آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۴
سیاست
۲

خبر

فرمانده نیروی هوافضای سپاه: بنا نیست وارد خودرو سازی شویم

فارس: فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حاشیه بازدید از پژوهشکده خودروی دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: کار ساخت با خودروسازان است. ما به رفع کاستی هایی که عزیزان مان در صنعت خودرو دارند، کمک می کنیم. بنای تصدی گری نداریم و برای رفع وابستگی کمک می کنیم. سردار امیرعلی حاجی زاده افزود: خیلی از آقایان در کشور ما معتقدند که مشکلات اقتصادی و تحریم از طریق مذاکره و تعامل حل شدنی است. بنده هم همین اعتقاد را دارم؛ اما نه با آمریکا و دشمنان؛ بلکه این مذاکره و تعامل باید با ظرفیت های بسیار بی نظیر داخل کشور مثل دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان باشد. تمام کشورهای دنیا قائل به این هستند که ماهواره و ماهواره بر لبه تکنولوژی است. این فناوری را ما به کمک آمریکا و اروپا به دست نیاوردیم؛ بلکه به کمک طرفیت های داخلی به این فناوری رسیدیم. 

سعید جلیلی: بخشی از خدمات جمهوری اسلامی در دوره روحانی انجام شد

ایلنا: سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دومین نشست از سلسله نشست های تخصصی مشورتی دولت سایه، گفت: در سفری که به کردستان داشتم، دوستان آنجا گفتند یک روستایی است که در آن یک مدرسه ساخته شده است. شما بیایید بازدید کنید؛ روستایی که جاده آن تقریبا کوهستانی و جمعیت آن حدود 25 خانوار بود. در آنجا من دیدم که همین روستای 25 خانواری نیز گازکشی شده است. برای من خیلی عجیب بود. آنجا سوال کردم، گفتند 95 درصد روستاهای کردستان لوله کشی گاز است. در بسیاری از کشورهای مدعی هم چنین چیزی وجود ندارد. او افزود: وقتی با مردم صحبت می کردیم، می گفتند ما می دانیم جمهوری اسلامی چقدر برای ما کار کرده است. اتفاقا می خواهم بگویم اینها در جامعه نشاط و امید ایجاد می کند. این را هم بگویم که بخشی از این 95 درصد، اتفاقا در دوره آقای روحانی انجام شده و این طور هم نیست که بگوییم همه اینها قبلا انجام شده است. خود آنها می گفتند که خیلی از این خدمات در همین دوره تکمیل و کامل شده است. وظیفه ما این است که با همان نگاه «تایید، تصحیح و تکمیل» برویم و اینها را به تصویر بکشیم و دولت را تشویق کنیم.

نیکی هیلی: هرگونه وام صندوق بین المللی پول به ایران ساده لوحی است

ایسنا: سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل مدعی شد که لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران، دست جمهوری اسلامی را برای حمایت از ایدئولوژی های انقلابی بازتر خواهد کرد. نیکی هیلی مدعی شد: «اگر ایران بتواند تسلیحات پیشرفته روسی و چینی را خریداری کند، دیگر این کشور در منطقه کنترل ناپذیر خواهد شد. تحریم های تسلیحاتی عالی نیست؛ اما حذف آن دست ایران را برای بی ثبات کردن منطقه از طریق صادرات تروریسم در حمایت از ایدئولوژی های انقلابی بازتر می کند». او در توییت دیگری ادعا کرد: «هرگونه وام صندوق بین المللی پول به ایران به معنای ساده لوحی خواهد بود. این کار نادیده گرفتن خودخواسته گذشته ایران و اقدامات کنونی اش را طلب می کند». نیکی هیلی همچنین مدعی شد: «این کار نه تنها رفتار بد؛ بلکه اقدامات شر را نیز تشویق می کند».

عادل الجبیر: تحریم های تسلیحاتی علیه ایران باید تمدید شود

ایلنا: وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه خواستار تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شد. به گزارش خبرگزاری روسیا الیوم، «عادل الجبیر»، وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه، دوشنبه خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران شد. او در نشست خبری مشترک با «برایان هوک»، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، مدعی شد که جامعه جهانی باید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. الجبیر در این نشست خبری مدعی شد که تمدیدنکردن تحریم تسلیحاتی ایران سبب می شود که تهران بتواند به نیروهای خود در منطقه سلاح بفرستد.

حمله پارلمان عربی به ایران و ترکیه

ایلنا: به گزارش میدل ایست مانیتور، پارلمان عربی یک استراتژی یکپارچه را علیه ترکیه و ایران تصویب کرد. در بیانیه این پارلمان ادعا شده است: «این استراتژی یکپارچه پارلمان با هدف متوقف کردن مداخلات ایران و ترکیه در امور داخلی کشورهای عربی تدوین شده است؛ چراکه سیاست های دو کشور تهدیدکننده امنیت و ثبات در منطقه عرب است». پارلمان عربی خواستار حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد از تلاش برای متوقف کردن آنچه در ادعای خود مداخلات ایران در امور داخلی کشورهای عرب می خواند، شد.

