آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۰
جهان
۴
گزارش روز

سفیر امریکا به حزب الله، ایران و دستگاه قضایی لبنان توهین کرد

امریکا در لبنان؛ روی دور تند

شهاب شهسواری

دولت ایالات متحده امریکا بعد از تنگ تر کردن حلقه تحریم و محاصره علیه مردم لبنان، حالا با دیپلماسی تهاجمی سفیر جدیدش در بیروت، قصد دارد گروه های سیاسی لبنان را مقصر مشکلات ایجاد شده بر اثر تحریم ها و فشارهای اقتصادی امریکا معرفی کند. سفیر جدید امریکا در لبنان، دوروتی شی از جمعه هفته گذشته در یک سلسله مصاحبه با رسانه های لبنانی و شبکه خبری وابسته به دربار عربستان سعودی، اظهارات توهین آمیز و اتهام زنی های تندی را علیه حزب الله لبنان آغاز کرده است. اظهارنظرات تند سفیر امریکا در لبنان در طول یک هفته گذشته به صورت مستمر ادامه پیدا کرده است. این دیپلمات امریکایی در مصاحبه های خود علنا به مداخله در امور داخلی لبنان، توهین به گروه های سیاسی و نهادهای رسمی کشور و حتی حمله به شرکای خارجی لبنان مشغول است. همزمان یک رسانه لبنانی از تلاش امریکا برای افزایش فشار بر دولت لبنان برای اخراج نمایندگان منتخب حزب الله از پارلمان و دولت، پرده برداشته است. به نوشته روزنامه الاخبار، دولت امریکا از دولت های اروپایی خواسته است تا زمانی که حزب الله در دولت لبنان حضور دارد از هر کمکی به بیروت خودداری کنند. 

زانوی امریکا، روی گردن لبنان

لبنان در طول ماه های گذشته گرفتار مشکلات اقتصاد عدیده ای شده است و با شیوع گسترده ویروس کرونا و تنگ تر شدن حلقه محاصره اقتصادی امریکا به ویژه تصویب تحریم های جدید موسوم به سزار علیه سوریه که شریک مهم تجارت خارجی لبنان محسوب می شود، مشکلات اقتصادی در این کشور تشدید شده است. روزنامه الاخبار در تحلیلی نوشته است که دلیل کناره گیری سعد حریری، نخست وزیر پیشین لبنان و بی میلی او برای بازگشت به قدرت این بود که دولت امریکا و متحدان اروپایی اش تهدید کرده بودند، مادامی که نمایندگان منتخب ملت از حزب الله در دولت او حاضر باشند، امکان هر گونه کمک مالی به دولت لبنان وجود ندارد. سفیر امریکا در لبنان با تایید تلویحی این تحلیل گفته است:«عامل اصلی تمام مشکلات لبنان، حزب الله است.» هر چند سفیر امریکا در بخش دوم اظهاراتش به کمک هایی اشاره می کند که مدت هاست، امریکا پرداخت آنها را قطع کرده است و می گوید:«مشکل حزب الله است، نه ما که بزرگ ترین اعانه دهنده به دولت لبنان هستیم.» این اظهارات در حالی بیان می شود که آخرین جلسه حامیان بین المللی مالی لبنان، آذر ماه گذشته برگزار شد و دولت های اروپایی و امریکا هر گونه کمک به این کشور را به «اصلاحات اقتصادی و مبارزه با فساد» منوط کردند، شرطی که به گفته تحلیلگران لبنانی معنای واقعی آن «تصفیه لبنان از تمامی سیاستمداران شیعه، سنی و مسیحی نزدیک به مقاومت» است.

دولت جدید لبنان در پی رکود حاصل از شیوع بیماری کرونا و بسته شدن راه های ورود ارزهای خارجی به این کشور، مذاکراتی را با صندوق بین المللی پول برای دریافت یک وام جدید از این نهاد بین المللی آغاز کرده است. جبران باسیل، وزیر خارجه پیشین لبنان و رهبر بزرگ ترین فراکسیون پارلمان این کشور هشدار داده که اگر مذاکرات با صندوق بین المللی پول به نتیجه ای نرسد، وضعیت لبنان مشابه ونزوئلا خواهد شد. با کمبود شدید ارز در بانک های لبنان، نرخ برابری پوند لبنان در برابر دلار در ماه های گذشته به شدت تضعیف شده و بانک ها بنا به دستور بانک مرکزی، اجازه برداشت از سپرده های ارزی به شهروندان نمی دهند. این مشکلات باعث برگزاری تجمع های اعتراضی نسبت به معیشت و مشکلات مالی شده است.

