آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۲
صنعت و معدن
۳

خبر

امید پشت چرخ دنده ها نهفته است

 دنیای اقتصاد : دهم تیرماه در تقویم کشور، روز صنعت و معدن نامگذاری شده است. روزی که یادآور تلاش های تولیدکنندگان در این عرصه ها بوده و فرصتی است تا همه دست اندرکاران و مسوولان به بخش صنعت و معدن به عنوان مهم ترین موتور محرکه اقتصاد کشور و عامل مولد اشتغال پایدار نگاه ویژه ای داشته باشند. بخش های صنعت و معدن این روزها در حالی روزگار سپری می کنند که تحریم های آمریکا از یک سو و پیامدهای شیوع ویروس کرونا از سوی دیگر بر روند رشد این بخش ها تاثیر گذاشته است.

«دنیای اقتصاد» به مناسبت روز صنعت و معدن مبادرت به انتشار ویژه نامه ای کرده است. در بخشی از این ویژه نامه در مطلبی با عنوان آیا می توان به احیای رشد اقتصادی امیدوار بود، می خوانیم:«سال 98 را باید سال شوک های ویرانگر دانست. تنها دراسفندماه، اقتصاد ایران با دو شوک شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت مواجه شد. با وجود شوک های سیاسی و بین المللی که در تمام سال به این اقتصاد وارد شد و با وجود تشدید تحریم ها و قطع ارتباط مالی با جهان و همه بیماری های مزمنی که اقتصاد ایران را گرفتار کرده، کرونا و سقوط قیمت نفت، شوک های غیرمنتظره آخر سال بودند که اقتصاد ایران را کاملا غافلگیر کردند. ارزیابی اقتصاددانان این است که هم سقوط قیمت نفت و هم شیوع بیماری کرونا می توانند متغیرهای اصلی اقتصاد ایران از جمله رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده و بر عمق مشکلات موجود بیفزایند. بزرگ ترین نگرانی این است که در یک دهه گذشته، متوسط نرخ رشد اقتصاد ایران نزدیک به صفر بوده، اما بر جمعیت کشور افزوده شده در نتیجه درآمد سرانه کاهش یافته و ایران در حال تبدیل شدن به یک کشور با درآمد پایین است. تداوم این شرایط در سال 1399 و احتمالا 1400 می تواند نامطلوب ترین دوره اقتصاد ایران را از زمانی که آمارهای اقتصادی موجود است، رقم بزند. اکنون که به سمت کاهش رفاه حرکت می کنیم و فقیرتر شدن جامعه ایران محتمل است، آیا می توان به احیای رشد اقتصادی امید داشت؟»

در بخش دیگری از این ویژه نامه آمده است: «گرچه به نظر می رسد که شرایط اقتصادی با اوضاع و شرایط نابسامانی روبه روست و طی 10 سال گذشته در مجموع روند تولید و سرمایه گذاری در کشور، روندی نزولی بوده؛ اما این به معنای آن نیست که ما ظرفیتی برای رشد نداریم، چراکه ظرفیت های ما سر جای خود قرار دارند. با وجود اینکه نگاه بدبینانه نسبت به برخی مولفه ها از جمله سرمایه اجتماعی وجود دارد، اما از منظر شاخص هایی که برای تولید اهمیت دارد حداقل در حوزه جمعیتی از پتانسیل بالایی برخورداریم. در مرحله اول کشور ما دارای جمعیت متناسب و توانمندی است که غالبا تحصیلات خوبی دارند که خود یک ظرفیت بالقوه است که می تواند موتور رشد برای کشور باشد. علاوه بر این مسائل، ظرفیت های دیگری نیز در کشور وجود دارد از جمله شرایط جغرافیایی مساعد، منابع طبیعی سرشار، دسترسی به امکانات زیرساختی چون آب، برق و گاز که از جمله شاخص های اولیه برای رشد هستند و برای آن اهمیت دارد.»

