آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۴
جامعه
۹

خبر

فقط 5 درصد سهم شهرداری از جرائم رانندگی داده شد

شرق: مدیر کل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل ونقل و ترافیک گفت: 712 میلیارد تومان سهم شهرداری تهران از جریمه های رانندگی در سال 98 است که متاسفانه فقط 35 میلیارد تومان به تهران تخصیص داده شده است. مسعود رنجبریان از افزایش چشمگیر مطالبات شهرداری تهران از دولت در حوزه حمل ونقل و ترافیک پایتخت در سال 1398 و لزوم چاره اندیشی و همکاری دولت در جهت وصول مطالبات مذکور به عنوان حقوق قانونی شهروندان تهرانی خبر داد. مدیرکل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال 1398 مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس ماده «23» قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، سهم شهرداری تهران از وجوه حاصل از جریمه های تخلفات رانندگی در داخل محدوده شهر تهران به میزان 60 درصد تعیین شده است. مطابق گزارش های دریافتی از پلیس راهور ناجا در سال 1398، در مجمو ع مبلغ 1.187 میلیارد تومان وصولی جرائم به خزانه کشور واریز شده که با استناد به قانون مذکور، 712 میلیارد آن سهم شهر تهران است؛ این در حالی است که صرفا 35 میلیارد تومان بابت این موضوع در سال 1398 به شهرداری تهران اختصاص یافته است. او افزود: مجموع جرائم وصولی در شهر تهران در سال 1397 نیز معادل 432 میلیارد تومان بوده که بر این اساس سهم قانونی شهر تهران از جرائم وصولی مبلغ 259 میلیارد تومان است؛ این در حالی است که فقط مبلغ 34 میلیارد تومان از سوی دولت به شهرداری تهران تخصیص یافت و پرداخت شد.

او تصریح کرد: از سوی دیگر، حداقل یک سوم هزینه های ارائه خدمات به شهروندان در سامانه های مترو و اتوبوس رانی باید از سوی دولت تامین شود. بر این اساس و مطابق بودجه مصوب سال 1398 شهرداری تهران، دولت باید نسبت به تامین 500 میلیارد تومان یارانه برای جبران هزینه های ارائه خدمات در سامانه مترو و 450 میلیارد تومان یارانه به منظور جبران هزینه های ارائه خدمات در سامانه اتوبوس رانی اقدام می کرد؛ این در حالی است که در سال 1398 صرفا 25 میلیارد تومان یارانه بلیت از سوی دولت به شهر تهران اختصاص یافت که به هیچ عنوان پاسخ گوی هزینه های صورت گرفته نیست.

توضیحات وزارت رفاه درباره وام یک میلیون تومانی

شرق: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با صدور اطلاعیه ای توضیحاتی درباره پرداخت تسهیلات وام یک میلیون تومانی ارائه داد. در این اطلاعیه آمده است: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز هفتم تیر برای 910 هزار خانوار متقاضی دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی که در زمان ثبت نام (اردیبهشت ماه) برای دریافت این تسهیلات به هر شکل کد ملی خود را به صورت اشتباه به سامانه پیامکی 6369 فرستاده اند، پیامکی با سرشماره V.Refah ارسال کرد. این اطلاعیه می افزاید: سرپرستان خانوار دریافت کننده پیامک این وزارتخانه، حداکثر تا پنج روز از زمان دریافت پیامک مطابق با دستوری که در آن آورده شده است، نسبت به ارسال درخواست خود اقدام کنند. همچنین در برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی عنوان شده این پیامک مرحله دوم پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی است که این موضوع صحت ندارد.

مردودی  41 درصد خودروهای پایتخت در  معاینه فنی

فارس: مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران با اشاره به اینکه در خرداد امسال معاینه فنی 148 هزار دستگاه خودرو انجام شده است، گفت: 41 درصد خودروهایی که برای بار نخست معاینه فنی شدند در آزمون های مربوطه مردود شدند. حسین مقدم اظهار کرد: میزان مراجعات به مراکز در خرداد امسال نسبت به خرداد سال پیش 21 درصد افزایش داشته است و درحال حاضر روزانه شش هزار راننده برای انجام معاینه فنی خودروهایشان به مراکز معاینه فنی تهران مراجعه می کنند. او با اشاره به اینکه وضعیت مراکز معاینه فنی به جز مرکز بیهقی که با میزان کمی ازدحام مواجه است، عادی گزارش شده، گفت: با توجه به انتظار یک ساعته برای انجام معاینه فنی در مرکز بیهقی به شهروندان توصیه می کنیم از خدمات مراکز خلوت تر استفاده یا از طریق نوبت دهی اینترنتی اقدام کنند. مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران ادامه داد: در خرداد امسال، معاینه فنی 148 هزار خودرو انجام شده است که از این تعداد 104 هزار خودرو معاینه فنی شان از نوع مراجعه اول بود که 18 درصد از این خودروها در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، 11 درصد در آزمون هم راستایی چرخ ها، 15 درصد در تست ترمز و 17 درصد در عیوب ظاهری مردود شدند.