آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۱
سیاسی
۳

دیگه چه خبر

شناسایی 36 نفر مرتبط با ترور سردار سلیمانی

   خبر اول اینکه، دادستان تهران از شناسایی 36 نفر از افرادی که در ترور سردار سلیمانی نقش داشتند، خبر داد. به گزارش ایسنا، القاصی مهر دادستان تهران در جلسه دیروز مسئولان قضایی با اشاره به اقدامات انجام شده برای پیگیری پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی، افراد شناسایی شده را «مسئولان سیاسی و نظامی امریکا و دیگر دولت‎ها» معرفی کرد که «برای آنها دستور جلب و اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل صادر شده است.» وی عنوان اتهامی این افراد را «قتل» و «اقدام تروریستی» اعلام کرد و افزود: در راس این فهرست دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا قرار دارد و تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسئولیتش نیز پیگیری خواهد شد.

پیگیری شکایت ناطق در دادگاه ویژه روحانیت

  خبر دیگر اینکه، وکیل حجت الاسلام ناطق نوری از پیگیری شکایت موکلش از حمید رسایی خبر داد. به گزارش ایرنا، علی اصغر نیک نهاد با اشاره به شکایت ناطق نوری از اظهارات خلاف واقع حمید رسایی اظهار داشت: «شکایت از این فرد در دادسرای ویژه روحانیت تقدیم، دستور ثبت و شعبه رسیدگی کننده تعیین، مراحل تعقیب قضایی نامبرده در حال پیگیری است.» حمید رسایی پنجم تیرماه با انتشار رشته توییتی اتهاماتی را علیه علی اکبر ناطق نوری مطرح کرد و از جمله مدعی شد اکبر طبری با اصرار او و در حالی که سابقه عضویت در گروهک منافقین را داشته «بدون نیاز به استعلامات رایج از مراکز امنیتی» به «فرمانداری شهرستان نور» منصوب شد. او تاکید کرده که مروی، معاون آیت الله شاهرودی در زمان ریاست بر دستگاه قضا در نامه ای خطر حضور طبری را یادآوری و البته این گزاره را مطرح کرده که «لازم است در پرونده طبری، روابط وی با ناطق نوری مورد بررسی قرار گیرد. خصوصا درباره منبع تامین هزینه ساخت ‎حوزه علمیه مجلل ناطق نوری در لواسان و ارتباطش با طبری.» رئیس دفتر ناطق نوری این ادعاها را رد کرده است.

طلبه هایی که  زیر 800 هزار تومان شهریه می گیرند

  شنیدیم که، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درخصوص انتقاد عده ای مبنی بر دخالت حوزه در امور سیاسی، گفت: در پاسخ به آنهایی که می گویند حوزه در سیاست دخالت نکند، می گویم که مگر دانشگاه ها در سیاست ورود نمی کنند! مدعیان بگویند طبق کدام اصل و قانون، طلبه و حوزه حق ندارد در امور سیاسی دخالت کند و اول مصداق را ذکر کنند و دوم درست یا نادرست بودن آن مصداق را مطرح کنند و سوما بگویند ملاک شان چیست؟ به گزارش جماران، مجتبی ذوالنور نماینده قم  با انتقاد از وضعیت معیشتی طلاب، گفت: بودجه های حوزه های علمیه بدترین وضعیت را دارد و نمی توانند امور جاری خود را اداره کنند؛ طلبه ای که 8 سال درس خوانده و مدرکی معادل دکترا دارد، زیر 800 هزار تومان شهریه می گیرد. اگر بخواهند یک اتاق در زیرزمینی در حاشیه شهر هم اجاره کنند، نمی توانند. منبع درآمد دیگری هم ندارند و با شیوع کرونا سفرهای تبلیغی آنها هم کنسل شده و از راه تبلیغ هم نمی توانند زندگی خود را تامین کنند.

سپاه به دنبال تصدی گری در حوزه خودرو نیست

  دست آخر اینکه،  فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: سپاه قرار نیست در حوزه صنعت خودرو تصدی گری کند و وارد خودروسازی شود بلکه هدف ما کمک و مشورت است.به گزارش مهر، سردار امیر علی حاجی زاده ، فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حاشیه بازدید از پژوهشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت و در جمع خبرنگاران، درباره برنامه سپاه برای کمک به صنعت خودرو، گفت: کار ساخت با خودرو سازهاست و ما به رفع کاستی هایی که در صنعت خودرو وجود دارد کمک خواهیم کرد، این کاستی ها در بخش های فناوری و در ساخت برخی قطعاتی است که وابسته بودند و امروز می خواهند بومی شوند. وی افزود: ما آدرس صنعتگران و شرکت های دانش بنیان داخلی را بیشتر از دیگران بلد هستیم و می توانیم برای قطعه ای که مشکل دارند آدرس فلان صنعتگر و شرکت دانش بنیان را ارائه دهیم.