آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۳
فرهنگ: ادبیات و هنر
۱۰
سینمای جهان (راش)

بازگشت «بیگانه» با حال و هوای تازه

طرح های تازه ریدلی اسکات برای احیای فیلم موفق خود

کیکاووس زیاری
منبع: هالیوود ریپورتر

 اگر یک مجموعه فیلم سینمایی هم بین منتقدان و هم بین تماشاگران محبوب است، پس می توان دست به احیای دوباره آن زد و با حال و هوایی تازه و متفاوت، آن را بازخوانی کرد. این همان اتفاقی است که قرار است برای اکشن علمی - تخیلی و دلهره آور «بیگانه» ریدلی اسکات بیفتد. این روزها که هنرمندان خانه نشین شده و در قرنطینه به سر می برند، زمان خوبی برای فکر کردن به ایده های تازه است. اسکات 82 ساله هم بی کار ننشسته و ایده احیا و شکوفایی دوباره بیگانه را مطرح کرده است. این در حالی است که حدود 35 سال از زمان نمایش عمومی اولین قسمت این درام پرتنش ترسناک می گذرد. با این وجود، فیلمساز کهنه کار انگلیسی بر این باور است که این داستان را می توان در اشکال جدیدی تعریف کرد. ظاهرا تلاش های او در زمان ساخت «پرومتیوس» در سال 2012، کافی نبوده و او حالا قصد دارد تلاش متفاوت دیگری انجام دهد.

اسکات در گفت و گو با رسانه ها چنین می گوید: «هنوز هم به این مجموعه فکر می کنم و تصورم بر این است که مقدار زیادی مسافت پیموده نشده در داستان این فیلم وجود دارد، اما تاکید می کنم شما در مقام کارگردان مجبورید به آن نگاه تازه ای کرده و آن را هر چند وقت یک بار تکامل داده و متحول کنید. وقتی قسمت اول فیلم را در سال 1979 می ساختم، این پرسش را از خودم می پرسیدم که چرا چنین موجودی را ساخته ام و چرا او تلاش عجیبی می کند تا به نقاط مختلف سفر کند؟ به چشم من، او چیزی شبیه ناوی جنگی بود که تخم هایی را حمل می کرد که می تواند چیزی مثل بمب های مرگبار باشد. هدف از حمل این تخم ها چه بود و چرا این ماشین مرگبار به دنبال سفر به نقاط جدید است؟ به باور من، هدف های این موجود قاتل می تواند الهام بخش قسمت های جدید این مجموعه فیلم باشد.»

با این وجود، اسکات زمانی برای تولید قسمت های جدید احیا شده بیگانه تعیین نمی کند. این در شرایطی است که رسانه ها اخباری مبنی بر کار فیلمساز روی پروژه های دیگر منتشر کرده اند. برای مثال، قبل از شیوع کرونا قرار بود اسکات درام تاریخی «آخرین دوئل» را براساس فیلمنامه بن افلک و مت دیمون جلوی دوربین ببرد. او بازیگران فیلم (دیمون، افلک، آدام درایور و جودی کومر) و محل های فیلمبرداری را هم انتخاب کرده بود، اما کرونا مثل تمام چیزهای دیگر، تولید آخرین دوئل را نیز در هاله ای از ابهام فرو برد. داستان مجموعه دلهره آور بیگانه، درباره یک موجود بیگانه فضایی است که سرنشینان یک سفینه فضایی را از بین می برد و تلاش می کند مکان امنی برای تخم هایی فراهم کند، که هر یک می توانند تبدیل به یک موجود بیگانه فضایی بی رحم و آدمکش شوند. فیلم اسکات خیلی زود الهام بخش تعداد زیادی فیلم دیگر شد که در آنها موجوداتی شبیه بیگانه های فضایی فیلم او، دست به کشتار آدم ها در فضای لایتناهی می زنند.