آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۲
خودرو
۲۴

جهان خودرو

افت فروش خودروسازان ژاپنی

دنیای اقتصاد : فروش جهانی خودروسازان ژاپنی در ماه مه و برای سومین ماه متوالی روند نزولی خود را ادامه داده، به نحوی که در این ماه فروش محصولات برندهای ژاپنی در جهان با کاهش 38 درصدی مواجه شد. این در حالی است که اغلب فروشگاه ها و نمایندگی های این خودروسازان در کشورهای دیگر همچنان به دلیل خطرات ناشی از شیوع کرونا تعطیل هستند. هفت خودروساز اصلی ژاپن در ماه گذشته موفق به فروش 47/ 1 میلیون دستگاه خودرو شده اند که نسبت به فروش 38/ 2 میلیون دستگاهی ماه مه سال گذشته نشان دهنده کاهش قابل توجه فروش است. این کاهش فروش اما نسبت به افت 50 درصدی در ماه آوریل همچنان اندکی بهبود را نشان می دهد. تولید جهانی این خودروسازان نیز با افت 62 درصدی در مه به 918 هزار و 970 دستگاه رسید، در حالی که میزان افت در ماه آوریل 55 درصد بوده است. از ماه مارس و به دلیل قرنطینه های اجباری برای ممانعت از شیوع کرونا، فروش خودرو در سراسر جهان نیز کاهش محسوسی داشته است.

 
تولید خودروهای برقی در پاکستان

دنیای اقتصاد : پس از یک وقفه طولانی، برنامه جسورانه خودروهای برقی پاکستان در ماه جاری و برای ورود به فاز عملیاتی به تصویب رسید. این برنامه البته در فاز نخست، شامل خودروها نخواهد شد. منتقدان می گویند که این نحوه اجرا می تواند روند منتفع کردن شهروندان پاکستانی از منافع ناشی از سیاست های جدید زیست محیطی و سودهای مالی را طولانی کند. این سیاست جدید که در گام نخست شامل کامیون ها، اتوبوس ها، وسایل نقلیه دوچرخ و سه چرخ خواهد شد، دربردارنده فهرستی از مشوق ها است تا تولیدکنندگان را به تولید وسایل نقلیه برقی و شهروندان را به خرید آنها ترغیب کند. سیاست جدید پاکستان در زمینه تولید وسایل نقلیه برقی برای نخستین بار توسط عمران خان و در ماه نوامبر تایید شد تا دولت این کشور بتواند آلاینده های کربنی خود را کاهش دهد. پاکستان درنظر دارد حدود نیم میلیون موتورسیکلت دوچرخ و سه چرخ برقی تولید کند. همچنین تولید 100 هزار دستگاه خودروی برقی، اتوبوس و کامیون نیز در این برنامه گنجانده شده است.

 
امید نیسان به بازار استرالیا

دنیای اقتصاد : نیسان استرالیا پیش بینی کرد که با بازگشت وضع تولید به حالت اول، سریع تر از حد انتظار شاهد احیای فروش این برند باشد. استفن لستر، مدیر نیسان استرالیا گفت: «اینکه شرایط سال 2020 چه زمانی پایان می یابد پرسش خوبی است. ما برای یافتن پاسخ این سوال سراغ هر تحلیلگری رفته ایم؛ اما در شرایط حال حاضر ما چاره ای جز خوش بین ماندن نداریم. من عقیده دارم که نیسان در شرایط خوبی برای کسب موفقیت قرار دارد». در بازار رو به افول استرالیا نسخه نیسان پاترول فروش خوبی داشته است. همچنین گمان می رود عرضه دو محصول آینده نیسان بتواند تاثیر خوبی بر فروش این شرکت داشته باشد. لستر افزود: «توانایی محصولات جدید و داشتن حرف های تازه کلید موفقیت است.» اگرچه صنعت خودرو دو ماه از سخت ترین ماه ها را در 30 سال گذشته به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی کارخانه ها پشت سر می گذارد، اما نیسان وعده داده به کمک شبکه توزیع محصولاتش از این بحران عبور می کند.