آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۳
زندگی: ایران
۱۶
تکمیلی

خطای انسانی پررنگ تر است

اگر معادن ایمن باشند، اگر تجهیزات آنها فرسوده نباشد و نوسازی و به روز شده باشند و اگر کارگران برای مراقبت از خود آموزش دیده باشند، سطح حوادث معدنی بسیار کاهش می یابد و شاید به سمت صفر میل کند؛ مساله ای که متاسفانه در عمده معادن کشورمان به ویژه معادن استان کرمان خلاف آن را می بینیم. برای این که بدانیم این نکات تا چه اندازه در معادن کرمان رعایت می شود سراغ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان رفتیم. رضا  اسماعیلی می گوید: 80درصد حوادث معادن ما ناشی از خطای انسانی شامل خستگی، نبود آموزش و مبادرت به اعمال ناایمن از سوی کارگران است. 18درصد مربوط به فرسودگی و نقص در ماشین آلات و 2درصد حوادث هم غیرقابل پیش بینی است.

وی می افزاید:این آمار منتج از نظارت و بازرسی های کارشناسان اداره کار است. بازرسان البته فقط آمار نمی گیرند و در بازرسی های دوره ای و موردی شان موارد خلاف قانون را یادداشت می کنند. این موارد در اسرع وقت به کارفرما ابلاغ می شود و آنها موظف به رفع نواقص موجود در محیط کار و تجهیزات خود تا حصول ایمنی کامل می شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان تاکید می کند اگر کارفرماهای معادن به ابلاغیه و تذکر آنها درخصوص رعایت ایمنی معادن توجهی نکنند، به دادگاه معرفی می شوند و درصورت بی توجهی کامل تعطیل خواهندشد، کما این که تاکنون چند معدن به همین دلیل و با معرفی به دادگاه تعطیل شده اند.  از اسماعیلی درباره گلایه کارگران از عدم پرداخت حق و حقوق و دیه کامل تعلق گرفته به آنها می پرسیم و عنوان می کند: از کل مباحث دیه و حق و حقوق کارگران، تنها بحث تعیین تقصیر (مقصر کیست و چه اندازه) به عهده کارشناسان اداره امور کار است و بحث پیگیری دریافت این حقوق به عهده خود شاکی است که باید از دادگاه آن را پیگیری کنند. البته عمده کارگران بیمه تکمیلی دارند و بدون شکایت حق دیه آنها پرداخت می شود.