آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۳
رسانه: دور دنیا
۸

عدنان منصور، وزیر خارجه پیشین لبنان در گفت و گوی اختصاصی با جام جم : سفیر آمریکا حق دخالت در امور داخلی لبنان را ندارد

گفتگو: علی صفایی

اظهارات مداخله جویانه دورتی شیا، سفیر آمریکا در بیروت علیه حزب الله لبنان و دیگر گروه های مقاومت، خشم شهروندان لبنانی را برانگیخته است. اگرچه وزارت خارجه لبنان، سفیر آمریکا را به دلیل توهین به حزب الله و اظهار نظر در خصوص معادلات داخلی بیروت احضار کرده و به وی تذکر داده، اما به نظر می رسد واشنگتن قصد دارد به جوسازی های خود علیه جبهه مقاومت در منطقه ادامه دهد. در این باره با دکتر عدنان منصور، وزیرخارجه پیشین لبنان گفت وگو کرده ایم .
 اظهارات سفیر آمریکا در لبنان علیه جریان مقاومت و به صورت خاص، حزب الله را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا به لحاظ حقوقی سفارتخانه یک کشور خارجی ، حق دخالت در امور داخلی کشور میزبان را دارد؟

مسلم است که سفیر آمریکا در بیروت، پروتکل های بین المللی و خطوط قرمز دیپلماتیک را زیر پا گذاشته و به همین دلیل نیز به وزارت خارجه احضار شده است. این اقدام غیرقابل قبول ، توجیه ناپذیر و خلاف مقررات حقوقی و دیپلماتیک تعریف شده در حوزه بین الملل است. بدیهی است دولت آمریکا باید بابت این سخنان و مواضع سفیر خود، پاسخگو باشد. این چندمین بار است چنین رفتاری از سوی سفیر آمریکا در بیروت سر می زند. اظهارات وی، نشان از خشم واشنگتن از جریان مقاومت و حزب الله لبنان دارد. خشمی که معلول  پیروزی های بزرگ حزب الله در برابر رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه و لبنان است. سفیر آمریکا نه تنها علیه حزب ا...، بلکه علیه امنیت ملی لبنان اقدام کرده است. در کنوانسیون وین، مشخص شده است که دیپلمات ها و سفرا چه وظایف و حدودی در یک کشور میزبان دارند. در این کنوانسیون آمده است سفیر اجازه ندارد درخصوص امور داخلی یک کشور اعلام موضع کرده و گروه های سیاسی یا مردم را علیه یک جریان و حزب دیگر تحریک کند. اما سفارت آمریکا به صراحت دست به چنین اقدامی زده است.

 بنابراین، در اینجا صرفا بحث اظهارات سفیر یک کشور بیگانه علیه حزب الله مطرح نیست، بلکه نقض مقررات دیپلماتیک و توهین وی به یک ملت نیز مدنظر است.

 دلیل جوسازی های اخیر سفارت آمریکا علیه حزب الله لبنان و هم پیمانان آن را چگونه ارزیابی می کنید؟ سفیر آمریکا رسما حزب الله و متحدان آن را نسبت به اعمال تحریم های اقتصادی بیشتر تهدید کرده است.

باید این حقیقت را پذیرفت که حزب الله لبنان محاسبات آمریکا و متحدان آن در منطقه را بر هم زده است. ما به خوبی مشاهده می کنیم که حزب الله با ورود مسوولانه خود به سوریه، چگونه  همراه دیگر اضلاع جریان مقاومت نقشه های واشنگتن در دمشق را ناکام گذاشت. در حال حاضر نیز آمریکا و رژیم صهیونیستی در مسیر تحقق معامله قرن، با قدرت حزب الله و دیگر گروه های مقاومت مواجه هستند. هم افزایی قدرت گروه های مقاومت، به مانعی بزرگ در برابر آمریکا و هم پیمانان آن تبدیل شده است. همچنین قدرت و ابتکار عمل حزب الله در دفاع از مرزهای زمینی و دریایی لبنان و فراتر از آن، بیرون راندن دشمن صهیونیستی از خاک کشورمان، واشنگتن و تل آویو را به بازیگرانی شکست خورده در بیروت و منطقه تبدیل کرده است. از این رو آمریکا و برخی کشورهای اروپایی ، قصد دارند با افزایش فشارها بر حزب ا...  و هم پیمانانش، مانع تمرکز این جریان بر نقشه های شوم خود شوند.

 واکنش ملت لبنان در برابر تحریم هایی که آمریکا علیه جریان مقاومت اعمال می کند، چگونه خواهد بود؟

ملت لبنان حامی حزب الله و جریان مقاومت هستند. به طور کلی، آمریکا عادت کرده است دولت ها و جریان هایی را که قصد دارند به صورت مستقل و به دور از پذیرش حاکمیت و سلطه واشنگتن و تل آویو در منطقه رفتار کنند، تحت فشار قرار دهند. حتی ما مشاهده می کنیم که آمریکا نه تنها علیه حزب ا...، بلکه علیه ایران، سوریه ، روسیه و دیگر کشورها و گروه هایی که مخالف تحقق طرح های مداخله گرایانه آمریکا در منطقه هستند نیز تحریم هایی وضع کرده است تا آنها را تحت فشار قرار دهد.

آمریکا در همین زمینه سعی کرده است سخت ترین تحریم ها را علیه مقاومت لبنان اعمال کند. اما حزب الله در طول سال های گذشته و اخیر نشان داده است که راه ایستادگی و مقابله با توطئه های آمریکا و رژیم صهیونیستی را به خوبی می داند و در مقابل این فشارها تسلیم نمی شود. بنابراین، حزب الله مسیر همیشگی خود در منطقه  را ادامه خواهد داد. 

 
مکث
عدنان منصور در یک نگاه

عدنان منصور(متولد سال 1946 میلادی) وزیر خارجه سابق لبنان و یکی از استراتژیست های مطرح این کشور در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل محسوب می شود. او از سال 2011 تا 2014 میلادی در دولت نجیب میقاتی، مسوولیت وزارت خارجه را در برعهده داشته است. او از سال 1995 میلادی تا سال 2007، سفیر لبنان در تهران و از سال 2007 میلادی تا 2010، سفیر این کشور در بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) بوده است. عدنان منصور از اصلی ترین حامیان جبهه مقاومت و حزب الله محسوب می شود.

او در دوران وزارت خود، نسبت به تحرکات جریان های تروریسم تکفیری در منطقه هشدار داد و تاکید کرد: ما در مقابل خطر تروریسمی که خواستار برقراری ثبات در منطقه نیست، قرار گرفتیم که باید با تمامی ابزارها و امکانات خود با آن مبارزه کنیم.

او همچنین در نقد عملکرد کشورهای عربی و سرسپردگی برخی کشورهای منطقه به واشنگتن و رژیم صهیونیستی می گوید: جهان عرب در اغمای کامل به سر می برد. برخی کشورهای غربی در انتظار اوامری هستند که از خارج از منطقه به آنها برسد.