آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۲
کدال
۱۱

«دنیای اقتصاد» صورت های مالی شرکت های «فراکاب» را بررسی می کند: تیغ دولبه کارمزد

دنیای اقتصاد : شرکت های بورس تهران، بورس کالا، فرابورس ایران و بورس انرژی(فراکاب) نهادهای مالی مهمی هستند که عمده ی معاملات صورت گرفته در بازار سرمایه ایران در بستر این شرکت ها اتفاق می افتد. شرکت هایی که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار به فعالیت می پردازند و همزمان در بازار سرمایه ایران پذیرش شده اند. بررسی های صورت های مالی این شرکت ها نشان می دهد به طور عمده درآمدهای این شرکت ها به واسطه معاملات صورت گرفته و خدماتی که به سهامداران عرضه می کنند حاصل می شود.

خبر مهم

بر اساس اعلام مدیریت نظارت بر بورس ها، کارمزد معاملات بورس از اول مرداد ماه 20 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. براساس نامه منتشر شده درخصوص صورت جلسه هیات مدیره سازمان بورس در تاریخ اول تیرماه امسال کارمزد معاملات بورس به میزان 20درصد کاهش پیدا می کند. در بخش هایی از این نامه آمده است سقف نرخ کارمزد خرید و فروش شرکت های بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، مدیریت فناوری بورس تهران، سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجه (با احتساب سهم شرکت رایان بورس) و شرکت های کارگزاری از معاملات سهام و حق تقدم سهام به میزان 20 درصد در هر معامله کاهش یافت.

پیچیدگی های درآمدی

این تصمیمات با اتفاقات مهمی در بازار سرمایه همزمان شده است. موضوعاتی که درآمدهای این شرکت ها را به طور مستقیم مورد تهدید قرار می دهد. پذیرش شرکت ها، خدمات به کارگزاری های و کارمزد معاملات بخش های مهمی از منابع درآمدی این شرکت ها هستند. اینها در حالی رخ می دهد که هسته معاملات با مشکلات روبه رو شده است و موجب شده علاوه بر تاثیر بر تعداد معاملات بر عرضه های اولیه تاثیر منفی بگذارد. اگرچه ناظران معتقدند ساختار های موجود مانند حجم مبنا و دامنه نوسان موجب شده تعداد معاملات و در نتیجه فشار بر هسته معاملات افزایش یابد. این درحالی است که براساس این گزارش طبق صورت های مالی شرکت بورس و اوراق بهادار که در سامانه کدال منتشر شده  بخش عمده ای از درآمدهای شرکت بورس به ترتیب از محل حاصل از درآمد کارمزد معاملات، درآمد حاصل از ارائه خدمات به شرکت های کارگزاری (حق استیشن و...)، درآمد حق درج و پذیرش شرکت در بورس و در نهایت درآمد حاصل از اجاره است و باید دید این مشکلات چه تاثیری بر وضعیت صورت های مالی این شرکت ها ایجاد خواهد کرد.

افزایش 7 درصدی درآمدهای حاصل از کارمزد

براساس گزارش های سه ماهه این شرکت، درآمد حاصل از ارائه خدمات به کارگزاران، درآمد حاصل از کارمزد معاملات، درآمد حق درج و پذیرش و درآمد اجاره چهار محور اصلی درآمدهای این شرکت محسوب می شوند. در مقابل صورت های مالی یکساله این شرکت نشان می دهد هزینه های این شرکت به دو بخش هزینه سربار و هزینه های اداری، عمومی و فروش تقسیم می شود.

هزینه استهلاک، هزینه انرژی (آب، برق، گاز و سوخت)، سایر هزینه ها، هزینه اجاره، تعمیر و نگهداری ساختمان از جمله مهم ترین هزینه های این شرکت است.

