آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۲
شرکت ها
۲۹

بانک

حمایت از صنایع پیشران؛ اولویت سال جاری صادرات

 دنیای اقتصاد : نایب رئیس هیات مدیره بانک صادرات ایران گفت: بانک صادرات ایران در سال «جهش تولید»، با برنامه ریزی و ایجاد طرح ها و روش های نوین به دنبال شتاب بخشیدن به حرکت صنایع پیشران کشور است. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، امیر یوسفیان در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه تخصصی نفت ، گاز و پتروشیمی در شیراز گفت: مجموعه های تولیدی بزرگ برای پیشبرد اهداف و طرح های توسعه ای و تولیدی خود نیاز به حامی و همراه مالی در کنار خود دارند.

 بانک صادرات ایران نیز به عنوان یک موسسه معظم مالی، همواره حامی و در کنار صنایع و مجموعه های بزرگ تولیدی برای اجرای پروژه هایشان بوده است و در شرایط دشوار امروز، این همراهی بیش از گذشته وجود دارد. وی با اشاره به شرایط دشوار اقتصادی در دوران تحریم گفت: صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، از جمله صنایعی هستند که آسیب هایی در دوران تحریم دیده اند. البته در این شرایط سفارش انجام کار برای مجموعه های داخلی بیشتر شده و نیاز برای دریافت تسهیلات و اعتبارات ریالی شبکه بانکی کشور افزایش یافته است.

نایب رئیس هیات مدیره بانک صادرات ایران ادامه داد: اتفاق مهم دیگر که ضرورت همکاری نظام بانکی و مجموعه های تولیدی را افزایش داد، کمرنگ شدن خرید اعتباری و نسیه فروشی در کشور است. همچنین با توجه به تورم فزاینده، تقاضای مبلغی تسهیلات نیز افزایش یافته است. در همین راستا بانک صادرات ایران با هدف احیای خرید اعتباری و افزایش میزان اعتبار، طرح طراوت را در سال 1398 اجرایی کرده و فاز دوم این طرح نیز در سال جهش تولید رونمایی شد.

معاون سابق اعتبارات بانک صادرات ایران با اشاره به مزیت ها و کارکردهای طرح طراوت گفت: در قالب این طرح، خرید و فروش اعتباری و نسیه را به اقتصاد کشور بازگرداندیم. ضمن اینکه مشکل نقدینگی برای فروشنده نیز ایجاد نشده است. وی ادامه داد: در قالب این طرح، اعتبارات اسنادی ریالی در نظام خرید و فروش احیا شده و تولیدکننده می تواند مواد اولیه مورد نیاز خود را یکساله خریداری کند و کالای تولید شده خود را یکساله بفروشد. ضمن اینکه هر دو طرف می توانند در صورت نیاز وجه اعتبار اسنادی خود را در بانک نقد کنند. نایب رئیس هیات مدیره بانک صادرات ایران با اشاره به تفاهم نامه امضا شده این بانک با انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران و امضای قرارداد 25هزار میلیارد ریالی با این انجمن گفت: در قالب این تفاهم نامه توانسته ایم خدمات تسهیلاتی و تعهدات ویژه ای را در اختیار اعضای این انجمن قرار دهیم.

یوسفیان طرح طراوت را احیاکننده اعتبارات اسنادی ریالی دانست و اظهار کرد: با احیای این ابزار، خرید و فروش نسیه در کشور رونق می گیرد و چرخ صنایع با سرعت بیشتری به حرکت درمی آید.

