس از مدتی مرتکب خیانت شده و پول ها را به حساب شخصی خود منتقل کرده و پس از آن هم متواری شده بود.

وی افزود: ما برای استرداد مجرمان از سایر کشورها همواره با مشکلات و پیچیدگی هایی روبه رو هستیم و برای رسیدن به یک نتیجه درست باید دیپلماسی قوی پلیسی داشته باشیم و نیروهای پلیسی که برای انتقال و استرداد متهمان اعزام می شوند علاوه بر ورزیدگی جسمی و ذهنی باید مسلط به قوانین حقوقی و زبان های بین المللی نیز باشند که همین مساله دستگیری مجرمان و متهمان در داخل و خارج از کشور را متفاوت می کند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: در هرحال، این فرد پانزدهمین متهمی است که از ابتدای سال تاکنون به همت پلیس بین الملل ناجا و البته با هماهنگی دستگاه قضا به کشور مسترد شده و باید بگویم استرداد متهمان از ابتدای سال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 14 درصدی داشته است. ضمن اینکه عملیات محور شدن ماموریت ها و فعالیت های پلیس بین الملل ناجا تداوم خواهد داشت.