گفت وگو با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره اثر کرونا و تحریم بر صنایع ایران به عنوان امید پشت چرخ دنده ها نهفته است، چگونگی احیای رشد اقتصادی، تحلیل افت و خیز بخش معدن و صنایع معدنی، اثرحکمرانی بد و سیاست گذاری اقتضایی بر عملکرد صنایع، اثر سیاست گذاری ارزی بر ناکارآمدی بخش صنعت، پاندمی کرونا صنایع جهان را چگونه تحت تاثیر قرار می دهد، اثرات کرونا بر بازدهی صنایع ایران و تحولات اقتصاد ایران در یک سال گذشته از جمله مهم ترین مطالب منتشرشده در این ویژه نامه است.

 
بازگشت کارخانه ها به مدار صعود

ایرنا : شاخص مدیران خرید، نشان از بازگشت کارخانه ها به مدار صعودی تولید دارد.

دو ماه پیش، کارخانه ها در سراسر جهان بسته شدند و کارگران در خانه ماندند. چرا که تقاضای مصرف کنندگان بسیار پایین آمده بود. اما حالا، شاخص های جدید نشانه هایی از بازگشت به اوج برخی از بزرگ ترین کشورهای صنعتی جهان دارند. شاخص «مدیران خرید» این مساله را اثبات می کند.

شاخص مدیران خرید (PMI) یکی از مهم ترین شاخص های اقتصادی در کشورهای توسعه یافته است که بر اساس داده های آماری از حدود 400 شرکت در تمام فعالیت های بخش خصوصی تهیه می شود. چنانچه عدد شاخص بیش از 50 واحد باشد، نشان می دهد که اقتصاد در حال توسعه است در حالی که هر رقمی زیر 50 واحد، از قرار داشتن اقتصاد در شرف انقباض و رکود حکایت دارد.  «چین»، به عنوان اولین کشوری که شیوع کرونا در آن اتفاق افتاد، زودتر از همه به مدار رشد در تولید صنعتی بازگشته است. شاخص مدیران خرید چین در ماه می از عدد 50 بالاتر رفت اما در ماه ژوئن، با اندکی کاهش مواجه شده است. چرا که در این ماه، در برخی مناطق چین شیوع مجدد ویروس کرونا اتفاق افتاد.

کشورهایی مثل ایتالیا، آلمان و آمریکا نیز که بعد از چین درگیر کووید-19 شدند؛ بالاخره به مرحله رشد بازگشته اند اما هنوز در منطقه رکود و انقباض قرار دارند. اما ژاپن، در رکودی عمیق فرورفته و اعداد نشان می دهند که رکود آن، عمیق تر هم خواهد شد. در ماه ژوئن، شاخص خرید مدیران در این کشور 8/ 37 بود که پایین ترین میزان 11 سال اخیر بوده است. حتی آمریکا نیز در ماه گذشته، پایین ترین میزان فعالیت های کارخانه ای را در 11 سال اخیر ثبت کرد. بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که آمریکا برای برگشتن به سطح تولید پیش از بحران ویروس کرونا، راهی بسیار طولانی در پیش دارد، راهی که اعتراضات گسترده مردم درباره تبعیض نژادی آن را طولانی تر هم کرده است.

 
افزایش20 درصدی قیمت سیمان

ردبیر انجمن سیمان از مصوبه جدید افزایش 20 درصدی قیمت سیمان خبر داد. عبدالرضا شیخان عنوان کرد: در پی افزایش قیمت تمام شده تولید سیمان، تولیدکنندگان درخواست افزایش قیمت محصولاتشان را داشتند که در نهایت رشد 20 درصدی قیمت ها مصوب شد. وی با بیان اینکه قیمت تمام شده تولید سیمان 60 درصد افزایش یافته است، گفت: در این مرحله فعلا مدیران شرکت های سیمانی بر سر رشد 20 درصدی قیمت ها توافق کردند و این مصوبه از فردا 10 تیر اجرایی می شود. افزایش 20 درصدی شامل سیمان تیپ یک می شود که در این مورد موافقت وزارت صنعت نیز جلب شده است. وی در مورد وضعیت تولید کارخانه های سیمانی نیز گفت: مشکلی در تولید وجود ندارد و تعطیلی در هیچ کارخانه ای رخ نداده است.

