آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۸۰۰
صفحه اول
۱

کرونا بیشتر از حوادث طبیعی و تصادفات جاده ای قربانی می گیرد

عاقبت ناپرهیزی عمومی

گروه اجتماعی: کرونا با شاخ وشانه کشی هایش، پدر آدمیزاد را درآورده، آخر چگونه می توان این سیر جنون آمیز و سماجت ویروس را در افزایش قربانیان متوقف کرد؟ این پرسش، کم کم دارد خودش به کنش مجادله آمیزی بدل می شود، تا همین چند هفته قبل، دوست و دشمن گفتند در کنترل و مدیریت ویروسی چنین ناجوانمرد گل کاشته ایم و بعد از چین بهترین روند را در تعداد بهبودیافتگان از آن خودکرده ایم؛ اما به یک باره نمودارها صعودی شد، حالا تقصیرها را باید به گردن چه کسی بیندازیم؟ دولت پس از بازگشایی تدریجی، با کرونا در روزهای اوج اش، خداحافظی کرد! حال آنکه ویروس با همان شدت و حدت سال پیش کشنده و خطرناک بوده و هست، ما بازگشته ایم به روزهای پرهراس و جانگیر اسفندماه و این یک جور نماد و نشانه است از اینکه شیوه رفتاری و حکمرانی دولت در مواجهه با ویروس به انحراف رفته است. در کنار این مسئله، یک اشتباه جدی از سوی مثلث ستاد ملی مبارزه با کرونا، دولت و صداوسیما رخ داده، اینکه به مرور معادله پیچیده کرونا را عادی و ساده جلوه دادند و وضعیت سفید   را در ذهن جامعه تصویرسازی کردند اما مخابره این پیام غلط، ویروس مرموز را جری تر کرد، حالا بدون تخریب خانه ای یا شلیک گلوله ای، تلفات و خساراتی به مراتب بیشتر از آمار روزانه برخی جنگ ها بر ما تحمیل شده، البته این حرف و سخن ها چیزی از تقصیرات جامعه کم نمی کند، جامعه یعنی ما، مایی که علاوه بر ناتوانی در تحمل فشار اقتصادی بیشتر، به کرونا عادت کرده ایم و ترس و احتیاط روزهای اول را نداریم و می خواهیم به هر شکل ممکن حداقل بخشی از زندگی پیشین خود را احیا کنیم.

 جان باختن 162 نفر طی یک روز

انگار «ز توفان حوادث، ما را شکوه ای نیست» و چنین ویروس بدقلقی با رنج چند برابری که بر جانمان نشانده، اهمیت و قابلیت خود را در تهی کردن قالبمان از دست داده، حال آنکه هر گریزی از هولناک بودن این پدیده، به مرگ منتهی می شود. همین دیروز با فوت 162 نفر، تعداد جان باختگان به 10 هزار و 670 نفر رسید که این رقم در نوع خود حیرت آور است. هرچند پیش از اعلام موجودیت کرونا، ما در تصادفات جاده ای و سیل و زلزله، مدال سوگواری را بر گردن آویخته بودیم و اتفاقا در شمار قربانیان حوادث طبیعی و غیرطبیعی نام آور بودیم اما باید بر باورهای پیشین خط بطلانی کشید، چون مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در پژوهشی، میزان کشندگی زلزله و کووید 19 را مقایسه کرده و دریافته، این ویروس بدسرشت و نکوهیده، حتی از زلزله هم کشنده تر است و گوی سبقت را از سایر رقبایش در ستاندن جان آدمی ربوده، مطابق شواهد آماری که خبرگزاری مهر به آن استناد کرده، در فاصله سال های 81 تا 99 به طور میانگین دو هزار و 300 نفر سالانه و قریب به 944 نفر در هر بازه 5 ماهه در اثر زلزله در ایران کشته شدند و تاکنون بالغ بر 10 هزار نفر جان خود را در اثر ابتلا به کرونا در زمانی کمتر از 5 ماه از دست داده اند! 