صورت های مالی سالانه این شرکت نشان می دهد درآمدهای محقق شده این شرکت در سال 97 معادل145 میلیارد تومان بوده است و این درآمدها در سال 98 به 367 میلیارد تومان رسیده است. اگرچه هزینه ها نیز در این زمان رشد یافته اما نسبت افزایش هزینه ها بسیار کمتر بوده است.  همچنین صورت های مالی بهاره این شرکت نیز نشان می دهد که درآمدها حاصل از کارمزد معاملات بیشترین سهم را در میان درآمدهای این شرکت دارد. گزارش های مالی منتهی به خرداد سال 99 نشان می دهد درآمدهای حاصل از کارمزد معاملات نسبت به دوره مشابه سال 98 بیش از 7 برابر افزایش یافته و از 41 میلیارد تومان به 313 میلیارد تومان رسیده است.

سامانه کدال همچنین نشان می دهد که این شرکت درصدد افزایش سرمایه است. بورس اوراق بهادار تهران بر اساس پیشنهاد هیات مدیره به مجمع عمومی فوق العاده قرار است سرمایه این شرکت 100 درصد افزایش پیدا کند. سرمایه فعلی این شرکت 200 میلیارد تومان است و قرار است سرمایه آن از محل سود انباشته و سایر اندوخته ها به همین میزان افزایش یابد.

درآمدها و هزینه های بورس کالا

صورت های مالی سه ماهه شرکت بورس کالا نشان می دهد درآمد حاصل از کارمزد معاملات، حق درج کالای عرضه شده، حق عضویت و حق پذیرش کالا و انبار ها مهم ترین ارکان درآمد زایی این شرکت است. نکته قابل توجه این است که بورس کالا نیز درآمدهای شناسایی شده منتهی به خرداد ماه سال 99 نسبت به مدت مشابه سال 99 رشدی خیره کننده داشته و از 266 میلیون تومان به بیش از 35 میلیارد تومان رسیده است. بررسی این داده ها نشان می دهد حق پذیرش کالا برخلاف درآمدهای حاصل کاهش یافته و از 30میلیارد تومان به 160 میلیون تومان رسیده است. حق عضویت نیز با کاهش روبه رو شده است. صورت های مالی یکساله بورس کالا نیز نشان می دهد هزینه ها و همچنین درآمدهای بورس کالا در سال 98 نسبت به سال 97 افزایش یافته است.

فرابورس و افزایش درآمدها

صورت های مالی سه ماهه شرکت فرابورس نشان می دهد درآمد حاصل از کارمزد معاملات، حق درج، حق عضویت و حق پذیرش کالا و انبار ها مهم ترین ارکان درآمدزایی این شرکت است. نکته مهم این است که شرکت فرابورس ایران نیز در بخش  درآمدهای شناسایی شده منتهی به خرداد ماه سال 99 را نسبت به مدت مشابه سال 99 رشدی جهشی را تجربه کرده است و از 28میلیارد و 374 میلیون تومان به بیش از 155 میلیارد و 733 میلیون تومان رسیده است. بررسی این داده ها نشان می دهد حق عضویت برخلاف کارمزد معاملات و حق درج و پذیرش در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است. صورت های مالی یکساله فرابورس نیز نشان می دهد هزینه ها و همچنین درآمدهای فرابورس در سال 98 نسبت به سال 97 افزایش یافته است. جمع هزینه های اداری و سربار در سال 98 بیش از 46 میلیارد و 788 میلیون تومان بوده است که 42درصد افزایش را نشان می دهد.

بورس انرژی و روندها

صورت مالی یکساله شرکت بورس انرژی نشان می دهد درآمدهای محقق شده در سال 1398 نسبت به درآمدهای سال 1397 افزایش قابل توجهی یافته است. درآمدهای محقق شده در سال 98 بیش از 22 میلیارد و 332 میلیون تومان بوده است که افزایش 67درصدی را نشان می دهد.و همچنین جمع هزینه های سربار و اداری در سال 98 بیش از 8 میلیارد و 278 میلیون بوده است که 39 درصد افزایش را نسبت به سال قبل از آن نشان می دهد. نکته قابل توجه این است که این شرکت هزینه های سربار نداشته است.