آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۰
جهان
۴

خبر

ناامیدی آلمان از ترمیم روابط با کاخ سفید

وزیر امور خارجه آلمان گفت، دوران روابط خوب کشورهای اروپایی با امریکا به سر رسیده است و حتی روی کار آمدن یک رییس جمهور دموکرات در امریکا موجب بهبود این روابط نخواهد شد. فارس نوشت، وزیر امور خارجه آلمان گفت، دوران روابط خوب کشورهای اروپایی با امریکا به سر رسیده است. هایکو ماس تصریح کرد:«هر کس باور دارد که روابط بین دو سوی اقیانوس اطلس با روی کار آمدن یک رییس جمهور دموکرات به حالت سابق بازمی گردد، تغییرات ساختاری را دست کم گرفته است.» او افزود حتی اگر دونالد ترامپ رییس جمهور کنونی امریکا دیگر بر سر کار نباشد هرگز روابط برلین و واشنگتن مانند سابق نخواهد بود.

چین به دنبال اعمال محدودیت روادید علیه امریکایی ها

چین اعلام کرد تصمیم گرفته صدور روادید برای امریکایی هایی که در امور هنگ کنگ مداخله می کنند را محدود کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: البته این یک تدبیر جدید است. ما تصمیم گرفتیم تا محدودیت صدور روادید را بر امریکایی هایی که دارای سوءنیت نسبت به مساله هنگ کنگ هستند، اعمال کنیم. این سخنگو در پاسخ به سوالی درباره اینکه دقیقا کدام مقام ها هدف این محدودیت ها واقع می شوند، عنوان کرد: آنها خودشان به صورت غریزی از آن خبر دارند. او افزود: امنیت هنگ کنگ یک مساله منحصرا مربوط به سیاست داخلی چین است و نسبت به هر گونه مداخله در آن هشدار می دهیم.

اعتراض «باچله» به رژیم صهیونیستی

مقام ارشد حقوق بشری سازمان ملل از رژیم صهیونیستی خواست، دست از برنامه های «غیرقانونی» خود برای الحاق مناطقی از کرانه باختری به اراضی اشغالی بردارد و هشدار داد که این طرح می تواند منجر به درگیری های مرگبار شود. به گزارش رویترز میچل باچله، کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه ای تصریح کرد: الحاق غیرقانونی است. تمام! من شدیدا نگرانم که حتی حداقلی ترین شکل از الحاق منجر به افزایش خشونت و از بین رفتن جان انسان ها ضمن بالا بردن دیوارها، استقرار نیروهای امنیتی و مجاورت نزدیک تر دو ملت شود.

مسکو تعامل با طالبان را تکذیب کرد

کرملین گزارش رسانه ای اخیر درخصوص پیشنهاد دادن جایزه از سوی روسیه به شبه نظامیان طالبان افغانستان برای کشتن سربازان امریکایی را دروغ خوانده و به یک صحبت دونالد ترامپ در خصوص اذعان مقام های اطلاعاتی امریکا به بی اعتبار بودن چنین گزارش هایی اشاره کرد. به نوشته اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین اظهار کرد: اول از همه این اتهامات غلط هستند. دوم اینکه اگر سازمان های اطلاعاتی امریکا همچنان به رییس جمهور پاسخگو هستند پس من پیشنهاد می کنم بر گفته های مربوط از سوی رییس جمهور ترامپ که اخیرا درباره این گزارش ها مطرح شدند، تمرکز کنند. پسکوف در عین حال اظهار تاسف کرد از اینکه در سال های اخیر «یک رسانه سابقا محترم» مطالب فریبنده منتشر کرده که تاثیری منفی برای پرستیژ و اعتبار آن گذاشته است. او افزود که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و ترامپ هنوز درباره این مساله بحث نکرده اند.

دور دوم انتخابات شهرداری ها در فرانسه شهردار پاریس ابقا شد

«آن ایدالگو»، شهردار سوسیالیست پاریس موفق شد در دور دوم انتخابات شهرداری های فرانسه یک بار دیگر به عنوان شهردار پاریس انتخاب شود. به نوشته دویچه وله، حزب میانه رو امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه در حالی در این انتخابات ناکام مانده که این روند با رکورد پایین ترین شرکت کنندگان همراه بوده است. ایدالگو درحالی موفق شد در دوم انتخابات شهرداری ها به عنوان شهردار پاریس مجدد انتخاب شود که «رشیده داتی» رقیبش از حزب محافظه کار را مغلوب کرد؛ این انتخابات به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده بود. ایدالگو در 2014 به عنوان شهردار پاریس انتخاب شد و نخستین زنی است که در این سمت قرار گرفته است. پیروزی این شهردار سوسیالیست به او اجازه می دهد تا بر المپیک تابستانی 2024 نظارت داشته باشد. ایدالگو مورد حمایت حزب اکولوژی اروپا- سبزهاست که در چند شهر بزرگ با حمایت های زیادی روبه رو بوده اند.

انفجار در جنوب افغانستان 25 کشته بر جای گذاشت

بر اثر حمله راکتی طالبان به شهرستان سنگین ولایت هلمند 25 غیرنظامی کشته و 19 نفر دیگر زخمی شدند. به گزارش فارس، روح الله باسط، فرماندار سنگین گفت که این حمله ظهر روز دوشنبه، نهم تیر در منطقه تحت کنترل گروه طالبان رخ داده است. روح الله باسط افزود که دسترسی مستقیم به منطقه وجود ندارد و آمار تلفات این حمله از منابع محلی به دست آمده و ممکن است در آن تغییراتی به وجود آید. فرماندار سنگین ولایت هلمند همچنین گفت که طالبان چندین راکت را به یک قرارگاه نیروهای امنیتی شلیک کرده اند که اصابت یک راکت آن در بازار این شهرستان از غیرنظامیان قربانی گرفته است.