آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۲
نیرو
۲۶

خبر

کاهش 15 سانتی متری تراز آب دریای خزر

دنیای اقتصاد : میانگین تراز آب دریای خزر در نیمه اول سال آبی جاری (مهرماه 98) معادل منفی 33/ 27 متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 15سانتی متر و در مقایسه با دو سال گذشته، 24 سانتی متر کاهش داشته است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، براساس اعلام موسسه تحقیقات آب، دامنه نوسانی تراز آب این دوره، در مقایسه با دوره های مشابه اخیر بسیارکم بوده است؛ این مساله نشان می دهد شدت سیر کاهشی تراز آب در بهار و تابستان گذشته، با شیب کمتری در دو فصل پایانی سال 98 ادامه یافته و در پایان دی ماه، روند افزایشی تراز آب آغاز شده است. براساس گزارش منتشرشده از سوی مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، میانگین تراز سطح آب دریای خزر در فصل پاییز 98 برابر با منفی 33/ 27 متر بوده و نسبت به مدت مشابه سال قبل (پاییز سال 97) 16 سانتی متر کاهش یافته است. بررسی تغییرات تراز آب در این فصل نسبت به تابستان 98، کاهش 26 سانتی متری سطح آب را نشان می دهد.

ارزیابی ها نشان می دهد دامنه نوسانی تراز آب این دوره، در مقایسه با دوره های مشابه اخیر بسیار کم بوده است؛ این مساله نشان می دهد شدت سیر کاهشی تراز آب در بهار و تابستان گذشته، با شیب کمتری در دو فصل پایانی سال 98 ادامه یافته و در پایان دی ماه، روند افزایشی تراز آب آغاز شده است. بررسی روند آبدهی رودخانه های مهم حوضه آبریز دریای خزر در دوره منتهی به نیمه نخست سال آبی 99 - 1398، حاکی از کاهش میزان کل آب ورودی از رودخانه های اصلی است.

کاهش قابل ملاحظه آبدهی رودخانه ولگا در سال 2019 (205 میلیارد مترمکعب) نسبت به میانگین بلندمدت این رودخانه (240 میلیارد مترمکعب) در کاهش تراز آب دریای خزر تاثیرگذار بوده است؛ البته این میزان کاهش از افت شدید آبدهی این رودخانه در سال های 1996 (176 میلیارد مترمکعب) و 2015 (182 میلیارد مترمکعب) کمتر است. میزان آبدهی ولگا در سال 2020 نیز طبق پیش بینی موسسه آب شناسی و هواشناسی روسیه، کمتر از حد نرمال خواهد بود. عامل دیگر موثر در کاهش تراز آب به ویژه در سال های اخیر، روند افزایش دمای سطح آب است که به عنوان شاخصی در ارزیابی پتانسیل تبخیر از دریای خزر مورد مطالعه قرار می گیرد.

نتایج بررسی میانگین دمای سطح آب خزر در سال 2019 میلادی نشان داده است، متوسط دمای آب، 2/ 0 درجه سانتی گراد نسبت به سال گذشته و یک درجه سانتی گراد نسبت به میانگین بلندمدت، افزایش یافته است. تحلیل تغییرات دمای آب در دوره اخیر حاکی از روند افزایشی دمای آب خزر به ویژه در بخش های میانی و جنوب شرقی این دریا است.

لیست بزرگ ترین نیروگاه های خورشیدی جهان

دنیای اقتصاد : بزرگ ترین نیروگاه های خورشیدی جهان اکنون حدود دو گیگاوات ظرفیت تولید نیرو دارند و در حال توسعه به سوی ظرفیت پنج گیگاوات هستند. به گزارش «ایسنا» مجله پی وی اخیرا فهرستی از بزرگ ترین نیروگاه های خورشیدی جهان را منتشر کرده است که ظرفیت بالای 500 مگاوات دارند. بر اساس گزارش ETEnergyWorld، این نیروگاه ها عبارتند از:

پارک خورشیدی یانچی در چین: این نیروگاه ظرفیت تولید 820 مگاوات نیرو دارد و از سال 2016 در حال فعالیت بوده است.

نیروگاه فرونت رانر داتونگ چین: در بخش شرقی چین در استان شنکسی یک پروژه 800 مگاواتی در منطقه داتونگ نصب شده است. این مجموعه در منطقه وسیعی توزیع شده که مشاهده آن را از طریق تصاویر ماهواره ای دشوار می کند.

نیروگاه خورشیدی-آبی لونگ یانگشیا در چین: این نیروگاه که در استان کینگای قرار دارد، 697 مگاوات ظرفیت نیرو دارد و زمانی که فاز دوم آن در سال 2014 متصل شد، بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی جهان شده بود.