درخواست خانواده های قربانیان حادثه 7 تیر از مقامات قضائی هلند: 

اجازه حضور در دادگاه کلاهی

نورنیوز: خانواده های قربانیان ترور هفتم تیر با صدور بیانیه ای از مقامات قضائی هلند خواستند تا شرایطی را برای حضور آنها به عنوان ذی نفع در فرایند دادرسی پرونده قتل عامل تروریستی محمدرضا کلاهی (با نام جعلی علی معتمد) فراهم کند تا روند مشارکت این ذی نفعان در «حق بر دانستن حقیقت» تسهیل شود. در بخشی از این بیانیه آمده است:

غروب هفتم تیر سال 1360 شمسی، تبهکاری از تبار خناثان تاریخ، فاجعه ای عظیم را علیه ملتی بزرگ رقم زد؛ به نحوی که ابعاد هولناک فاجعه موجب شد تا آن را در زمره بزرگ ترین جنایت تروریستی تاریخ ایران در اذهان و افکار عمومی ثبت کند. این قساوت، قلوب میلیون ها انسان را جریحه دار و صدها خانواده را در ماتم عزیزان شان سوگوار کرد.

سردمداران آمریت و طراحان جنایت، یک ماه بعد از روز واقعه یعنی 7 مرداد 1360، با ربایش هواپیمایی نظامی با چهره و لباسی مبدل به نحوی فضاحت بار متواری و به فرانسه می گریزند و پس از چند سال فرماندهی و هدایت توطئه و اقدامات تروریستی علیه ملت ایران در بستر پناهندگی، با دعوت رسمی صدام حسین به عراق رفته و با همدستی این دیکتاتور سابق عراق، جنایات دیگری را علیه مردم ایران طراحی و هدایت می کنند.

محمدرضا کلاهی صمدی، عامل اصلی انفجار تروریستی، نیز که لحظاتی قبل از انفجار دفتر حزب، آنجا را ترک کرده بود، پس از چند ماه زندگی مخفی به عراق متواری و در رادیو مجاهد با نام مستعار «کریم» فعالیت و سپس در بخش عارفی (روابط با دولت عراق) با همان نام مستعار کریم فعالیت می کند.

تا اینکه در اوایل دهه 70 شمسی به دلیل مشکلات روحی و سرخوردگی، از عراق خارج و به آلمان و سپس هلند منتقل و با هویت جعلی علی معتمد ضمن اخذ پناهندگی به اتفاق همسر دومش در هلند زندگی می کرده و در اواخر سال 1394 به دست دو تبهکار هلندی به قتل رسید.

اوایل سال 1397 رسانه های هلند از قول دادگاه پیگیری قتل می گویند که علی معتمد همان محمدرضا کلاهی صمدی عامل انفجار تروریستی سال 1360 تهران است. این خبر بارقه امیدی را به دل های شکسته، داغدار و جویای حقیقت فاجعه هفتم تیر بخشید. هرچند که تروریست مرده بود؛ اما این سرنخ در دادگاه کشور هلند که مرکز استیناف و عدالت خواهی جهانی است، بسیار امیدوارکننده و گره گشا به نظر می رسد.

قرائن و شواهد گوناگون بیان کننده آن است که این موضوع یک قتل ساده نیست؛ بلکه با یک پرونده بین المللی تروریستی پیچیده مواجهیم که باید همه ابعاد آن با دقت بررسی شده و مورد تحقیق قرار گیرد. که مهم ترین وجه آن پیشینه تشکیلاتی تروریست مقتول است. که چه بسا دلیل قتل همین پیشینه تشکیلاتی باشد. یکی از اجزاء اصلی پرونده قتل این تروریست، بازماندگان فاجعه هفتم تیر هستند که باید هرچه سریع تر از سوی دادگاه مربوطه شناسایی شده و فرصتی برای مشارکت آنها در فرایند دادرسی فراهم شود.

هرچند مرور پروسه و سرنوشت بانیان جنایت هفتم تیر قصور واضح دولت های غربی درباره مجرم تروریستی و دیگر همدستان جنایت علیه مردم ایران را به وضوح نشان می دهد؛ اما امروز دادگاه هلند با یک آزمون تاریخی درباره حقوق بشر بازماندگان هفتم تیر مواجه است و هیچ توجیه قانونی و عرفی برای گریز از آن در افکار عمومی، قوانین بین المللی، اسناد حقوق بشری، میثاق های بین المللی و منشور ملل متحد مسموع نبوده.

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در سی و نهمین سالگرد فاجعه هفتم تیر و از محل گلزار شهدای گران قدر آن فاجعه بزرگ، از مقامات قضائی و دیپلماتیک هلند به ویژه وزیر دادگستری، دادستان و وزیر خارجه می خواهد فرصتی را برای بازماندگان فاجعه هفتم تیر به عنوان ذی نفعان، در این پرونده فراهم کرده تا با شناسایی دیگر همدستان این تروریست، حق بر دانستن حقیقت و دسترسی به عدالت برای این بازماندگان فراهم شود و از مقامات قضائی و دیپلماتیک ایران به ویژه دادستان کل، وزیر دادگستری و وزیر امور خارجه می خواهیم از مجاری رسمی نیز این خواسته را تا حصول نتیجه پیگیری کنند.

حمید ابوطالبی استعفا داد

شرق: حمید ابوطالبی استعفای خود را از سمت «مشاور رئیس جمهور»، تقدیم رئیس جمهور کرد. او در توییت خود نوشت: «با سپاس فراوان، استعفای خود از سمت «مشاور رئیس جمهور» را تقدیم ریاست محترم جمهوری کرده ام». ابوطالبی پیش از این معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور، سفیر ایران در استرالیا، اتحادیه اروپا، بلژیک، ایتالیا و مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه بوده است.