آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۲
نفت ، پتروشیمی و کالاهای پایه
۱۶

بازار کامودیتی ها

سقوط بهای نفت سفید

نفت سفید که از آن برای تولید سوخت جت استفاده می شود با تیره شدن چشم انداز بازگشت سفرهای هوایی به حالت عادی و احتمال کندی این روند، نزدیک به 5 درصد کاهش قیمت را در توکیو تجربه کرد. همچنین بنزین نیز با انتشار اخبار ناامیدکننده از افزایش قرنطینه حدود 2درصد افت کرد. شیوع کرونا در ایالت های جنوبی آمریکا منجر به اتخاذ تصمیماتی برای جلوگیری از همه گیری آن شده که می تواند عبور و مرور شهروندان را با محدودیت مواجه کند.

مس بر قله 5 ماهه

بهای مس در ابتدای سال عمدتا بالای 6 هزار دلار بر تن معامله می شد اما روندی کاهشی در پیش گرفت و از 24 ژانویه به زیر این سطح قیمتی نزول کرد. در ماه های آوریل و مارس نیز به کمترین قیمت های خود رسید اما پس از آن به تدریج رشد کرد تا آنجا که در ساعاتی از معاملات جمعه در بورس فلزات لندن از 6 هزار دلار نیز عبور کرد، اما این قیمت پایدار نماند. مس دوشنبه نیز به روند صعودی خود ادامه داد تا با 27 دلار افزایش شانس خود را برای گذر از محدوده مقاومتی 6 هزار امتحان کند.

افت قیمت میلگرد و نورد فولادی

در معاملات دیروز در بورس شانگهای، میلگرد فولادی و نورد گرم با کاهش قابل ملاحظه قیمت روبه رو شدند. بازار که تعطیلات جشنواره دراگون بوت و آخر هفته را گذارنده بود، به دلیل کاهش تقاضای فولاد برای ساختمان سازی با افت بیش از یک درصدی مواجه شد. در این میان، فولاد ضدزنگ برای تحویل در ماه جولای برخلاف دیگر مقاطع اندکی رشد داشت تا با 65 یوآن افزایش به قیمت 13310 یوآنی برسد.

ثبات قیمت طلای سیاه

بهای نفت در معاملات روز آغازین هفته ابتدا با کاهش مواجه شد، چراکه آمار ابتلای روزانه به کرونا رکورد زده و مجموع مبتلایان جهان از رقم نمادین 10 میلیون نفر گذر کرده اما به مرور با انتشار اخبار مثبت اقتصادی از فعالیت صنعتی در چین، شاخص های نفتی به سمت بالا حرکت کردند و در نهایت تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت 16 به وقت تهران) در سطحی بالاتر از روز کاری گذشته قرار گرفتند. علاوه بر این، اطلاعات کمیسیون اروپا نیز نشان می دهد در همه بخش های اقتصادی در قاره سبز بهبود نسبی پدید آمده و همین موضوع حس بازار را در اروپا مثبت کرده است. با این حال نفت سنگین عربی متعلق به عربستان در بازار فیزیکی با کاهش شدید روبه رو شد، هرچند از آنجا که قیمت این گرید نفتی با تاخیر شش ساعته منتشر می شود، می توان انتظار داشت در ساعات بعدی بازار روند آن مشابه شاخص های بین المللی صعودی شود.