وی با اشاره به اجرایی شدن طرح «طراوت2» گفت: طرح طراوت در سال گذشته با هدف تامین سرمایه در گردش و خرید مواد اولیه واحدهای صنعتی کشور اجرا شد و در طرح «طراوت2» به اجرایی شدن پروژه ها توجه شده است. در این طرح بانک صادرات ایران برای اجرای پروژه ها به پیمانکاران اعتبارات اسنادی ارائه می دهد و پس از تایید صورت وضعیت، پیمانکار می تواند به بانک مراجعه کرده و پول خود را به ساده ترین روش، بدون ضامن و به صورت نقد دریافت کند. نایب رئیس هیات مدیره بانک صادرات ایران ادامه داد: از طرفی مجری پروژه نیز می تواند اعتبارات اسنادی به طرف خود ارائه داده و 18 ماه فرصت دارد. هدف این است که با توجه به محدودیت منابع در سال جهش تولید بتوانیم با اعمال روش های جدید و نوین، حجم بالای اجرای پروژه ها را پوشش دهیم.

 
استقبال از طرح «آینده داران» بانک آینده

دنیای اقتصاد : تاکنون 87 فروشگاه بزرگ ایران مال در طرح خرید اعتباری بانک آینده با عنوان «آینده داران» مشارکت کرده اند.

 بانک آینده از ابتدای خرداد سال جاری طرحی را به اجرا گذاشته که در قالب آن تمامی مشتریان این بانک که دارای یکی از انواع سپرده های بانک آینده هستند می توانند با ثبت نام در سامانه پیشخوان یا مراجعه به یکی از شعب این بانک براساس موجودی حساب انتخابی، اعتباری بین 10 تا 50 میلیون ریال دریافت کرده و با مراجعه حضوری به فروشگاه هایی که دارای نشان آینده داران هستند از مزایای این طرح بهره مند شوند.

زمان بازپرداخت این اعتبار سیزدهم شهریور است و هیچ سودی به آن تعلق نمی گیرد؛ بنابر این گزارش بانک آینده در اطلاعیه های بعدی خود ضمن افزودن سرمایه گذاران صندوق گسترش فردای ایرانیان به جمع دریافت کنندگان این اعتبار امکان بازپرداخت تدریجی آن را هم برای استفاده کنندگان از این طرح فراهم کرد.

 در آخرین اخباری که از پیوستن فروشگاه های بزرگ به این طرح منتشر شده تعداد فروشگاه های یادشده به عدد 87 رسیده که فهرست آن در سایت بانک آینده موجود است. این فروشگاه ها دارای نشان طرح آینده داران هستند. به این ترتیب دامنه انتخاب مشتریان این بانک برای استفاده از طرح یادشده گسترش یافته است. براساس این گزارش مشتریانی که دارای یکی از انواع سپرده های جاری یا پس انداز، سپرده های بلندمدت شتاب و آینده ساز و صندوق های سرمایه گذاری در بانک آینده هستند می توانند با مراجعه به شعب این بانک یا سامانه پیشخوان مجازی abplus.ir براساس موجودی حساب انتخابی خود از مزایای طرح آینده داران بهره مند شوند.

 
توسط بانک مسکن انجام شد: تامین مالی خرید یک سوم خانه ها

دنیای اقتصاد : در حال حاضر وام خرید مسکن برای زوجین 240 میلیون تومان است و نرخ تسهیلات 8 درصد بهترین نوع وام در حال حاضر است. بانک مسکن اعلام کرده که بعد از انقلاب 24 میلیون مسکن تولیدشده که یک سوم این واحدهای تولیدشده یعنی 8 میلیون مسکن از محل صندوق توسط تسهیلات پرداخت شده بانک مسکن بوده است و 50 درصد این افراد نیز از محل همین صندوق های پس انداز موجود در بانک مسکن صاحب خانه شده اند.

نادر قاسمی سرپرست بانک مسکن با تاکید بر اینکه رژیم پس انداز برای خانه دار شدن در تمام دنیا رایج است و هنوز بانک مرکزی با ادامه حیات صندوق پس انداز یکم موافقت نکرده اعلام کرد که صندوق پس انداز مسکن یکم در 18 خردادماه 94 راه اندازی شد بر این پایه استوار شد که متقاضیان خانه اولی با سپرده گذاری 40 میلیون تومانی و دوره انتظار یک ساله بتوانند 80 میلیون تومان به علاوه سپرده خود با نرخ سود 14 درصد دریافت کنند. باگذشت زمان و ورود رئیس جمهور نرخ سود این تسهیلات سه بار دستخوش تغییر و تحول شد؛ اما هیچ گاه سقف تسهیلات بنا به دلایلی که مقامات ارشد بانک مسکن آن را منوط به تامین منابع و افزایش سرمایه بانک دانستند محقق نشد.

