آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۲
سیاست گذاری
۶

خارج از معمول

بودجه کم درآمدها به روان شناس نمی رسد

ایسنا : رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره گفت: اقشار کم درآمد به دلیل نداشتن تمکن مالی نمی توانند به روان شناس و مشاور مراجعه کنند. محمد حاتمی با تاکید بر اینکه خدمات روان شناسی و مشاوره باید همگانی شود، اظهار کرد: اگر مردم بتوانند در زمان مواجهه با بحران از خدمات مشاور و روان شناسی استفاده کنند، بسیاری از نیازهایشان برطرف می شود. خدمات مشاور و روان شناسی کمک می کند که بسیاری از مشکلات به آسیب های جدی منجر نشود و از بروز مسائلی مانند قتل جلوگیری شود. رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور به لزوم فرهنگ سازی برای استفاده از روان شناس و مشاور اشاره کرد و گفت: این سازمان در راستای فرهنگ سازی میان مردم جهت بهره گیری از خدمات روان شناسی و مشاوره، نامه ای به عبدالعلی علی عسگری، رئیس صداوسیما ارسال کرد، چراکه مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید کردند که مراجعه به روان شناس و مشاوره باید نهادینه شود و مردم بیاموزند هنگام مواجهه با مشکل به متخصصان مراجعه کنند.

وی ادامه داد: اما از سوی دیگر مساله ای که وجود دارد این است که مردم امکان بهره گیری از خدمات روان شناسی و مشاوره را ندارند؛ اقشار کم درآمد به دلیل نداشتن تمکن مالی نمی توانند به روان شناس و مشاور مراجعه کنند و این خدمات تنها به اقشاری اختصاص دارد که از تمکن مالی مناسبی بهره مندند، این درحالی است که اقشار کم درآمد در معرض خطر بیشتری قرار دارند. رئیس انجمن مطالعات روان درمانی ایران در ادامه با اشاره به بند (ج) ماده 102 قانون برنامه ششم توسعه بیان کرد: در بندی از قانون برنامه ششم توسعه بحث بیمه های پایه و تکمیلی را وضع کرده تا همه اقشار جامعه بتوانند از بیمه های پایه و تکمیلی برای خدمات روان شناسی و مشاوره استفاده کنند، این درحالی است که متاسفانه پس از گذشت دو سال از این موضوع، هنوز دولت اقدامی جهت همگانی شدن بیمه های پایه انجام نداده است. در همین راستا سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور بر حسب تکالیف خود طی نامه ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور خواستار تحقق این موضوع شد که هنوز پاسخی از سوی وی دریافت نشده است. حاتمی افزود: در عین حال جهت پیگیری این مصوبه، نامه ای به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نوشتیم؛ اگر دولت واقعا قصد دارد برای مردم به ویژه اقشار کم درآمد کاری انجام دهد، بیمه های پایه را در این زمینه لحاظ کند تا افراد از طریق بیمه تامین اجتماعی به روان شناس مراجعه کنند.

 
5 کشته در حمله مسلحانه به بورس کراچی پاکستان

ایبنا : در پی درگیری نیروهای امنیتی پاکستان با مهاجمان مسلح در بورس کراچی چهار تن از مهاجمان از پای در آمده، پنج نفر کشته و سه نفر زخمی شدند. به گزارش بی بی سی، چهار فرد مسلح صبح امروز با پرتاب نارنجک و تیراندازی وارد ساختمان بورس کراچی پاکستان شدند که طی آن پنج تن از جمله چهار نگهبان و یک مامور پلیس جان باختند.