آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۴
حوادث
۱۰

رخداد

124 شاکی در یک پرونده فیشینگ

جانشین فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی از دستگیری متهمان فیشینگ با شگرد فروش بسته اینترنتی و شناسایی 124 شاکی در سراسر کشور خبر داد. سردار ابراهیم قربان زاده گفت: در پی شکایت یکی از شهروندان در شهرستان نیشابور مبنی بر برداشت غیرمجاز 23 میلیون ریال از حساب بانکی او ازسوی فردی ناشناس، موضوع در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت. جانشین فرمانده انتظامی خراسان رضوی افزود: بررسی کارشناسان پلیس فتای نیشابور برابر اظهارات شاکی پرونده حاکی از آن بود که فرزند 16ساله اش با یک کانال در شبکه اجتماعی تلگرام که تبلیغات فروش بسته های اینترنتی 10 گیگابایتی با مبلغ دوهزار تومان داشت آشنا شد و مشخصات کارت بانکی پدرش را ارسال کرد که پس از این ماجرا، مبلغ 23میلیون ریال به صورت غیرمجاز برداشت شد.

این مقام انتظامی خاطر نشان کرد: کارآگاهان سایبری پس از انجام تحقیقات فنی و پلیسی دریافتند این برداشت غیر مجاز به وسیله یک روبات که ازسوی مدیر کانال هدایت می شد، صورت گرفته است. سردار قربان زاده تصریح کرد: پلیس در ادامه تحقیقات خود، متهم پرونده را که در شهرستان دیگری بود، با استفاده از شگردهای پلیسی به نیشابور هدایت و پس از هماهنگی قضائی او را در اقدامی ضربتی دستگیر کرد. جانشین فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت: متهم 21ساله در مواجهه با ادله و مستندات پلیس به بزه انتسابی اعتراف کرد و همدست 46ساله اش را نیز که تحت تعقیب قضائی از شهرستان کاشمر بود، معرفی کرد. او خاطرنشان کرد: کارشناسان پلیس فتا همدست متهم را نیز در اقدامی غافلگیرانه دستگیر و در بازرسی از مخفیگاه او یک دستگاه لپ تاپ به همراه دو دستگاه گوشی تلفن همراه کشف کردند. سردار قربان زاده تصریح کرد: کارشناسان در ادامه تحقیقات فنی و دیجیتالی و بررسی 662 شماره کارت ثبت شده از شاکیان پرونده های فیشینگ متوجه شدند متهم تاکنون در 124 مورد پرونده کلاهبرداری مربوط به فروش شارژ و بسته های اینترنتی در سطح کشور به مبلغ 500 میلیون ریال نقش داشته که با همکاری پلیس فتای استان این شاکیان شناسایی شدند. جانشین فرمانده انتظامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه تحقیقات برای شناسایی دیگر شاکیان پرونده ادامه دارد به شهروندان توصیه کرد: با توجه به اینکه وقوع این گونه جرائم ناشی از سهل انگاری دارنده حساب بانکی در استفاده و نگهداری از اطلاعات بانکی حساب خود از جمله شماره حساب و رمز عبور یا اعتماد بیجاست، بنابراین باید افراد با رعایت توصیه ها و هشدار های پلیس، پیشگیری آگاهانه ای داشته باشند و تهدیدات در این زمینه را به حداقل برسانند.

12 کشته و 10 مفقود بر اثر وقوع سیل در چین

دست کم 12 نفر بر اثر وقوع بارش باران و جاری شدن سیل در جنوب غرب چین جان خود را از دست دادند و 10 نفر نیز مفقود شدند. به گفته مقامات محلی در منطقه گائویانگ، جاری شدن سیل به تخریب بخش هایی از جاده منجر و موجب شد دو دستگاه خودرو به رودخانه سقوط کنند. در جریان این حادثه دو نفر جان خود را از دست داده و سه نفر دیگر ناپدید شدند. بنا بر اعلام مقامات محلی، عملیات امداد و نجات به ساکنان مناطق حادثه دیده در جریان است. نزدیک به 10 هزار نفر در مناطق حادثه دیده سکونت دارند که در مجموع بیش از هفت هزارو 700 نفر از سکنه محلی تخلیه شده اند.