مصاحبه های جنجالی خانم سفیر

مصاحبه تند و مداخله جویانه سفیر امریکا با شبکه سعودی باعث شد یک قاضی لبنانی، حکم ممنوعیت بازنشر این اظهارات توهین آمیز و افتراآمیز را در رسانه های لبنانی صادر کند. سفیر امریکا اما باز هم در برابر رسانه ها حاضر شد و نه تنها اتهام ها و اظهارات توهین آمیز خود را تکرار کرد بلکه دستگاه قضایی لبنان را «دیوانه» توصیف کرد و به اتهام زنی در مورد آزادی بیان در ایران پرداخت. اظهاراتی که به احضار او توسط وزارت خارجه لبنان و واکنش سفارت ایران در بیروت منجر شد. سفیر امریکا بعدازظهر یکشنبه به وزارت خارجه لبنان رفت و به دلیل دخالت در امور داخلی لبنان، تذکر رسمی دریافت کرد اما بلافاصله در یک مصاحبه دیگر با رسانه های لبنان مدعی شد:«بیروت عذرخواهی رسمی اش را به من ابلاغ کرده است.» 

مصاحبه سفیر امریکا در لبنان با شبکه سعودی الحدث، یک بحران تازه سیاسی و دیپلماتیک در لبنان رقم زده است. یک روز بعد از آنکه دوروتی شی، سفیر ایالات متحده امریکا در بیروت در مصاحبه ای با شبکه خبری الحدث، حزب الله لبنان را «یک گروه تروریستی» نامید و از «نگرانی شدید دولت امریکا به خاطر نفوذ حزب الله در حاکمیت لبنان» گفت، محمد مازح، یک قاضی ارشد لبنانی در شهر صور، رسانه های این کشور را از انتشار این مصاحبه و اظهارات توهین آمیز سفیر ایالات متحده امریکا علیه یک حزب سیاسی لبنانی منع کرد. سفیر امریکا همچنین از رهبران احزاب لبنانی خواسته بود تا مسیر سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله را در پیش نگیرند و تقصیر وضع کنونی لبنان را بر گردن امریکا نیندازند. 

سفیر امریکا در بیروت با انتشار بیانیه ای حکم دستگاه قضایی لبنان را «رقت انگیز» توصیف کرد و گروهی از رسانه های لبنانی در اعتراض به این حکم، عامدانه به بازپخش مصاحبه سفیر امریکا اقدام کردند. شبکه خبری ال بی سی لبنان این حکم را «غیرالزام آور و غیرقابل اجرا» خوانده است. شبکه ام تی وی لبنان مصاحبه تازه ای با این دیپلمات امریکایی ترتیب داده که سفیر امریکا در آن به شکلی توهین آمیز در مورد ایران صحبت می کند. دورتی شی در گفت وگو با شبکه ام تی وی لبنان می گوید:«تلاش برای ساکت کردن رسانه های لبنانی، کشوری که به رسانه های آزادش شناخته می شود بسیار رقت انگیز است. چنین اقداماتی مختص کشورهایی همچون ایران است.» سفارت ایران در لبنان در واکنش به این اظهارات اعلام کرد:«هر چه او بیشتر اراجیف ببافد به خود و کشورش بیشتر توهین می کند. او حق ندارد از خلال اراجیفی که می بافد به کشور دیگری ضربه بزند.»

 منال عبد الصمد، وزیر اطلاع رسانی کابینه حسن دیاب، نخست وزیر لبنان هم گفته است که «هیچ کس حق ندارد، حق آزادی بیان و آزادی رسانه ها در پوشش اخبار را محدود کند.» بر اساس حکم دادگاه هر رسانه ای که اقدام به پخش اظهارات سفیر امریکا کند به جریمه 200 هزار دلاری و یک سال منع فعالیت محکوم خواهد شد. برخی رسانه های لبنانی گفته اند که قاضی مذکور قرار است از سوی نهادهای بازرسی دستگاه قضایی لبنان مورد بازخواست قرار گیرد اما محمد مزاح گفته که وجدانش راحت است و حکم خود را کاملا منطبق با قانون می داند. او تاکید کرده است اگر این حکم او مورد بازبینی قرار گیرد از مقام قضاوت در لبنان کناره گیری خواهد کرد.