پروژه انرژی خورشیدی کاموتی هند: این نیروگاه که در سال 2016 از سوی شرکت آدانی در تامیل نادو ساخته شد، بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی هند است که در منطقه ای به وسعت 1200 هکتار گسترده شده و 648 مگاوات ظرفیت تولید نیرو دارد.

نیروگاه ویلانوئوای مکزیک: نیروگاه ویلانوئوای مکزیک 640 مگاوات ظرفیت عملیاتی دارد و فاز سوم آن در نوامبر سال گذشته تکمیل شد و همچنان از سوی شرکت انل گرین پاور ایتالیا در دست توسعه است.

سولار استار آمریکا: بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی آمریکا 597 مگاوات ظرفیت تولید نیرو دارد و به گروه برکشایر هاتاوی وارن بافت تعلق دارد.

هونگ شاگانگ چین: این نیروگاه چند فازی در استان گانسو توسط چاینا سینگ یس ساخته شد و ظرفیت عملیاتی 574 مگاوات دارد که قرار است تا 820 مگاوات توسعه پیدا کند.

توپاز آمریکا: این پروژه 550 مگاوات ظرفیت دارد و در دشت کاریزو پلین در مرکز کالیفرنیا ساخته شده است.

یین چوان شینگ کینگ چین: این پروژه بیش از 500 مگاوات ظرفیت دارد و در اواسط سال 2018 نصب شد.

ان پی کونتا گرینکوی هند: این نیروگاه که در اندهرا پرادش قرار دارد، در سال 2017 برای گرینکو انرژی در پارک خورشیدی آنانتاپور با ظرفیت 500 مگاوات بود.

یک نیروگاه خورشیدی دیگر که قابل ذکر است، پروژه خورشیدی مستقل Sweihan در ابوظبی امارات متحده عربی است که همچنان در دست ساخت است و قرار است 938 مگاوات ظرفیت تولید نیرو داشته باشد و انتظار می رود پس از راه اندازی، به بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی جهان تبدیل شود.

چرا نیروگاه بیشتری ساخته نمی شود؟

دنیای اقتصاد : مدیرعامل شرکت توانیر گفت: افزایش بهره وری و راندمان نیروگاه ها یکی از اولویت های وزارت نیرو تعریف شده و به علت اینکه ساخت نیروگاه 10 برابر کاهش تلفات هزینه دارد، اولویت با انجام راهکارهای افزایش راندمان است.

محمدحسن متولی زاده در گفت وگو با «ایسنا» با تاکید بر اینکه در شرایط تحریم اقتصادی استفاده بهتر از سرمایه گذاری های صورت گرفته اهمیت زیادی دارد که این مساله در قالب افزایش بهره وری خود را نشان می دهد و با اشاره به سیاست های وزارت نیرو در این راستا اظهار کرد: اگر راندمان افزایش یابد، از میزان تلفات کاسته می شود و از این طریق مصرف مدیریت محقق خواهد شد. مدیرعامل شرکت توانیر با تاکید بر اینکه هدف اصلی احداث مرکز پایش شبکه برق این است که به صورت شبانه روزی وضعیت شبکه رصد شود یا در شرایط اضطرار بتوانیم بار را مدیریت کنیم، تصریح کرد: هدف این است که بتوانیم از سرمایه گذاری انجام شده اعم از نیروگاه، شبکه های برق انتقال و توزیع با ضریب بار بهتر استفاده کنیم و این مساله موجب کاهش قیمت تمام شده نیز می شود. متولی زاده با بیان اینکه اگر بتوانیم با مدیریت و جابه جایی بار بدون اینکه در سطح رفاه مردم مشکلی ایجاد شود یا حجم تولید کاهش یابد، مصرف را مدیریت کنیم؛ یعنی توانسته ایم با هزینه کمتر ظرفیت بیشتری در مدار داشته باشیم. وی افزود: اجرای این طرح چندین برابر بهتر از ساخت نیروگاه است؛ کاری که در قالب کاهش تلفات صورت گرفت موجب شد که طی چند سال اخیر میزان تلفات 5 درصد کاهش پیدا کند. مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه برای انجام این کار حدود 5 هزار میلیارد تومان طی چند سال هزینه انجام شد که منافع این کار جایگزین نیروگاه ها و شبکه های جدید بود، گفت: اگر قرار بود نیروگاه ساخته شود باید 50 هزار میلیارد هزینه صورت می گرفت. متولی زاده اظهار کرد: در واقع دو راهکار برای این مساله وجود دارد یا باید نیروگاه ساخته شود یا میزان تلفات کاهش یابد و با توجه به اینکه نسبت مدیریت بار و کاهش هزینه ها یک به 10 است، به همین دلیل افزایش بهره وری اولویت ویژه ای دارد.

