آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۲
کدال
۱۱

تاثیر افزایش 20 درصدی قیمت سیمان چیست؟

ترمیم چالش حاشیه سود

گروه بورس : موضوع افزایش قیمت سیمان طی چند وقت اخیر بار ها در بازار شنیده شد و برخی از فعالان این صنعت به دور از فضای شایعات خبر از اعمال نرخ جدید در بازار سیمان کشور پیش از اعلام و حتی انتشار مصوبه از سوی منابع رسمی می دادند. به هر روی، روز دوشنبه مصوبه ای درخصوص افزایش 20درصدی قیمت سیمان منتشر شد و در همین زمینه محمد گرجی آرا کارشناس بازار سرمایه به «دنیای اقتصاد» گفت: در حال حاضر فقط بخشی از درخواست تولیدکنندگان صنعت سیمان مورد موافقت قرار گرفته است.

به عقیده برخی از کارشناسان، افزایش قیمتی رخ داده در این صنعت می تواند جریان معاملاتی سهام سیمانی های فعال در بازار سرمایه را دستخوش تغییر کند به طوری که قیمت سهام تحت تاثیر این مصوبه افزایشی خواهد شد.

آیا افزایش نرخ سیمان در شرایط فعلی اقتصاد، امری ضروری بود؟

صنعت سیمان به افزایش 20 درصدی قیمت نیاز داشت، چرا که بخش عمده هزینه های این صنعت شامل حقوق و دستمزد است و در سال 1399 با رشد قابل توجهی همراه شده است. از طرفی هزینه های مرتبط با حمل و نقل، تعمیر و نگهداشت در این صنعت به صورت میانگین حدود 50 درصد بهای تمام شده سیمانی ها را تشکیل می دهد، بنابراین با توجه به عوامل مطرح شده می توان به این نتیجه رسید که عملا حاشیه سود صنعت سیمان دچار چالش شد.

آیا افزایش مجدد هم خواهیم داشت؟

تولیدکنندگان صنعت سیمان درخواستی را به وزارت صمت مبنی بر افزایش قیمت ها ارائه کردند، بر این اساس بخشی از این درخواست مورد موافقت قرار گرفت و اجرایی شد.

بخش دیگر چند درصد و در چه زمانی خواهد بود؟

پیش بینی می شود که صنعت سیمان با افزایش 20 درصدی دیگری هم برای سال آینده همراه شود، چرا که افزایش نرخ این صنعت در حال حاضر فقط به دلیل افزایش هزینه ها است. از طرفی به نظر می رسد که حاشیه سود سیمانی ها نسبت به سال گذشته برای 3 ماه پیش رو بیشتر شود.

چه تاثیری بر میزان حاشیه سود سیمانی ها خواهد گذاشت؟

حاشیه سود این صنعت به طور متوسط بین 20 تا 30 درصد خواهد بود و این رقم وابسته به سیمانی های مختلفی است که تعدادی از آنها صادراتی و مابقی داخلی هستند. صادراتی هایی که به ویژه در مرز های غربی کشور هستند به طور معمول از وضعیت بهتری برخوردارند، در نقطه مقابل نیز سیمانی هایی که در مرکز کشور فعالیت می کنند شرایط را با توجه به افزایش نرخ فعلی خیلی جذاب ارزیابی نمی کنند و در انتظار افزایش نرخ های بعدی هستند.

بر این اساس آیا قیمت سهام سیمانی ها دستخوش تغییر می شود؟

بخش عمده ای از انتظارات بابت افزایش نرخ سیمان در قیمت های سهام این صنعت در بازار دیده شده است و افرادی که اقدام به خرید سهام این دست از شرکت ها می کنند عملا به دلیل سودآوری نیست بلکه در چنین شرایطی سهامداران بیشتر با ارزیابی ارزش دارایی های شرکت، ارزش جایگزینی و پتانسیل افزایش سرمایه اقدام به خرید سهم های سیمانی می کنند.

شرکت های سیمانی فعال در بورس، محصولات متفاوتی را تولید می کنند که بخشی از آن شامل کلینکر و بخش دیگر شامل انواع تیپ های سیمان می شود، البته محصولات دیگری هم وجود دارد که درصد آن محدود است. بخش عمده تولیدی کلینکر به صورت صادرات به فروش می رسد و وزن صادرات در شرکت ها با یکدیگر متفاوت است به طوری که شرکت های فعال در جنوب، جنوب غرب و شمال غربی کشور در بخش صادرات سیمان و با وزن بیشتر کلینکر شرایط متفاوت تری را با شرکت های حاضر در مرکز کشور تجربه می کنند.

قیمت سهام چطور؟

قیمت سهام این شرکت ها به دو بخش تقسیم بندی می شود؛ نخست صادراتی ها همانند سیمان خوزستان، هگمتان، ارومیه و... رشد درآمدها همانند گذشته ادامه دار خواهد بود و محرک اصلی این بخش دلار در نظر گرفته می شود. برخی از شرکت های سیمانی همانند سیمان داراب، تهران و... می توانند تحت تاثیر افزایش نرخ 20 درصدی قرار بگیرند. سیمانی های فعال در بورس با توجه به وضعیت دارایی ها مورد ارزیابی سهامداران قرار می گیرند و در صورتی که افزایش قیمت در سهام سیمانی ها مشاهده شود، این مهم تحت تاثیر چشم انداز افزایش سرمایه و افزایش قیمت دارایی آنها است.