آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۱
سیاسی
۲

جزئیات سانحه هواپیمای اوکراینی از زبان دادستان نظامی تهران

هک سایبری در کار نبوده، پدافند بدون اجازه شلیک کرد

دادستان نظامی استان تهران در دیدار با جمعی از خانواده های شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی و تعدادی از وکلای آنان به بیان جزئیاتی از این پرونده پرداخت. غلامعباس ترکی دادستان نظامی استان تهران روز دوشنبه 9 تیر 99 در این دیدار با بیان اینکه سازمان قضایی نیرو های مسلح در این حادثه همدرد خانواده های شهداست، گفت: تشریح حادثه در این جلسه به منظور طبیعی جلوه دادن یا توجیه آن نیست. به گزارش میزان، وی با اشاره به بخشی از مجموعه اقدامات تحقیقاتی صورت گرفته در این خصوص گفت: احتمال برخوردهای آسیب زننده شامل پرتو های لیزری و الکترومغناطیس به هواپیمای اوکراینی منتفی به نظر می رسد و نظریه اولیه کارشناسان تا این لحظه، حاکی از عدم انفجار یا احتراق دیگری در لحظه وقوع سانحه در هواپیماست. ترکی با بیان اینکه تا این لحظه دلیلی بر هک سایبری و الکترونیکی، اختلال بیرونی در سامانه های پدافندی و موشکی و نفوذ در سامانه ها یا شبکه ها به دست نیامده، افزود: به هیچ شواهد و قرائنی برای احتمال خرابکاری و جاسوسی در هواپیما نرسیدیم و آثاری از قطعات موشک شلیک شده روی بدنه هواپیما مشهود است و هواپیما بر اثر برخورد با زمین منفجر شده. وی در تشریح علل وقوع سانحه و ابهامات مربوط به آن درباره علت عدم توقف پروازها در شب و روز حادثه به قطعی نبودن خطر حمله اشاره کرد و گفت: لذا مراجع مسئول مطابق مقررات به اتخاذ تدابیر کنترلی اکتفا نموده و آسمان روی پرواز ها به طور کامل بسته نشده است.

دادستان نظامی تهران با اعلام اینکه دادسرای نظامی در بررسی ها به یک سری از خطا ها رسیده است، یکی از خطا های تاثیرگذار و عمده در این سانحه را چنین عنوان کرد: سامانه سیاری که موشک شلیک کرده پس از راه اندازی مجدد به دلیل شرایط میدانی، شمال واقعی را دقیق تعیین نمی کند و همین اشتباه فاحش موجب می شود که سمت اهداف شناسایی شده توسط سامانه با اختلافی حدود 105 درجه توسط اپراتور مشاهده شود و این خطا، مبنای یک سلسله اشتباهات دیگر قرار می گیرد و در نتیجه سامانه پدافندی دچار اشتباه می شود. وی افزود: کاربر سامانه پدافندی، مشخصات هدف شناسایی شده را به مرکز هماهنگی مربوط اعلام می کند، ولی پاسخی دریافت نمی کند و اطلاعات ثبت شده نشان می دهد که پیام سامانه دفاعی با مرکز هماهنگی مبادله نشده و قبل از مبادله پیام و دریافت پاسخ، متاسفانه کاربر اقدام به شلیک کرده در حالی که این قطع ارتباط تنها در حد چند ثانیه بود. ترکی ادامه داد: کاربر سوال را می پرسد و منتظر پاسخ نمی شود و بر اساس تشخیص خودش، شلیک را انجام می دهد و انتشار خبری مبنی بر شلیک موشک کروز در سامانه ناشی از مشاهدات نور های پرتاب شونده در مناطق مرزی توسط دیده بانان در ساعاتی قبل از وقوع سانحه نیز مزید بر علت می شود. وی با اشاره به اینکه سامانه ها به عنوان واحدهای عملیاتی پایین دستی، ارتباطی با برج مراقبت نداشته اند و صرفا برابر دستورالعمل ها باید برای تشخیص اهداف مشکوک از مرکز بالادستی استعلام و کسب تکلیف می کردند، گفت: در سانحه هواپیمای اوکراینی، هیچ دستوری مبنی بر شلیک از سوی شبکه به سامانه های پایین دستی صادر نشده و در زمان وقوع سانحه، وضعیت سامانه های پدافندی تحت مقررات «آتش محدود» بوده نه آتش به اختیار، بنابراین صرفا باید با اخذ مجوز از شبکه، شلیک صورت می گرفت. وی خاطرنشان کرد: افرادی که مجموعه این خطا ها را مرتکب شدند کسانی هستند که بازداشت شدند.

وی با بیان اینکه تاکنون خانواده های معظم 80 نفر از شهدای سانحه شکایات خود را مطرح کرده اند، گفت: با همکاری ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، مرکز امور مشاوران و وکلای حقوقی قوه قضائیه و کانون وکلا اقداماتی جهت تعیین وکیل معاضدتی برای خانواده های شهدا انجام شده است. ترکی همچنین اعلام کرد تاکنون فرآیند اداری تشکیل پرونده برای 28 خانواده در بنیاد شهید به طور کامل طی شده است. دادستان نظامی استان تهران با اشاره به هماهنگی های صورت گرفته برای جبران خسارت این سانحه گفت: پرداخت خسارات و غرامات براساس نرخ بین المللی خواهد بود و به صورت یکسان در صورت تکمیل مستندات حقوقی، ترجیحا زودتر از زمان برگزاری دادگاه سانحه هوایی پرداخت خواهد شد.

دیروز همچنین حجت‎الاسلام بهرامی رئیس سازمان قضایی نیرو های مسلح نیز در جلسه شورای عالی قوه قضائیه به برگزاری نشستی با خانواده‎های قربانیان حادثه هواپیمای اوکراینی اشاره کرد و افزود: به مناسبت هفته قوه قضائیه میزبان 41 خانواده از قربانیان حادثه هواپیمای اوکراینی بودیم که در فضایی صریح و شفاف به بیان مسائل و دغدغه‎های خود پرداختند که البته با توضیحات مسئولان سازمان، بسیاری از نگرانی‎های این خانواده‎ها رفع و این جلسه منجر به ثبت 81 شکایت خانواده‎های قربانیان برای رسیدگی به این حادثه شد. وی درباره موضوع پرداخت غرامت به خانواده‎های قربانیان این سانحه هوایی نیز توضیح داد: به صورت ویژه پیگیر پرداخت غرامت و خسارت در این پرونده هستیم و در این زمینه درخواست برگزاری نشستی با رئیس جمهوری هم ارائه شده است تا مشکلات موجود برای پرداخت این خسارات برطرف شود.