انسداد 13 حلقه چاه غیرمجاز آب در تهران

پاون : مدیر امور منابع آب تهران و پردیس گفت: با انسداد 13 حلقه چاه غیرمجاز از خروج 1130 متر مکعب آب در سفره های زیرزمینی این امور جلوگیری شد. راما حبیبی با اعلام این مطلب ادامه داد: 13 حلقه چاه غیرمجاز در محدوده عملکرد این امور در تهران و پردیس در مجموع به عمق 455 متر و با دبی 1/ 11 مترمکعب در روز مسدود شد. مدیر امور منابع آب تهران و پردیس تصریح کرد: در بخش آب های زیرزمینی، 20 مورد کنترل و بهره برداری صورت گرفت. همچنین نیز با پیگیری های واحد بازرسی و نظارت نسبت به نصب 2 دستگاه کنتور حجمی هوشمند روی چاه های پروانه دار اقدام شد. حبیبی گفت: برداشت های بی رویه آب سبب افت سطح آب های زیرزمینی شده است و کاهش سطح آب های زیرزمینی خطرات و عواقب جبران ناپذیری از جمله ایجاد فروچاله، فرونشست زمین، شور شدن آب و کاهش کیفیت آب را در پی دارد که با توجه به اهمیت موضوع، این امور از هیچ کوششی در جهت صیانت از منابع آب دریغ نمی کند.

کمبود منابع مالی مهم ترین مشکل فعلی صنعت برق

دنیای اقتصاد : محمدرضا انصاری، نایب رئیس اتاق ایران در نشست اخیر کمیسیون انرژی اتاق ایران مهم ترین مشکل فعلی صنعت برق را تامین منابع اعلام کرد و رونق فعلی بازار سرمایه را فرصت خوبی دانست تا وزارت نیرو با بهره مندی از آن خلا مالی را جبران کند.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، حمیدرضا صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران در این نشست با تاکید بر ضرورت بهره مندی از ظرفیت های بخش خصوصی توسط وزارت نیرو، سرمایه گذاری در این صنعت را مورد توجه قرار داد و گفت: متاسفانه همان طور که آمارها نشان می دهد، در دولت نهم و دهم نه بخش خصوصی و نه دولت در این صنعت سرمایه گذاری نکرده اند. به باور صالحی حل مشکلات صنعت برق، نیازمند همکاری همه نهادهای ذی ربط است. انصاری، نایب رئیس اتاق ایران هم با بیان اینکه وزارت نیرو در حوزه پیشرفت فناوری، وضعیت مطلوبی دارد، گفت: بهره مندی از این ظرفیت نیازمند سیاست گذاری است؛ به خصوص اینکه استعداد ملی و جوانان نخبه ای هم در این صنعت مشغول فعالیت هستند که نباید از آنها غفلت ورزید. انصاری با بیان اینکه درحال حاضر مهم ترین مشکل فعلی صنعت برق، تامین منابع است، رونق فعلی بازار سرمایه را فرصت خوبی معرفی کرد تا وزارت نیرو با بهره مندی از آن و همچنین واگذاری طرح های نیمه تمام، خلا مالی را جبران کند؛ به خصوص اینکه ابزارهای قانونی برای استفاده از این فرصت ها فراهم است.

آیا تابستان امسال خاموشی های مکرر در پیش است؟

تسنیم : معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: طرح های پیک سایی و مدیریت مصرف برق را طراحی کرده ایم که به پیک 60 هزار مگاواتی نرسیم و امیدواریم با کمک مردم، بتوانیم پیک برق تابستان امسال را مدیریت کنیم. همایون حائری در پاسخ به اینکه آیا امسال مثل تابستان سال 97 به صدور جداول خاموشی می رسیم، اظهار کرد: امید است که نمی رسیم؛ تمام تلاش ما این است که هیچ گونه مشکلی به وجود نیاید. او افزود: درحال حاضر ظرفیت عملی تولید برق کشور 58 هزار و 500 مگاوات است و امیدواریم مردم هم در مدیریت مصرف برق توجه لازم را اعمال کنند تا به خاموشی نرسیم. معاون وزیر نیرو در پاسخ به اینکه با توجه به ظرفیت عملی تولید برق کشور، اگر پیک مصرف برق به 60 هزار مگاوات برسد خاموشی داریم، گفت: طرح های پیک سایی و مدیریت مصرف برق را طراحی کرده ایم که به پیک 60 هزار مگاواتی نرسیم. او ادامه داد: اگر مدیریت مصرف صورت نگیرد، پیک مصرف برق تابستان امسال به 60 هزار مگاوات می رسد؛ اما در تلاشیم با کمک مردم پیک مصرف را در مرز 58 هزار و 300 تا 58 هزار و 500 مگاوات نگه داریم. حائری با تاکید بر آمادگی کامل نیروگاه های کشور برای تولید حداکثری برق در تابستان گفت: امسال به صدور جداول خاموشی نمی رسیم، ولی مردم هم باید کمک کنند تا بتوانیم تابستان را به خوبی پشت سر بگذاریم.