آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۳
فرهنگ
۹
واقعه

سماور پربرکت مرحوم نگارنده

10 تیر سالروز تولد محمد قهرمان است.«خاموش شدن این چشمه فیاض شعر فاخر و غزل پر نکته و آراسته، هر آشنای شعر و ادب معاصر را دچار تاسف و اندوه می سازد و آشنایان شعر ممتاز او و خود آن شخصیت متین و با وفا و آن ذهن مواج و ژرف بین و مضمون یاب را بسی بیشتر.»

این،صحبت های رهبر یک ملت است که در سوگ شاعری گفته است. در تاریخ ادبیات که نگاه کنیم، کمتر کسی بوده که رهبر انقلاب این طور از او نام ببرد و اصلا کمتر شاعری بوده که رهبر در سوگ او پیام تسلیتی بفرستد. این نکته علاوه بر جایگاه رفیع قهرمان در شعر و پژوهش، ریشه در رابطه قدیمی رهبر و گروهی از شاعران خراسانی دارد. ایشان طی دیدار با شاعران در سال 1389 می گویند: «ما بهترین شاعرها را در مشهد داشتیم.

انصافا در یک دوره ای شعرای مشهد ما در کشور بهترین بودند. ما همه را از نزدیک می شناختیم؛ شعرای مشهد جزو بهترین ها بودند؛ هم قصیده سراهایشان، هم غزلسراهایشان. در مشهد از اول تا آخر در آن دوره ای که این افراد روی کار آمدند و پرورش پیدا کردند، سه تا انجمن وجود داشت؛ یکی اش انجمن مرحوم نگارنده بود که توی خانه خود او تشکیل می شد. ایشان اجاره نشین هم بود و هر چند وقت یک بار خانه اش عوض می شد؛ لذا اینهایی که می خواستند شرکت کنند بروند توی آن خانه جدید، باید آدرس جدید می گرفتند.

بنده آن وقت قم بودم. هر وقت مشهد می آمدم، حتما به آن جلسه می رفتم؛ تا بعد که از قم برگشتم. این یک انجمن بود؛ 10 نفر، 15 نفر در آن شرکت می کردند. یک سماوری هم آنجا روشن بود که چایی اش را خود مرحوم نگارنده می ریخت. این آقای شفیعی کدکنی، میرزازاده، قهرمان، قدسی، اینها همه پرورش یافته همین جلسه اند.»

این سماور در خاطر اکثر شاعران آن دوره حضور دارد و همه از آن به عنوان چشم و چراغ جلسات انجمن مرحوم نگارنده یاد می کنند.

محمد قهرمان از جمله افراد این جمع بوده که تلاش کرد خاطرات آنها، نوشته ها و نامه های شان را محفوظ نگاه دارد و بعدها منتشر کند.

از جمله این آثار ارزشمند می توان به کتاب « با یادهای عزیز گذشته» که به خاطرات قهرمان از اخوان و ده نامه ای که او از اخوان در دهه 30 و 40 دریافت کرده است، اشاره کرد.