آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۸۰۰
اقتصادی
۴

بررسی عوامل رشد ارزش نخستین صندوق دولتی با نماد دارایکم دولتی

پرش 120 درصدی ETF در بازار بورس

گروه اقتصادی: طبق گفته معاون شرکت بورس تهران، ارزش نخستین صندوق (ETF) با عنوان دارایکم رشد 120 درصدی را تجربه کرده است. افزایش تعداد سرمایه گذاران و ورود حجم بالای نقدینگی به بازار سرمایه، باعث رشد شاخص بورس شد و سهام داخل صندوق ETF هم از این قاعده مستثنی نبوده است .

 به زعم کارشناسان رشد شاخص بورس به دلیل حمایت های دولت و استقبال  فراوان سرمایه گذاران و ورود روزانه بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه به بازار همچنان روند رو به رشد خود را حفظ خواهد کرد. 

در عرضه سهام ETF ابهاماتی وجود داشت ازجمله عدم شفافیت در عرضه آن ها، ابهام زمان نقد شوندگی و خودداری دولت از تفویض مدیریت این سهام به سهام داران. بااین حال  ETFها با تخفیف 20 تا 30 درصدی به خریداران عرضه شدند و این نکته مثبتی بود که می توان در عرضه آن ها قلمداد کرد. دارایی صندوق دارایکم بخشی از سهام دولت در بانک ها و بیمه هاست و همین مولفه رشد سهام آن ها را بیشتر کرده است.  

قاسم محسنی عضو سابق شورای عالی بورس در گفت وگو با «رسالت» با اشاره به رشد ارزش ETF   دارایکم گفت: رشد ETF ها بستگی به رشد سهامی دارد که در داخل صندوق ETF ها است. هرچقدر ارزش سهام در داخل صندوق ها بیشتر شود، ارزش روز واحدهای سرمایه گذاری صندوق هم رشد می کند و این تابع دارایی ها و اوراق بهاداری است که در داخل صندوق ها قرارگرفته است. 

وی با اشاره به اینکه دارایی های صندوق از چند بخش تشکیل شده است، افزود: اوراق بهادار، وجه نقد و مطالبات تشکیل دهنده دارایی های صندوق ها هستند. وجه نقد و مطالبات کمتر از 10 درصد دارایی ها را تشکیل می دهند و بیشتر دارایی های صندوق سهام شامل اوراق بهادار و سهام شرکت های پذیرفته شده می شود. بنابراین عمدتا رشد ارزشی واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها تابع رشد سهام در داخل صندوق ها می شود. 

این کارشناس بازار بورس اضافه کرد: به نظر می رسد رشد 120 درصدی ETF ها به این دلیل باشد که در آن صندوق سهام بانک ها قرار داده شده باشد زیرا سهام بانک ها در بازار افزایش زیادی پیداکرده است. 

وی در پاسخ به این سوال که به چه علت رشد سهام بانک ها زیاد است، افزود: شاخص بورس از ابتدای سال به طور میانگین 150 درصد رشد کرده است و حتی گاهی بعضی از سهام 300 درصد رشد و بخشی پایین تر از 150 درصد رشد داشته اند و این رشد همه انواع سهام در بازار را نشان می دهد. دلیل رشد سرمایه هم استقبال بالای مردم از بازار سهام از سال گذشته تا به امسال است که خود را نشان داده است. 

محسنی با اشاره به اینکه روش قیمت گذاری سهام متفاوت شده است، گفت: تداوم در سرمایه گذاری باعث شده  به طور دائم افراد جدیدی وارد بازار بورس شوند و به همین علت روش قیمت گذاری در بورس هم تغییر کرده است. درگذشته قیمت گذاری بر اساس سودآوری بود یعنی اگر پیش بینی می شد سود افزایش پیدا می کند ارزش سهام بالا می رفت اما اخیرا نسبت قیمت به سود روش قیمت گذاری سرمایه گذاران محسوب نمی شود بلکه با افزایش تورم که دارایی شرکت ها رشد می کند، قیمت سهام هم بالا می رود.

عضو سابق شورای عالی بورس بابیان اینکه صندوق های سرمایه گذاری از سال 86 فعالیت داشتند، افزود: این صندوق ها دارای درآمد ثابت بودند و تعداد صندوق های سرمایه گذاری باارزش سهام کم بود و تعداد سرمایه گذاران کمتر از 100 هزار نفر بودند. اکنون استقبال از صندوق ها به دلیل مساعد بودن بازار سهام بالا رفته است و بالطبع از ETF ها هم استقبال صورت می گیرد. 

محسنی تصریح کرد: ماهیت ETF ها با سهام تفاوتی ندارد و تا زمانی که سهام بالا برود ETF ها هم رشد می کنند. قیمت سهام به وضعیت اقتصادی، تورم، نرخ ارز، سودآوری شرکت و درآمدشان وابسته است. هر زمان قیمت ها تغییر کنند ارزش صندوق های سرمایه گذاری هم تغییر می کنند و این موارد تابع بازار است. 

 روند رو به رشد بورس با حمایت های دولت تداوم دارد

سعید اسلامی بیدگلی دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در گفت وگو با «رسالت»، رشد ETF ها را از چند جهت قابل بررسی دانست و افزود: ETF ها با تخفیف فروخته شدند درحالی که قیمت ها در زمان پذیره نویسی 50 درصد بالاتر از آن ها بوده است. علاوه بر این قیمت بر اساس متوسط قیمت 30 روزه منتهی به روز انتشار آگهی بوده به طوری که بعد از انتشار آگهی تا مدت پذیره نویسی مدت زمانی هم گذشته و در این زمان قیمت ها رشد داشته اند و بازار هم در این مدت مثبت بوده است. 

وی ادامه داد: رشد بازار سرمایه ناشی از ورود نقدینگی است و به طور میانگین روزانه بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه وارد بازار می شود درحالی که به اندازه کافی سهام عرضه نشده است و اقبال سرمایه گذاران به بازار هم زیاد است و قیمت ها همچنان صعودی می شود. سیاست های دولت در جهت حمایت از بازار سرمایه است و تعداد سرمایه گذاران هم زیاد هستند. تا مادامی که چنین شرایطی وجود داشته باشد این روند ادامه خواهد داشت. 

بیدگلی تصریح کرد: اگر نرخ تورم تغییر کند و بازارهای جایگزین بورس، تحریک شوند و سرمایه گذاری در آن ها با سود همراه شود، شاید شاهد کاهش ارزش سهام باشیم، ولی درصورتی که دولت دوباره ETF ها را با تخفیف عرضه کند و ابهامات بازار گردانی را رفع نماید، صندوق های سرمایه گذاری روند رو به رشدی خواهند داشت. وی با توصیه به سرمایه داران بازار سهام که از فروش اموال خود برای سرمایه گذاری پرهیز کنند، گفت: سرمایه گذاران از پس انداز خود برای ورود به بازار استفاده کنند و سهام پرریسک خریداری نکنند و بر اساس متغیرهای بنیادین خریدوفروش کنند و چنانچه دانش کافی ندارند از طریق شرکت های مشاور و سبد گردان ها وارد شوند.