باگذشت یک سال از آغاز به کار صندوق پس انداز مسکن یکم و آغاز فرآیند پرداخت تسهیلات با نرخ سود 14درصد استارت تغییر نرخ سود وام مسکن یکم زده شد؛ ابتدا نرخ سود به 13درصد، سپس به 11درصد و درنهایت به 6 درصد برای بافت های فرسوده و برای سایر بافت ها به 8 درصد رسید.

حال باگذشت پنج سال و اتمام زمان فعالیت صندوق پس انداز مسکن یکم در 18 خرداد 99، بانک مسکن پیشنهاد تمدید و احیای فعالیت صندوق مزبور را به بانک مرکزی ارائه کرد. سرپرست بانک مسکن در پاسخ به این پرسش که آیا آماری در دست هست که چه تعداد خانوار از محل صندوق پس انداز یکم صاحب مسکن شده اند گفت 160 هزار نفر از محل صندوق یکم که معادل 204 هزار حساب می شود تقریبا از محل صندوق پس انداز مسکن یکم صاحب مسکن شده اند. در حال حاضر نیز 330 هزار نفر در حساب صندوق پس انداز مسکن یکم سپرده گذاری کرده اند و باقی مانده اند که اگر 20 درصد آنها هم انصراف دهند بازهم رقم قابل ملاحظه ای خواهد شد و تعهد سنگینی هم بابت این موضوع خواهیم داشت.

درعین حال بانک مسکن اعلام کرده که بانک مسکن تسهیلات ساخت 30هزار واحد مسکونی تحت مدیریت سازمان ملی زمین و مسکن را با نظارت ادارات راه و شهرسازی استان ها در قالب ضوابط و شرایط مصوب دولت، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی، پرداخت می کند.

پیش تر، بانک مسکن موفق شد در تفاهم نامه های جداگانه و منعقدشده با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و شرکت عمران شهرهای جدید، گام اول و اساسی برای پرداخت 75 هزار فقره تسهیلات ساخت مختص طرح اقدام ملی مسکن را بردارد. اکنون نیز با تفاهم نامه چهارم، این بانک درمجموع از ساخت 105 هزار واحد مسکونی ارزان قیمت روی زمین های دولتی، حمایت اعتباری و تامین مالی می کند. روند پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اقدام ملی به این صورت تعریف شده است که ابتدا با ثبت نام متقاضیان و تشخیص واجد شرایط بودن آنها توسط وزارت راه و شهرسازی، نسبت به افتتاح حساب جهت متقاضیان اقدام و آورده اولیه (نقدی) توسط آنها واریز می شود. بر این اساس تاکنون 11 هزار نفر به عنوان متقاضی واجد  افتتاح حساب صورت گرفته و مبالغی با میانگین 30 تا 40 میلیون تومان به عنوان آورده نقدی پرداخت کرده اند. از طرفی، سازنده یا پیمانکار پروژه های طرح اقدام ملی مسکن برای دریافت قسط اول تسهیلات ساخت باید 20 درصد از پیشرفت فیزیکی پروژه را طی کرده باشند یا معادل هزینه انجام آن، آورده نقدی ارائه کنند. سرپرست بانک مسکن درباره مشخصات تسهیلات ساخت در تفاهم نامه امضاشده با سازمان ملی زمین و مسکن گفته که این تسهیلات تا سقف 100 میلیون تومان با نرخ سود 18 درصد به سازنده ها پرداخت می شود به گونه ای که طول دوره مشارکت 2 ساله و طول زمانی بازپرداخت نیز 10 ساله در نظر گرفته شده است.