 از  مرگ سالانه 17 هزار نفر در سوانح جاده ای تا مرگ بالغ بر 10 هزارنفری کرونا

این رقم های نحس و دوست نداشتنی، فقط مشتی حساب و کتاب ریاضی وار نیستند، بلکه افشاگر حقیقتی تلخ و ویرانگرند. توجه کنید که از این رقم ها بوی مرگ  به مشام می رسد، مرگی که فقط برای همسایه نیست و می تواند با غفلت و تساهل، همان «شتر ضرب المثل ها» باشد که دیر یا زود در خانه هایمان می خوابد. این ویروس تک تک آدم های این جامعه را هدف گرفته و ساده انگاری صورت مسئله، می تواند به قیمت جان تمام شود و چه بهایی از این گزاف تر؟ تصور کنید که 640 نفر در زمین لرزه 7.3 ریشتری سرپل ذهاب جان باخته اند. در رودبار و منجیل حداقل 40 هزار نفر و زلزله بم، 26/271 کشته، 30 هزار مجروح و بیش از 10 هزار نفر بی خانمان به جای گذاشته اما کرونایی که به سیل و زلزله و سوانح جاده ای بی شباهت است، حتی بیشتر از این رخدادها و با بی رحمی قساوت بارتری نام خیلی ها را در فهرست اسامی قبرستان جای داده، این ویروس در روزهایی که هنوز از گرد راه نرسیده بود، در هر ساعت 50 نفر را به خودش مبتلا می کرد و هر 10 دقیقه، یک نفر را به کام مرگ می کشاند. براساس آماری که وزارت بهداشت منتشر کرده، اگر زمان ورود کرونا به کشور را نخستین روز اسفندماه بدانیم تا انتهای فروردین یا نیمه اردیبهشت، 5 هزار و 209 نفر جان خود را براثر این بیماری ازدست داده اند درحالی که تصادفات جاده ای در این دو ماه تنها جان 697 نفر را گرفته اما سوای این آمارهای کوتاه مدت، باید به قربانیان سالانه سوانح جاده ای گریزی زد که 17 هزار نفرند، رقمی بسیار تکان دهنده و به قدر کافی؛ گویا و صریح که از حقیقتی تلخ و زهرآگین پرده برمی دارد. 

 وقتی آمار جان باختگان آلودگی هوا از  ویروس سمج کم می آورد

البته سوانح فقط به زلزله و تصادفات جاده ای ختم نمی شود و در رخدادی مثل سقوط هواپیما، از ابتدای انقلاب تا سال 1393 نزدیک به 1168 نفر در جریان سوانح هوایی که مربوط به هواپیماهای مسافری است، روانه مسلخ مرگ شده اند و باز با نگاهی به فهرست سایر مصائب به آمارهای مشابهیبرمی خوریم که در قیاس با کرونای نوظهور، تلفات کمتری را از آن خود کرده اند، در نظر داشته باشید که این ویروس طول عمر کمتری نسبت به سایر پیشامدها دارد، بنابراین آمار 10 هزار کشته بسیار زیاد است. سالانه 4 تا 5 هزار شهروند تهرانی جان خود را در مواجهه مستقیم با ذرات معلق هوای پایتخت از دست می دهند و قریب به 30 هزار نفر در هوایی که بس ناجوانمردانه آلوده است، در کل کشور از دنیا می روند. حتی سالانه 56 هزار نفر بر اثر ابتلا به سرطان فوت می کنند، آن وقت یک ویروس آن قدر موذی و جانگیر است که مثل آب خوردن می تواند شانه به شانه سایر رخدادها و حوادث و حتی بیشتر، از هستی ساقطمان کند و این چیز کمی نیست. در همین چند ماهی که از آمدن کرونای سمج می گذرد، شمار قربانیانش از مرز 10 هزار نفر گذشته و هر روز صد و چند نفر جان به جان آفرین تسلیم می کنند. همین چند روز پیش بود که ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت گفت که هر 33 ثانیه یک نفر در کشور به بیماری کووید-19 مبتلا می شود و هر 13 دقیقه یک نفر جان خود را از دست می دهد.شاید درست تر آن است که پس از شنیدن این آمارها کمی به خود بیاییم و این ویروس نادیده و درست نشناخته را باور کنیم،  باور کنیم که همه جهان با همه توان یک طرف و   ویروس مرموز کرونا در طرف دیگر است. باور کنیم که هست و همین دور و برهاست. چه خوب است که در این مورد مشخص به عقب بازگردیم و مثل روزهای اول، دست هایمان را با وسواس بشوییم و ماسک بزنیم و دوباره به فاصله گیری فیزیکی ایمان بیاوریم تا حداقل از گوشه و کنار این سرزمین خبر نرسد که در آذربایجان شرقی پس از برگزاری هر مراسم ترحیم یا عروسی، به طور متوسط 50 مبتلا به کرونا شناسایی شده اند یا در  یاسوج که همین تعداد یعنی 50 نفر، براثر حضور در مراسم عروسی به جمع کرونایی ها پیوسته اند و 40 نفر دیگر با حضور در جشن عروسی یکی از شهرهای استان مرکزی به بیماری کووید 19 مبتلا شده اند، این ها عددهای کمی نیست، پس چرا ککمان نمی گزد؟ مگر نمی دانیم این ویروس نامرد از سقوط هواپیما، تصادفات جاده ای، آلودگی هوا و حتی سرطان هم مرگبارتر است، می دانیم و بازهم برایمان تفاوتی در اصل ماجرا ایجاد نمی کند. مگر می شود دنیا را آب ببرد و ما را خواب؟ 