 
دلایل غیرفعال شدن واحدهای صنعتی

محسن صالحی نیا درخصوص علت توقف تولید واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده غیرفعال در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور عنوان کرد: بر اساس بررسی های انجام شده، 77 درصد واحدهای مذکور به علت کمبود نقدینگی، 17 درصد به علت فقدان بازار، 3 درصد به علت اختلاف شرکا، 2 درصد به علت تامین نشدن مواد اولیه و یک درصد به علت نقصان ماشین آلات از چرخه تولید خارج و غیرفعال شده اند.

حدود 6 ماه است که بیماری کرونا مهمان ناخوانده کشور است و این بیماری پیامدهای سنگینی در حوزه بهداشت و اقتصاد برجای گذاشته است. کرونا مشاغل و کسب و کارهای بسیاری را با چالش روبه رو کرده و می توان گفت که حوزه تولید و صنعت کشور بیشترین آسیب را از این بیماری متحمل شده است. برای آگاهی از آخرین وضعیت واحدهای تولیدی کشور با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به گفت وگو پرداخته ایم که مشروح آن به شرح ذیل است.  به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فعالیت 821 شهرک و ناحیه صنعتی درحال بهره برداری در کشور اظهار کرد: تا پایان فروردین امسال با انعقاد 83168 قرارداد واگذاری زمین و بهره برداری از 456776 واحد صنعتی و 3053 واحد کارگاهی، برای 921511 نفر در شهرک ها و نواحی صنعتی سراسر کشور اشتغال مستقیم ایجاد شده است.  محسن صالحی نیا در گفت وگو با خبرنگار گسترش نیوز افزود: از مجموع واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور، تعداد 35855 واحد صنعتی معادل 5/ 78درصد با اشتغال 754112 نفر و سرمایه گذاری 1674073 میلیارد ریال فعال و تعداد 9821 واحد صنعتی معادل 5/ 21 درصد با اشتغال 167628 نفر و سرمایه گذاری 198959 میلیارد ریال غیرفعال هستند.  وی اضافه کرد: در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور تعداد 18933 بنگاه خرد با سرمایه گذاری 261169 میلیارد ریال، تعداد 23550 بنگاه کوچک با سرمایه گذاری 733844 میلیارد ریال، تعداد 2146 بنگاه متوسط با سرمایه گذاری 305321 میلیارد ریال و تعداد 1047 بنگاه بزرگ با سرمایه گذاری 572698 میلیارد ریال استقرار دارند.  رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ادامه داد: در بنگاه های خرد تعداد 98316 نفر، بنگاه های کوچک تعداد 451609، بنگاه های متوسط تعداد 139079 و در بنگاه های بزرگ تعداد 232736 نفر به کار و فعالیت اشتغال دارند.  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص علت توقف تولید واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده غیرفعال در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور عنوان کرد: بر اساس بررسی های انجام شده، 77 درصد واحدهای مذکور به علت کمبود نقدینگی، 17 درصد به علت فقدان بازار، 3 درصد به علت اختلاف شرکا، 2 درصد به علت تامین نشدن مواد اولیه و یک درصد به علت نقصان ماشین آلات از چرخه تولید خارج و غیرفعال شده اند.  صالحی نیا همچنین با اشاره به برنامه جامع احیا واحدهای صنعتی غیرفعال در وزارت صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در سال گذشته، راه اندازی مجدد 1334 واحد صنعتی در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران قرار داشت که عملکرد این سازمان باعث شد فراتر از برنامه پیش بینی شده، تعداد 1444 واحد غیرفعال با 108 درصد رشد به چرخه تولید بازگردند.  وی افزود: بهترین عملکرد در راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی غیرفعال در سال گذشته مربوط به استان های آذربایجان غربی، تهران و خوزستان و بدترین عملکرد مربوط به استان های ایلام، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد بوده است.