تظاهرات در حمایت از دستگاه قضایی

عصر روز یکشنبه، صدها شهروند لبنانی در حمایت از حکم دادگاه در ممنوعیت انتشار اظهارات سفیر امریکا در رسانه های لبنان به خیابان های بیروت ریختند. روی پلاکاردهایی که در دست معترضان بود، نوشته شده بود «می میریم، ذلت نمی پذیریم» و «ما همه محمد مازح هستیم» روز دوشنبه نیز تعدادی از جوانان لبنانی با تجمع در برابر وزارت خارجه لبنان در بیروت خواستار اخراج سفیر امریکا به دلیل توهین ها و مداخلاتش در امور داخلی کشور شدند.روزنامه الاخبار در یادداشتی به قلم میثم رزق نوشته است: «واشنگتن نمی خواهد تا زمانی که حزب الله در دولت مشارکت دارد، لبنان سر پا شود. این امری است که دیگر محرمانه نیست به ویژه که مقامات مسوول امریکایی، یکی پس از دیگری شروط مطلوب خود از دولت لبنان را طرح کردند و خواستار پاسخگویی این دولت به شروط مذکور شدند تا در مقابل آن، کشور را از فروپاشی نجات دهند. رویکردی که «مایک پمپئو» وزیر خارجه امریکا در 22 مارس 2019 از آن پرده برداشت و در این روز لبنانی ها را تهدید کرد و خواستار مقابله آنها با حزب الله به عنوان یکی از شروط برای «پیشرفت به عنوان مردمی مغرور» شد.» به گزارش فارس، این تحلیلگر لبنانی می نویسد: «راه حل پیش رو ممکن است امتیازدهی در چارچوب معادله طراحی شده امریکایی مبنی بر یا گرسنگی و فروپاشی یا خلع سلاح حزب الله در کنار مطالباتی که ترسیم مرزها با فلسطین براساس اصول امریکایی یکی از آنهاست، باشد. معادله ای که مقاومت زیر بار آن نخواهد رفت و نخواهد پذیرفت و سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان پیش تر به صراحت گفته است: کسی را که می خواهد به ما گرسنگی دهد، خواهیم کشت.»

احتمال شکست مذاکرات با صندوق بین المللی پول

دولت حسن دیاب در حالی که همچنان تلاش می کند تا موافقت صندوق بین المللی پول برای دریافت وام را به دست بیاورد، با اختلاف نظرهای جدی در میان تیم مذاکره کننده لبنان با صندوق بین المللی پول مواجه شده است. روزگذشته دومین مقام ارشد تیم مذاکره کننده لبنان در یک ماه گذشته، از مقام خود استعفا داد. این استعفاها پس از آن رخ می دهد که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در مورد آمار اقتصادی این کشور دچار اختلاف نظر شدند. آلن بیفانی، عضو تیم مذاکره کننده لبنان با صندوق بین المللی پول روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجدید لبنان تاکید کرد به دلیل اعتراض به نحوه مدیریت بحران مالی از مقام خود کناره گیری کرده است. پیش از این نیز هنری چائول، مذاکره کننده دیگر لبنانی از مقام خود کناره گیری کرده بود و در مصاحبه با رسانه ها گفته بود که به دلیل «سنگ اندازی مقام های سیاسی، مالی و بانکی کشور که تلاش می کنند ابعاد بحران مالی را پنهان کنند» از مقام خود کناره گیری کرده است. صندوق بین المللی پول، برآورد دولت لبنان از میزان ضرر و زیان دولت بر اثر رکود اقتصادی را پذیرفته است، اما برخی مذاکره کنندگان لبنانی و ریاض سلامه، رییس کل بانک مرکزی لبنان که از جناح هواداران غرب در این کشور است، دولت را به پنهانکاری و کم نشان دادن رقم های ضرر و زیان اقتصادی در این کشور متهم کرده اند.