گویی سرمنشا این رفتارها نوعی بی خیالی افراطی  و به تعبیر «جبار رحمانی»، استادیار انسان شناسی فرهنگی در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی «ما از نظر فرهنگی برای مواقع بحرانی آمادگی نداریم و نیاموخته ایم که اتفاقا ادب نه برای خودمان که به خاطر دیگران و حفظ جانشان مستلزم حفظ حریم و پرهیز از برخی رفتارهای روزمره عادی است، رفتارهایی که در حالت عادی نشانه احترام و ادب هستند و در حالت بحرانی، خطر سلامتی وگاه خطر جانی را برای عزیزان در پی دارند. همین فقدان مهارت های اجتماعی برای زندگی در شرایط بحرانی مهم ترین عاملی است که پذیرش  قرنطینه و رعایت نکات بهداشتی پیشگیرانه را برای مردم سخت می کند. بنابراین گاهی از سر بی توجهی و بی خیالی، گاه از سر بی اعتمادی به منابع اطلاع رسانی و گاه نیز از سر ضرورت معیشت است که باید نانی برای خانواده در آورند. اما به نظر می رسد باید نگاهی به شرایط زندگی خودمان و مهم تر از همه الگوهای رفتاری ما در موقعیت بحرانی داشته باشیم،  در این صورت بهتر می توان فهمید مردم چرا این بیماری را جدی نمی گیرند.»

 دولت  به جای عادی سازی باید هشدار  بدهد و قواعد سفت وسخت وضع کند

«اباذر اشتری»، جامعه شناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی، در تبیین مرگبار بودن این ویروس در قیاس با سایر سوانح و سهل انگاری جامعه، کرونا را پدیده بیولوژیک می داند که در کنار یک مسئله جامعه شناختی قرار گرفته و در گفت وگو با «رسالت» بر همان حرف های همیشگی تکیه و تاکید دارد، اینکه بشر تاکنون با چنین بحران جهانی روبه رو نبوده  و تا به امروز هیچ پدیده بیولوژیک یا جامعه شناختی با این فراگیری، گستردگی و پیامدهای کوتاه مدت و بلندمدت، ملت ها و دولت ها را به چالش نکشیده، پدیده ای آن قدر وسیع که همه کشورهای پیشرفته و غیرپیشرفته و فقیر و غنی و سیاه وسفید را در بر بگیرد. از همه مهم تر آنکه، ویروس جانگیر کرونا تا قبل از ورود به قاره آمریکا، میزان تلفاتش در جهان آن قدرها چشمگیر نبوده، حتی شمار قربانیانش از یک جنگ منطقه ای کمتر بوده است. اما به مرور این پدیده جان گرفته و ریشه دوانده و از اطراف و اکناف می شنویم تا مدت های مدیدی ما مهمان این ویروس خواهیم بود نه اینکه او مهمان ما باشد. 

