آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۱
ایران زمین
۱۱
گزارش

بازدید وزیر راه از پروژه ای که از رکود درآمد

فاز اول جاده قزوین به تنکابن تا سال آینده افتتاح می شود

قزوین: کوروس سلیمانی: در سال جهش تولید، برخی پروژه های نیمه تمام برای تسریع در اجرا در فهرست طرح های مهم قرار گرفته تا با تامین اعتبارات وارد فاز بهره برداری شوند یکی از این طرح ها در استان قزوین جاده قزوین- الموت- تنکابن است.

صبح دیروز وزیر راه و شهرسازی به استان قزوین سفر کرد. محمد اسلامی که در هوایی مه آلود به بازدید از این مسیر پرداخت در جمع خبرنگاران درباره روند تکمیل این طرح گفت: «جاده اصلی در دست احداث قزوین - الموت - تنکابن به طول 162 کیلومتر و در پنج قطعه در حال ساخت است که 96 کیلومتر این مسیر در استان قزوین واقع شده و با بهره برداری از آن شاهد کاهش 180 کیلومتر از جاده کنونی خواهیم بود این پروژه از طرح های مهم راهبردی و حلقه اتصال راه های جنوب به شمال است که از سال های قبل شروع شده و ملاحظات مهندسی ایجاب می کرده زودتر ساخته شود بنابراین تلاش ما بر این است که با اولویت گذاری در اجرای آن حداقل بخشی از آن را تا سال آینده افتتاح کنیم. بخشی از این مسیر در استان قزوین و بخش دیگر در استان مازندران است که امیدواریم بهره برداری از این طرح با کمک نمایندگان مجلس و مشاوران سرعت بیشتری به خود بگیرد.»

وی با بیان اینکه فاز دوم این مسیر دارای مشکلات زیست محیطی بود که آن را بر طرف کرده ایم، یادآور شد: با تجدید نظر در برخی مسائل و تکمیل مطالعات امیدواریم آن را با سرعت بیشتری تکمیل کرده و هزینه اجرا را کاهش دهیم. طبق برآوردهای صورت گرفته 2500 میلیارد تومان برای تکمیل لازم است که در ادامه کار با افزایش هزینه های اضافه باید در ادامه پروژه مورد بررسی قرار گیرد.

 در حاشیه این بازدید، سید قاسم بی نیاز رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی به خبرنگار «ایران» گفت: این پروژه در سال 82 و در پی سفر رهبر معظم انقلاب به استان قزوین مطرح و در سال 86 تصویب و اجرایی شد. این جاده از حاشیه آزادراه قزوین - کرج بعد از شهرک صنعتی کاسپین آغاز شده و با عبور از گردنه الله آباد، تونل شیرکوه و روستاهای شهرک و آتان در بخش رودبار الموت شرقی، از منطقه سه هزار به شهرستان تنکابن در استان مازندران متصل می شود.

 بی نیاز در ادامه با بیان این که 80 درصد فاز اول این پروژه به طول 62 کیلومتر انجام شده است، گفت: متاسفانه در فاز اول این پروژه و در مسیر 62 کیلومتری دچار رکود شده بود که با پیگیری های انجام شده مستمر از سوی مسئولان استانی و وزارت راه و شهرسازی به دلیل اهمیت موضوع این فاز با موافقت سازمان برنامه و بودجه و دفتر رهبر معظم انقلاب در فهرست طرح های مهم قرار گرفت و امیدواریم اعتبارات مورد نیاز طرح امسال نیز اختصاص یابد تا این پروژه مهم ملی دچار توقف نشود.