این جامعه شناس به سه عامل اجتماعی اشاره می کند که برمبنای آن می توان نتیجه گرفت، سهم هر بخش در نادیده انگاری این ویروس چقدر است. سپس از شاخصی به نام سرمایه اجتماعی به عنوان نخستین عامل یاد می کند،  که این سرمایه هم می تواند برای شخصیت های حقیقی یعنی انسان ها وهم شخصیت های حقوقی  مثل سازمان ها و دولت ها وجود داشته باشد. اشتری معتقد است: مولفه ها و زیرشاخه های این شاخص، چه در بین مردم و چه در حوزه حاکمیتی کشور وضعیت مناسبی ندارد و لازمه مقابله با ابربحرانی نظیر کرونا، مشارکت و همدلی و اطمینان به دولت است که فقدان آن در شرایط فعلی احساس می شود و دیگر اینکه، آن شبکه و پیوندهای پیشین میان افراد جامعه تضعیف شده و کاهش مشارکت مردم در هزینه های دولتی و میزان بالای جرایم رانندگی و فرار مالیاتی به وضوح نشان می دهد که سرمایه اجتماعی مردم به دلیل مشکلات اقتصادی و سایر مسائل، نسبت به دولت تنزل یافته است. مورد بعدی که می خواهم بر آن تاکید کنم، باز به زمینه های اقتصادی و شکاف طبقاتی مربوط است و ضریب جینی که هرچه به یک نزدیک شود، نشان دهنده وضعیت نامناسب خانوارهای ماست. این ضریب در حال حاضر نزدیک به نیم است، یعنی 50 درصد از مجموع درآمدهای مردم صرف هزینه های اولیه و خوردوخوراک می شود. اگر هرم نیازهای مازلو را در نظر بگیریم، اغلب مردم در قاعده این هرم قرار گرفته اند و نیازهای اولیه مثل خوراک و پوشاک و مسکن درست تامین نشده و ازاین رو به نیازهای بعدی خود که توجه به جسم است، بی اعتنا شدند. در واقع مسئله آنان دیگر جسم و جان نیست. وقتی در جامعه کسانی هستند که نمی توانند شکم خود را سیر کنند، دیگر برایشان چه فرقی دارد که از گرسنگی بمیرند یا از کرونا!  

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی در ادامه گفته هایش به طرح این موضوع هم می پردازد که افراد جامعه هیچ برآیندی از آینده خود ندارند به همین علت اسیر روزمرگی شده و به حوادثی مثل کرونا و مقایسه آن با سایر رویدادها و تعداد کشته ها، چندان اهمیتی نمی دهند.  شاید تصور کنیم که مردم در مواجهه با این ویروس، تصمیمات غیرعقلانی اتخاذ کرده اند اما تصمیمات مردم برمبنای شرایطی است که در آن به سر می برند و بر همین اساس کمتر هم در رعایت پروتکل های بهداشتی مشارکت می کنند، وقتی موعد اجاره بهای فرد سر بیاید و نتواند به دلیل فقر درآمدی، سقفی برای خود مهیا کند، دیگر به هر چیزی فکر می کند جز کرونا و خطراتش. دولت از تامین مالی عاجز است و پوشش تامین اجتماعی مردم هم به صورت رسمی و فراگیر نیست و این مسائل باعث نافرمانی مردم در رعایت مسائل بهداشتی می شود اما قطعا این نافرمانی ها را نمی توانیم به حساب ناآگاهی بگذاریم چون نافرمانی اجتماعی است.

او با بیان اینکه خصلت دوران مدرن، نوظهور بودن پدیده هاست، یکی از ویژگی های انسان را قدرت سازگاری اش با شرایط مختلف توصیف می کند و دراین باره توضیح می دهد: انسان ها هزاران سال در جنگ ها و مصائب متعدد توانسته اند زنده بمانند، چون قدرت سازگاری با اتفاقات گوناگون را داشته اند، منتها مسئله اصلی در همان مواردی است که اشاره کردم، وقتی افرادی در این جامعه از پرداخت اجاره بهای خانه ناتوان اند و در نقطه مقابل احساس می کنند، دولت مثل پدر دلسوزی نیست که هوایشان را داشته باشد، تصمیم می گیرند با همان شیوه قبل از ورود ویروس رفتار کنند. دولتی که سیاست گذاری هایش برای مواجهه با کرونا درست نبوده و از یکجایی به بعد دچار انحراف در برنامه ریزی و تصمیم گیری شده، دولتی که نتوانسته این واقعیت را به درستی به مردم گوشزد کند که کرونا بیش از همه حوادث طبیعی و غیرطبیعی تلفات دارد. دولتی که باید به جای عادی سازی همچنان به هشدار دادن بپردازد و قواعد سفت و سختی وضع کند و به فکر راه چاره ای برای تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده کافی برای ماه های پیش رو باشد، دولتی که باید به فکر جیب های خالی مردم و بازار آشفته مسکن و وضعیت نگران کننده تورم و غیره باشد که اگر بساط کرونا هم برچیده شود، با این وضعیت، مردم توان تامین نیازهای اولیه خود را نخواهند داشت.